Jump to content

Mozilla Firefox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mozilla Fajërfoks)
Mozilla Firefox
Mozilla Firefox wordmark
Mozilla Firefox 89.0 në Arch Linux
ZhvilluesMozilla Corporation / Mozilla Foundation
Sistemi operativCross-platform
Gjuhët e mundshmeShumëgjuhësh
Përdoret përShfletues interneti
LicencaMozilla EULA për rishpërndarje binare (software)
Faqja zyrtaremozilla.com/firefox

Mozilla Firefox (shk. Firefox, sqt. Fajërfoks) është një shfletues internetiMozilla, bazuar në software të lirë.


Shfletuesi Firefox është ndër shfletuesit e parë me skenën sipërfaqësore në gjuhën shqipe. Edhe pse standardizimi i termeve nga kjo lëmi në gjuhën shqipe ende nuk është bërë, ekipet vullnetare më këtë shfletues edhe pse termet e zgjedhura paksa të "premë", ata ja kanë arritur që të bëjnë një shfletues me sipërfaqe që përdoruesve ju paraqitet si një skenë në gjuhën shqipe. Çka është edhe më e rëndësishmja ky edhe përdoret nga shumë shqiptarë. Mozilla Albania shërbën si portali zyrtar i komunitetit te Mozilla në trevat shqiptare. Fondacioni Mozilla u krijua në 1998 për të ndërtuar një internet më të mirë.

Svilupime të ardhshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gran Paradiso Alpha 4 në Linux

Versioni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i zhvillimit të Mozilla Firefox 3 është Gran Paradiso (sqt. Parajsa e Madhe). Prekursorët e tij u quajtën "Minefield", nga emri trunguve të ndërtimit.

Versioni 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 13 tetor 2006, Brendan Eich, Shef i Teknologjisë Mozilla, shkroi për planet e Mozilla 2.0, platforma ku mundet të bazohet Firefox 4.0. Këto ndryshime mundin të kenë: përmirësimin dhe heqjen e Apive XPCOM; ndërrimet te standardet C++; kompilacion JIT (just-in-time, i njohur si projekti Tamarian), për rritjen e funksionimit të Ajax; strumente-kohore dhe runtime (ekzekutim në kohë) për rojen ose sigurimin.

Zgjerimet (Add-ons)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjerimet janë programe të vogla (shtesa) që rrisin funksionalitetin e Firefox-it dhe lejojnë përshtatjen e tij. Zgjerime të rëndësishme janë fjalorët drejtshkrimor për gjuhë të ndryshme.

Zgjerime shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]