Petriti mishngrenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Petriti mishngrenes (Buteo buteo) është një zog grabitqar mesatar deri në i madh i cili ka një gamë të madhe. Anëtar i gjinisë Buteo, është anëtar i familjes Accipitridae. Lloji jeton në pjesën më të madhe të Evropës dhe shtrin gamën e mbarështimit në pjesën më të madhe të Palearktikut deri në Kinën veriperëndimore (Tian Shan), Siberinë shumë perëndimore dhe Mongolinë veriperëndimore.[1][2] Në pjesën më të madhe të gamës së tij, është një banor gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, zhurmat nga pjesët më të ftohta të Hemisferës Veriore, si dhe ato që rriten në pjesën lindore të zonës së tyre, zakonisht migrojnë në jug për dimrin verior, shumë duke udhëtuar deri në Afrikën e Jugut.[3] Gumëzhima e zakonshme është një grabitqar oportunist që mund të marrë një larmi të madhe presh, por ushqehet kryesisht me gjitarë të vegjël, veçanërisht brejtës të tillë si vole. Zakonisht gjuan nga një purtekë.[4] Ashtu si shumica e zogjve grabitqarë akipitridë, ajo ndërton një fole, zakonisht në pemët e kësaj specie, dhe është një prind i përkushtuar ndaj një pjellë relativisht të vogël të vegjël.[2] Zhurma e zakonshme duket të jetë grabitqari më i zakonshëm ditor në Evropë, pasi vlerësimet e popullsisë së saj të përgjithshme globale arrijnë në miliona.[2][5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshkrimi i parë zyrtar i zhurmës së zakonshme ishte nga natyralisti suedez Karl Lineu në 1758 në botimin e dhjetë të Systema Naturae të tij nën emrin binomik Falco buteo. Gjinia Buteo u prezantua nga natyralisti francez Bernard Germain de Lacépède në 1799 nga tautonimia me emrin specifik të kësaj specie.[6][7] Fjala buteo është latine për një zhurmë.[8] Nuk duhet ngatërruar me shkaba e gjelit të detit, e cila nganjëherë quhet një zhurmë në anglishten amerikane.

Nënfamilja Buteoninae e ka origjinën dhe është më e larmishme në Amerikë, me rrezatime të herëpashershme më të gjera që çuan në zhurma të zakonshme dhe gumëzhitje të tjera euroaziatike dhe afrikane. Gumëzhima e zakonshme është një anëtar i gjinisë Buteo, një grup grabitësish të mesëm me trupa të fortë dhe krahë të gjerë. Speciet Buteo të Euroazisë dhe Afrikës zakonisht quhen zakonisht "zhurma", ndërsa ato në Amerikat quhen skifterë. Sipas klasifikimit aktual, gjinia përfshin afërsisht 28 specie, e dyta më e larmishme nga të gjitha gjinitë akipitride ekzistuese pas vetëm Accipiter.[9] Testimi i ADN-së tregon se zhurma e zakonshme është mjaft e lidhur ngushtë me skifterin me bisht të kuq (Buteo jamaicensis) të Amerikës së Veriut, i cili zë një vend të ngjashëm ekologjik me grykën në atë kontinent. Të dy speciet mund t'i përkasin të njëjtit kompleks specie.[9][10] Dy gumëzhima në Afrikë ka të ngjarë të jenë të lidhura ngushtë me zhurmën e zakonshme të bazuar në materialet gjenetike, malin (Buteo oreophilus) dhe grykat e pyjeve (Buteo trizonatus), deri në pikën ku është vënë në pikëpyetje nëse ato janë mjaft të dallueshme për t'u kualifikuar si specie të plota. Sidoqoftë, dallueshmëria e këtyre zhurmave afrikane në përgjithësi është mbështetur.[10][11][12] Studimet gjenetike kanë treguar më tej se zhurmat moderne të Euroazisë dhe Afrikës janë një grup relativisht i ri, duke treguar se ata u ndanë rreth 300,000 vjet më parë.[13] Sidoqoftë, fosilet që datojnë më herët se 5 milion vjet të vjetra (periudha e vonë e Miocenit) treguan se speciet Buteo ishin të pranishme në Evropë shumë më herët se sa do të nënkuptonte, edhe pse nuk mund të thuhet me siguri se këto do të kishin qenë të lidhura me gumëzhimat ekzistuese.[14]

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petriti mishngrenes shpesh banon në ndërfaqen e pyjeve dhe zonave të hapura.

