Nelly (Reper)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nelly (2017)

Nelly (* 2. Nëntor 1974Austin, Teksas ; real Cornell Iral Haynes Jr. ) është një reper, këngëtar dhe sipërmarrës amerikan . Ai ka qenë anëtar i grupit rap St. Lunatics që nga viti 1993, nënshkroi një kontratë regjistrimi me Universal Records në 1999. Me albumet Country Grammar, Nellyville, Sweat dhe Suit, Nelly u bë një nga reperet më të suksesshme komerciale, duke marrë dy Grammy, ndër të tjera. [1] [2]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cornell Haynes Junior lindi nga një ushtar i Forcave Ajrore të SHBA-se. Menjëherë pas kësaj, familja duhej të transferohej në Spanjë, sepse babai i tij ishte vendosur në një bazë të Forcave Ajrore të SHBA-së atje. Pas ditëlindjes së tretë të Haynes, familja u kthye në Shtetet e Bashkuara në Universitetin e qytetit pranë St. Louis, Misuri .

Haynes kaloi një rini të vështirë. Ai jetonte me anëtarë të ndryshëm të familjes dhe iu desh të ndryshonte shkollën disa herë. Në këtë kohë, Haynes tha se ai ishte përfshirë në përleshje të shumta mes adoleshentëve në rrugët e St. Nëna e tij (Rhonda Mack) e zhvendosi djalin e saj në periferi të St. Aty u zbulua talenti i tij për bejsbollin . Megjithatë, ai hodhi poshtë ofertat për të luajtur bejsbollin profesionist dhe formoi grupin rap St. Lunatics me pesë miq (shoket). [3]

Karrierën muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet dhe albumi i parë solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1996, grupi regjistroi këngën e tyre të parë, Gimme What Ya Got, e cila arriti një popullaritet masiv në zonën e St, pavarësisht këtij suksesi, St. Lunatics nuk arritën kurrë një marrëveshje me një shtëpi diskografike. Haynes vendosi të vazhdojë të punojë si artist solo dhe së shpejti u nënshkrua me Universal Records . Haynes publikoi albumin e tij debutues Country Grammar në 2000 me pseudonimin e tij Nelly. Kënga e tij debutuese, Country Grammar (Hot Shit), arriti në vendin e 7-të në Billboard Hot 100 dhe u bë hiti i parë në dhjetëshen e Nelly-t në SHBA. Suksesi i këngës solli debutimin e albumit në numrin 1 në tabelën e albumit Billboard 200 . Për më tepër, EI, Ride wit Me dhe Batter Up u publikuan si single. [3] Më datë 27. Që nga prilli 2004, albumi është certifikuar 9 herë platin nga RIAA . [4] Nelly shiti mbi 10 milionë kopje të albumit " Kanti Grammar ", që ishte zbulimi i tij si reper.

Në vitin 2001, Nelly regjistroi albumin Free City me St. Lunatics, i cili përfshinte single Midwest Swing, i cili më vonë u shfaq në albumin e kolonës zanore të filmit Training Day . [3] Nelly gjithashtu bëri rep për Jagged Edge, Where the Party At dhe *NSYNC eshte e dashura. Free City ka shitur më shumë se një milion njësi në SHBA.

Nellyville[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nelly publikoi albumin e tij pasues, Nellyville, në 2002, i cili debutoi në vendin e parë në listat e albumeve. [5] Kënga e parë, Hot in Herre, u bë hiti i parë numër një i Nelly-t në SHBA, duke qëndruar në numrin një për shtatë javë rresht. Hiti mbarëbotëror Dilemma, një duet me Kelly Rowland të grupit të vajzave Destiny's Child, u publikua si singulli i dytë, duke zëvendësuar Hot në Herre në krye dhe duke u bërë edhe më i suksesshëm se singulli i parë, duke qëndruar në numrin 1 për një total prej 10 javësh., duke e bërë këngën hitin e dytë numër një të Nelly dhe përparimin e tij të fundit ndërkombëtarisht. Single të tjerë janë Work It feat. Justin Timberlake, Air Force Ones feat. Murphy Lee dhe St. Lunatics, Pimp Juice dhe #1 . [3] Albumi u publikua më 27 prill. Qershor 2003 I dhënë 6 herë multi-platin. [6]

