Kantoni La Voulte-sur-Rhône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Voulte-sur-Rhône
Canton de Voulte-sur-Rhône
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Privas
Kryeqëndra La Voulte-sur-Rhône
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 161,7 km2
Popullsia 14.832 banorë 2006
Dendësia 91,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 731
Kantoni La Voulte-sur-Rhône – harta_foto

Kantoni La Voulte-sur-Rhône (frëngjisht: Canton de La Voulte-sur-Rhône) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Voulte-sur-Rhône. Ka sipërfaqe 161.7km2 dhe popullsi 14832 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Voulte-sur-Rhône aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Marc Bolomey

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]