Petriti mishngrenes gjendet në disa ishuj në ishujt lindorë të Atlantikut, përfshirë Ishujt Kanarie dhe Azoret dhe pothuajse në të gjithë Evropën. Sot gjendet në Irlandë dhe pothuajse në çdo pjesë të Skocisë, Uellsit dhe Anglisë. Në Evropën kontinentale, në mënyrë të jashtëzakonshme, nuk ka boshllëqe të konsiderueshme pa mbarështimin e zhurmave të zakonshme nga Portugalia dhe SpanjaGreqi, Estoni, Bjellorusi dhe Ukrainë, megjithëse janë të pranishme kryesisht vetëm në sezonin e mbarështimit në pjesën më të madhe të gjysmës lindore të tre vendeve të fundit. Ato janë gjithashtu të pranishme në të gjithë ishujt më të mëdhenj të Mesdheut si Korsika, Sardenja, Sicilia dhe Kreta. Më në veri të Skandinavisë, ato gjenden kryesisht në Norvegjinë juglindore (edhe pse disa pika në Norvegjinë jugperëndimore afër bregdetit dhe një pjesë në veri të Trondheim), pak mbi gjysmën jugore të Suedisë dhe duke u përqafuar mbi Gjirin e Bothnia në Finlandë ku ata jetojnë si specie mbarështuese në gati dy të tretat e tokës. Gumëzhima e zakonshme arrin kufijtë e saj veriorë si një mbarështues në Finlandën shumë lindore dhe përtej kufirit me Rusinë Evropiane, duke vazhduar si një mbarështues në ngushticat më të ngushta të Detit të Bardhë dhe gati në Gadishullin Kola . Në këto lagje veriore, zhurma e zakonshme është e pranishme zakonisht vetëm gjatë verës, por është një banor rreth vitit në një pjesë të përzemërt të Suedisë jugore dhe disa të Norvegjisë jugore.[1][2] [5] Jashtë Evropës, është një banor i Turqisë veriore (kryesisht afër Detit të Zi) që përndryshe ndodh kryesisht si një migrant i kalimit ose vizitor dimëror në pjesën e mbetur të Turqisë, Gjeorgjisë, sporadikisht, por jo rrallë në Azerbajxhan dhe Armeni, Irani verior (kryesisht duke përqafuar Detin Kaspik) në Turkmenistanin verior.[1] Më tej në veri megjithëse mungon nga të dyja anët e Detit Kaspik verior, gryka e zakonshme gjendet në pjesën më të madhe të Rusisë perëndimore (edhe pse ekskluzivisht si mbarështues) duke përfshirë të gjithë Qarkun Federal Qendror dhe Rrethin Federal të Vollgës, të gjitha përveç pjesëve më veriore të Rrethet Federale Veriperëndimore dhe Urale dhe pothuajse gjysma jugore e Qarkut Federal të Siberisë, ndodhja e tij më e largët lindore si një mbarështues. Ajo u gjet gjithashtu në Kazakistanin verior, Kirgistan, Kinën veriperëndimore të largët (Tien Shan) dhe Mongolinë veriperëndimore.[1][15] Popullsitë jo-mbarështuese ndodhin, qoftë si emigrantë apo si zogj dimërues, në Indinë jugperëndimore, Izrael, Liban, Siri, Egjipt (verilindje), Tunizinë veriore (dhe Algjerinë veriperëndimore), Marokun verior, pranë brigjeve të Gambisë, Senegalit dhe larg jugperëndimore të Mauritanisë dhe Bregut të Fildishtë (dhe në kufi me Burkina Faso). Në Afrikën lindore dhe qendrore, ajo gjendet në dimër nga Sudani juglindor, Eritrea, rreth dy të tretat e Etiopisë, [16] pjesa më e madhe e Kenisë (edhe pse me sa duket mungon nga verilindja dhe veriperëndimi), Uganda, Republika Demokratike jugore dhe lindore e Kongo, dhe pak a shumë tërësia e Afrikës jugore nga AngolaTanzani deri në pjesën e mbetur të kontinentit (por për një hendek të dukshëm përgjatë bregdetit nga Angola jugperëndimore në Afrikën Jugperëndimore veriperëndimore).[1][17][18]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e BirdLife International (2013). "Buteo buteo". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). 2013. Marrë më 24 shtator 2021.