Në vitin 2003, Nelly publikoi albumin e tij të ardhshëm Da Derrty Versions: The Reinvention . Ai përfshin këngën hit Iz U nga kolona zanore e filmit të Disney -t The Haunted Mansion . Videoja muzikore e Tip Drill u diskutua në media për javë të tëra, sepse thuhet se video përshkruan urrejtjen ndaj grave, dhe si rezultat Nelly-t madje iu desh të shtynte disa shfaqje live. [7] Singleja e Nelly's Pimp Juice ka të bëjë gjithashtu me urrejtjen ndaj grave. [8] RIAA e certifikoi albumin si platin.

Pune me perkushtim dhe kostumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në datën 14. Në shtator 2004, Nelly publikoi albumet Sweat dhe Suit . Suit, një album R&B, debutoi në numrin 1 në listat e albumeve të SHBA-së dhe Sweat, një album rap, debutoi në vendin e dytë. Balada e ngadaltë Over and Over, një duet i jashtëzakonshëm me yllin e muzikës country Tim McGraw, u publikua si singulli i parë nga Suit dhe u bë hit. [9] Në koncertin special të NBC Tim McGraw: Here and Now, McGraw këndoi këngën së bashku me Nelly. [10] Një tjetër duet është publikuar me reperin Chingy në St. [11] [12] Në dimrin e vitit 2005, Nelly publikoi albumin e dyfishtë Sweatsuit, i përbërë nga këngë nga albumet Sweat and Suit me tre këngë të reja. Grillz, prodhuar nga Jermaine Dupri, u publikua si singulli kryesor dhe u bë hiti i katërt numër një i Nelly në SHBA. Deri më sot, dy albumet e vetme dhe albumi i dyfishtë kanë shitur mbi 15 milionë njësi së bashku.

Nelly në 2007

Grykë tunxh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Wadsyaname duhet të jetë singulli i parë i albumit të ri Brass Knuckles dhe ky duhet të shfaqet në vitin 2007, u thirrën disa [13] per daten e lëshimit. U lirua më 19. gusht 2008 në Shtetet e Bashkuara. Veçoritë përfshijnë: Fergie, TI, Ashanti, LL Cool J, Pharrell Williams, Lil Wayne, Akon, Snoop Dogg, Pimp C, Chuck D (kreu i Public Enemy ), Sean P nga YoungBloodZ dhe Babyface . Nelly gjithashtu dëshiron të bashkojë Janet Jackson dhe Mariah Carey në një këngë së bashku. Jermaine Dupri, Pharrell Williams dhe Bryan Michael Cox janë emëruar si producentë deri më tani. [14] [15] [16] Singli i parë do të ishte Wadsyaname, një baladë e prodhuar nga Ron "NEFF-U" Feemstar, duke shfaqur rifin e pianosAll My Life nga K-Ci & JoJo. [15] [16] Nelly deklaroi se Wadsyaname nuk kishte për qëllim të shfaqej kurrë në album. Por pati polemika mbi kopertinën e All My Life dhe në vend të Wadsyaname u shfaq Party People, një duet me Fergie [15] si single i parë dhe arriti në numrin 40, në SHBA, numrin 14 në Britaninë e Madhe dhe numrin 23 në Gjermani në Listat e single-eve. [14] Steped On My J'z u publikua si singulli i radhës, i prodhuar nga Jermaine Dupri. Kënga është një vepër. me Duprin dhe Ciarën . Pas kësaj, Body on Me u publikua së bashku me Akon dhe Ashanti dhe arriti në numrin 40 në SHBA. Nelly gjithashtu bëri rep në këngën e Rick Ross, Here I Am, me Avery Storm .

