Kantoni Saverdun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saverdun
Canton de Saverdun
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Ariège
Arrondissement Pamiers
Kryeqëndra Saverdun
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 206,56 km2
Popullsia 10.200 banorë 2006
Dendësia 49,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 917

Kantoni Saverdun (frëngjisht: Canton de Saverdun) është një kantondepartamentin Ariège, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saverdun. Ka sipërfaqe 206.56km2 dhe popullsi 10200 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saverdun aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]