 2. ^ a b c d Ferguson-Lees, J., & Christie, D. A. (2001).
 3. ^ Bildstein, K. L., & Zalles, J. I. (2005).
 4. ^ Cramp, S., & Brooks, D. J. (1992).
 5. ^ a b BirdLife, F. V. B. (2005).
 6. ^ Lacépède, Bernard Germain de (1799). "Tableau des sous-classes, divisions, sous-division, ordres et genres des oiseux". Discours d'ouverture et de clôture du cours d'histoire naturelle (në frëngjisht). Paris: Plassan. fq. 4.
 7. ^ Mayr, Ernst; Cottrell, G. William, red. (1979). Check-list of Birds of the World. Volume 1 (në anglisht). 1 (bot. 2nd)). Cambridge, Massachusetts: Museum of Comparative Zoology. fq. 361.
 8. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names (në anglisht). London: Christopher Helm. fq. 81. ISBN 978-1-4081-2501-4.
 9. ^ a b Riesing, M. J., Kruckenhauser, L., Gamauf, A., & Haring, E. (2003). "Molecular phylogeny of the genus Buteo (Aves: Accipitridae) based on mitochondrial marker sequences". Molecular Phylogenetics and Evolution (në anglisht). 27 (2): 328–42. doi:10.1016/S1055-7903(02)00450-5. PMID 12695095.Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ a b Clark, W. S. (2007). "Taxonomic status of the Forest Buzzard Buteo oreophilus trizonatus" (PDF). Ostrich (në anglisht). 78: 101–104. doi:10.2989/OSTRICH.2007.78.1.16.60.
 11. ^ Haring, E., Riesing, M. J., Pinsker, W., & Gamauf, A. (1999).
 12. ^ Siegfried, W. R. (1969).
 13. ^ Clouet, M., & Wink, M. (2000).
 14. ^ Boev, Z., & Kovachev, D. (1998).
 15. ^ Unwin, M. (2011).
 16. ^ Meheretu Yonas; Leirs, H (2019). Raptor perch sites for biological control of agricultural pest rodents. In: Nyssen J., Jacob, M., Frankl, A. (Eds.). Geo-trekking in Ethiopia's Tropical Mountains – The Dogu'a Tembien District. SpringerNature. ISBN 978-3-030-04954-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Harrison, J. A., & Cherry, M. (1997).
 18. ^ Brown, L., Urban, E. K., Newman, K., Woodcock, M., & Hayman, P. (1982).

Burimet e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mullarney, Killian; Svensson, Lars; Zetterstrom, Dan; Grant, Peter (1999). Collins Bird Guide (në anglisht). London: HarperCollins. ISBN 978-0-00-219728-1.
 • Sinclair, Ian; Hockey, Phil; Tarboton, Warwick (2002). SASOL Birds of Southern Africa (në anglisht). Struik. ISBN 978-1-86872-721-6.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]