Nelli 5.0[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2009, Nelly deklaroi në Las Vegas se donte të lëshonte një album të ri, në tetor ai emëroi verën e 2010 si datën e lëshimit. [17] Në prill 2010, kushëriri i Nelly-t Michael Johnson u vra në Misuri, pas së cilës Nelly e shtyu publikimin. [18] Në maj 2010, Nelly njoftoi titullin e albumit, Nelly 5.0 . [19] Ai përfshin punën me: Janet Jackson, Diddy, Akon, St. Lunatics dhe Usher . Me vendosjen në pjesën e poshtme të top-listave, albumi ishte shumë larg sukseseve të paraardhësve të tij. Ajo hyri vetëm në top 10 në SHBA. Just a Dream ishte i vetmi singel hit që u fut në top listat në mbarë botën.

E HËNE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Shtator 2013 u publikua albumi MO . Para-single Hey Porsche u publikua në shkurt 2013. [20]

Të ndryshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2003, Nelly nënshkroi një kontratë njëvjeçare me kompaninë e mallrave sportive Nike . Nelly dizenjoi një këpucë të quajtur Air Derrty, një xhirim retro i atleteve të firmës Charles Barkley . [21] Nelly më vonë nënshkroi një kontratë me Reebok . [22]

Nelly punon gjithashtu për fushatën Got Milk dhe Ford Motor Company . Pija e tij energjike Pimp Juice shiti mbi një milion kopje në SHBA në dy muajt e parë të verës 2003. [23] Ai themeloi disa kompani, duke përfshirë si Vokal (veshje për femra dhe meshkuj) dhe Derrty Entertainment . Nelly ka një interes të pakicës në klubin NBA Charlotte Hornets . [24]

Nelly është themeluesi dhe CEO i labelit diskografik Derrty Entertainment.

Nelly luajti në Serinë Botërore të Pokerit 2007 në Hotelin dhe Kazinonë Rio All-Suite në Las Vegas Strip . [25]

Luaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nelly bëri debutimin e tij në film në 2001 duke luajtur në Snipes . Në vitin 2005, ai pati rolin e tij të dytë kryesor në filmin Game Without Rules, përballë Adam Sandler dhe Chris Rock . [26] Kolona zanore e filmit përfshin këngën e Nelly-t Fly Away . Në qershor 2008, Nelly deklaroi se ai ishte më i fokusuar në karrierën e tij të aktrimit sesa në karrierën e tij muzikore. Në 2008 dhe 2009, Nelly bëri disa paraqitje në serialin CSI: NY .

Në fillim të vitit 2011, ai pati një paraqitje si mysafir në serialin televiziv 90210, duke luajtur veten. Në filmin dram Bruce Beresford Clear Lake, Nelly-t iu dha një rol kryesor, duke luajtur Chuck Berry . [27]

Angazhim social[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nelly filloi bamirësinë e saj, Fondacioni 4Sho4Kids . Organizata Jes Us 4 Jackie filloi në mars 2003 kur motra e Nelly-t, Jackie Donahue, u diagnostikua me leuçemi . Kjo organizatë synon të ndihmojë afrikano-amerikan dhe emigrantët të vaksinohen kundër sëmundjeve të rënda. Motra e Nelly-it humbi betejën me leuçeminë dhe vdiq. [28]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët e tij më të suksesshme përfshijnë këngë si Dilemma (me këngën e Destiny's Child's Kelly Rowland ) dhe më së shumti Country Grammar . Dilema ishte kënga më e suksesshme e Haynes deri më tani, me Country Grammar që shiti 15 milionë kopje.

