Kantoni Mirepoix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Mirepoix
Canton de Mirepoix
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Ariège
Arrondissement Pamiers
Kryeqëndra Mirepoix
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 350,94 km2
Popullsia 12.813 banorë 2006
Dendësia 36,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 910

Kantoni Mirepoix (frëngjisht: Canton de Mirepoix) është një kantondepartamentin Ariège, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Mirepoix. Ka sipërfaqe 350.94km2 dhe popullsi 12813 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Mirepoix aktualisht përbëhet nga 35 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]