Rezultatet e F1 1966

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11966
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 9
Piloti kampion Jack Brabham
Ekipi kampion Brabham
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1966 ishte kampionati i 17të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 22 maj dhe mbaroi më 23 tetor ku fitues doli australiani, Jack Brabham pas 4 fitoresh nga 9 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky sezon ishte i pari me formula 3 litëshe që paraqiti kapacitetin maksimal të motorit me shpejtësi dy herë më të madhe se sezonin e kaluar.

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1966 22 maj Monaco Jackie Stewart BRM
2 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1966 12 qershor Spa-Francorchamps John Surtees Ferrari
3 Flag of France.svg F1 Franca - 1966 3 korrik Reims-Gueux Jack Brabham Brabham-Repco
4 Flag of England.svg F1 Anglia - 1966 16 korrik Brands Hatch Jack Brabham Brabham-Repco
5 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1966 24 korrik Zandvoort Jack Brabham Brabham-Repco
6 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1966 7 gusht Nürburgring Jack Brabham Brabham-Repco
7 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1966 4 shtator Monza Ludovico Scarfiotti Ferrari
8 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1966 2 tetor Watkins Glen Jim Clark Lotus-BRM
9 Flag of Mexico.svg F1 Meksika - 1966 23 tetor Hermanos Rodriguez John Surtees Cooper-Maserati

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Ekipi Pikë
1 Brabham-Repco 42
2 Ferrari 31
3 Cooper-Maserati 30
4 BRM 22
5 Lotus-BRM 13
6 Lotus-Climax 8
7 Eagle-Climax 4
8 Honda 3
9 McLaren-Ford 2
10 Brabham-Climax 1
11 McLaren-Serenissima 1
12 Brabham-BRM 1
13 Eagle-Weslake 0
14 Shannon-Climax 0
15 Cooper-Ferrari 0

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Jack Brabham 5 45 4 5 3
2 John Surtees 7 28 2 4 2
3 Jochen Rindt 8 24 3
4 Denny Hulme 6 18 4
5 Graham Hill 3 17 3
6 Jim Clark 1 16 1 2 2
7 Jackie Stewart 4 14 1 1
8 Mike Parkes 4 12 2 1
9 Lorenzo Bandini 9 12 2 1
10 Ludovico Scarfiotti 6 9 1 1
11 Richie Ginther 12 5
12 Mike Spence 18 4
13 Dan Gurney 15 4
14 Jo Siffert 19 3
15 Bruce McLaren 17 3
16 Bob Bondurant 16 3
17 Peter Arundell 2 1
18 Bob Anderson 40 1
19 Jo Bonnier 22 1
20 John Taylor 16 1
21 Phil Hill 34
22 Pedro Rodriguez 11
23 Moises Solana 18
24 Ronnie Bucknum 14
25 Trevor Taylor 12
26 Guy Ligier 36
27 Chris Amon 8
28 Giancarlo Baghetti 44
29 Geki 20
30 Chris Lawrence 20
31 Chris Irwin 7
32 Innes Ireland 10

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]