Gazetari Peter Shapiro e quajti Nelly-n "një nga yjet më të mëdhenj të mijëvjeçarit të ri". [29] Nelly ka shitur mbi 20 milionë albume deri më sot. [30] Në datën 11 Dhjetor 2009 Nelly arriti numrin 3 të artistëve më të suksesshëm të dekadës. [31]

Nelly shihet shpesh me një fasho në fytyrë. Arsyeja nuk është një dëmtim, është një shenjë për vëllain e tij City Spud për të treguar se po mendon për të. Vëllai i tij është në burg për grabitje me armë, shpjegoi Nelly. Ai vetë la pas të kaluarën e tij kriminale si tregtar droge, pasi qe shumë nga miqtë e tij në atë kohë ishin në burg ose kishin vdekur të rinj.

Filmografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001: Snipes
 • 2005: Lojë pa rregulla (Oborri më i gjatë)
 • 2008–09: CSI: NY (seriali televiziv, 4 episode)
 • 2014: Më arrini - Ndaluan në asgjë

Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Eingebundene Diskografie

Jahr Titel

Musiklabel
Höchstplatzierung, Gesamtwochen, AuszeichnungChartplatzierungenChartplatzierungenTemplate:Charttabelle/Wartung/ohne Quellen

(Jahr, Titel, Musiklabel, Plat­zie­rungen, Wo­chen, Aus­zeich­nungen, Anmer­kungen)
Anmerkungen
lidhja=Deutsche_Albumcharts|alt=|20x20px|DE DE lidhja=Ö3_Austria_Top_40|alt=|20x20px|AT AT lidhja=Schweizer_Hitparade|alt=|20x20px|CH CH lidhja=Britische_Musikcharts|alt=|20x20px|UK UK lidhja=Billboard_200|alt=|20x20px|US US
2000 Country Grammar

Fo’ Reel Entertainment (UMG)
DE45

(43 Wo.)DE
CH90

(3 Wo.)CH
UK14
Platin


(38 Wo.)UK
US1
Diamant


(104 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 27. Juni 2000

Verkäufe: + 10.715.000
2002 Nellyville

Fo’ Reel Entertainment (UMG)
DE2
Gold


(33 Wo.)DE
AT9
Gold


(30 Wo.)AT
CH6
Platin


(33 Wo.)CH
UK2
×2
Doppelplatin


(38 Wo.)UK
US1
×7
Siebenfachplatin


(72 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 24. Juni 2002

Verkäufe: + 8.906.292
2004 Sweat

Derrty Entertainment (UMG)
DE17

(5 Wo.)DE
AT35

(3 Wo.)AT
CH16

(6 Wo.)CH
UK11
Gold


(12 Wo.)UK
US2
Platin


(26 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 12. September 2004

Verkäufe: + 1.242.500
Suit

Derrty Entertainment (UMG)
DE8

(9 Wo.)DE
AT29

(7 Wo.)AT
CH11

(8 Wo.)CH
UK8
Platin


(26 Wo.)UK
US1
×3
Dreifachplatin


(37 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 13. September 2004

Verkäufe: + 3.342.500
2008 Brass Knuckles

Derrty Entertainment (UMG)
CH55

(2 Wo.)CH
UK20

(3 Wo.)UK
US3
Gold


(10 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 12. September 2008

Verkäufe: + 500.000
2010 Nelly 5.0

Motown Records (UMG)
DE63

(1 Wo.)DE
CH52

(2 Wo.)CH
UK59

(2 Wo.)UK
US10

(20 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 12. November 2010

Verkäufe: + 314.000
2013 M.O.

