Kantoni Vic-en-Bigorre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vic-en-Bigorre
Vic-en-Bigorre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Hautes-Pyrénées
Arrondissement Tarbes
Kryeqëndra Vic-en-Bigorre
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°23′11″V 0°03′14″L / 43.386389°V 0.053889°L / 43.386389; 0.053889 (Kantoni Vic-en-Bigorre)Koordinatat: 43°23′11″V 0°03′14″L / 43.386389°V 0.053889°L / 43.386389; 0.053889 (Kantoni Vic-en-Bigorre)
Sipërfaqja 98,67 km2
Popullsia 9.363 banorë 1999
Dendësia 94,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6525

Kantoni Vic-en-Bigorre (frëngjisht: Canton de Vic-en-Bigorre) është një kantondepartamentin Hautes-Pyrénées, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vic-en-Bigorre. Ka sipërfaqe 98.67km2 dhe popullsi 9363 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vic-en-Bigorre aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Claude Miqueu (app. PRG)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]