Reç (Mali i Zi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Reçi)
Jump to navigation Jump to search
Reç
Noimage.png
Popullsia
 • Total66

Reç, (malazezisht: Реч/Reč) është vendbanim në Komunën e Ulqinit. Që nga viti 1960 shumë njerëz të Rečit filluar immigrating në Shtetet e Bashkuara. Zona është një vend primar për tokën bujqësore, gjueti dhe peshkim.

Reç është e ndarë në dy pjesë:

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 159
1953 201
1961 243
1971 271
1981 297
1991 368
2003 205

Struktura nacionale :

shqiptarë 66; 92.95%
malazezë 4; 5.63%

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]