Island RecordsRepublic Records (UMG)
UK89

(1 Wo.)UK
US14

(3 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 27. September 2013

Verkäufe: + 23.000
2021 Heartland

Columbia Records (Sony)
US45

(5 Wo.)US
Erstveröffentlichung: 27. August 2021

Lidhjet e internetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Top Selling Artists". Marrë më 2011-01-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 2. ^ "Nelly – Grammy Awards". Allmusic. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2013. Marrë më 2008-04-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d Birchmeier, Jason (2006). "Nelly – Biography". Allmusic. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2013. Marrë më 2008-04-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Gold & Platinum – Country Grammar (album)". RIAA. Marrë më 2009-07-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Music Albums, Top 200 Albums & Music Album Charts / Billboard.com". Billboard.com. 2002-07-13. Marrë më 2009-08-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Gold & Platinum – Nellyville". RIAA. Marrë më 2009-07-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Arce, Rose (2005-03-03). "Hip-hop portrayal of women protested". CNN. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ D'Angelo, Joe (2003-09-10). "Nelly's Pimp Juice Threatened By Anti-Pimp Campaign". MTV News. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Reid, Shaheem (2004-12-06). "Tim McGraw On Nelly Duet: 'Nothin' Country About The Song, But It Was Fun'". MTV News. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Barrett, Annie (2004-11-24). "Television Commentary – Wednesday". Entertainment Weekly N. 794. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2014. Marrë më 2010-06-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Reid, Shaheem (2005-01-07). "Chingy Fires Back At Nelly And Luda, Drops New Dis Track". MTV News. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Rashbaum, Alyssa (2005-01-11). "Nelly, Maroon 5, Madonna, Mary J. Blige Join Tsunami Benefit Show". MTV News. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Nelly kündigt Brass Knuckles an". HipHop.de. 2008-03-31. Arkivuar nga origjinali më 2009-01-11. Marrë më 2008-07-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Rodriguez, Jayson (2008-04-02). "Nelly Lines up Usher, Fergie and Akon for Brass Knuckles – but No Bruce Springsteen". MTV News. Marrë më 2008-04-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Reid, Shaheem (2007-08-22). "T.I., Akon, Snoop, Pimp C Get Behind Nelly's Brass Knuckles". MTV News. Marrë më 2007-08-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Bowles, Scott; Jones, Steve; Johnson, Pete and Pete Johnson (2007-09-06). "Coming attractions: Nelly's ready to crack his 'Knuckles'". USA Today. Marrë më 2015-05-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura sohh.com
 18. ^ Nelly’s Relative Murdered, “He Was Not My Bodyguard, He Was My Cousin”. S. Samuel am 30. April 2010 auf SOHH.com. Abgerufen am 24. Mai 2015.
 19. ^ [1]
 20. ^ Produktdetails zu "Hey Porsche" auf mix1.de; abgerufen am 23. März 2013
 21. ^ "For The Record: Quick News On Deftones, Kimberly Caldwell, 50 Cent, Michelle Branch, Hanson, The Roots & More". MTV News. 2003-05-02. Marrë më 2008-04-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ http://www.nobodysmiling.com/hiphop/news/84912.php. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Arkivuar 12 janar 2009 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2009. Marrë më 13 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 23. ^ Howard, Theresa (2003-10-27). "Energy drinks get their hip-hop on". USA Today. Marrë më 2010-02-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Robert L. Johnson Adds Nelly To Bobcats Ownership Team". NBA. 2004-07-19. Arkivuar nga origjinali më 2008-12-12. Marrë më 2008-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Day 3 of the main event of the World Series of Poker". USA Today. 2007-07-08. Marrë më 2008-05-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Tyrangiel, Josh (2004-09-27). "The Rapper Who Likes Bowling". Time. Vëll. 164 no. 13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Nelly To Star As Chuck Berry In Buddy Holly Biopic. In: bet.com, 19. November 2020.
 28. ^ "Rapper Nelly's sister dies of leukemia". USA Today. Associated Press. 2005-03-24. Marrë më 2008-05-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Shapiro, Peter, 2005, The Rough Guide To Hip-Hop, 2nd Edition, Penguin, p. 274
 30. ^ Edwards, Paul, 2009, How to Rap: The Art & Science of the Hip-Hop MC, Chicago Review Press, p. 326.
 31. ^ http://www.billboard.com/#/charts-decade-end/artists-of-the-decade?year=2009