Reçi (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Reçi)
Reçi
Reč  (mal.)
Fshat
Reçi (Ulqin) is located in Mali i Zi
Reçi
Reçi
Koordinatat: 41°55′16″N 19°21′49″E / 41.92111°N 19.36361°E / 41.92111; 19.36361
ShtetiFlag of Montenegro.svg Mali i Zi
KomunaFlag of Ulcinj.svg Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej61
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Reçi (malazezisht: Реч/Reč) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Që nga viti 1960, shumë njerëz nga Reçi kanë migruar në Shtetet e Bashkuara. Zona është një vend primar për tokën bujqësore, gjueti dhe peshkim.[1] Në fshat gjendet një kishë katolike.[2]

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reçi është fshat fushor në breg të lumit Buna, pranë kufirt shtetror mes Malit të Zi dhe Shqipërisë.[1] Reçi është e ndarë në dy pjesë:

  • Kodrat e Reçit (Kodre Dakaj)
  • Reç

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Reç jetonin 61 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[3]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
158 201 243 271 297 368 71 61

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "buzuku". www.buzuku.info. Marrë më 2022-06-22.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Prostorno urbanisticki plan opstine Ulcinj NACRT". Vlada Crne Gore (në serbisht). Marrë më 2022-06-22.
  3. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  4. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.
  5. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]