Kantoni Lannemezan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lannemezan
Lannemezan
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Hautes-Pyrénées
Arrondissement Bagnères-de-Bigorre
Kryeqëndra Lannemezan
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 159,9 km2
Popullsia 10.273 banorë 1999
Dendësia 64,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6511

Kantoni Lannemezan (frëngjisht: Canton de Lannemezan) është një kantondepartamentin Hautes-Pyrénées, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lannemezan. Ka sipërfaqe 159.9km2 dhe popullsi 10273 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lannemezan aktualisht përbëhet nga 25 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Henri Forgues

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]