Rezultatet e F1 1967

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
110px-F1 logo svg.png

Formula 11967
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 11
Piloti kampion Denny Hulme
Ekipi kampion Brabham
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1967 ishte kampionati i 18të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 2 janar dhe mbaroi më 22 tetor ku fitues doli Denny Hulme nga Zelanda e Re pas 2 fitoresh dhe 8 podiumesh nga 11 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky sezon ishte i pari me formula 3 litëshe që paraqiti kapacitetin maksimal të motorit me shpejtësi dy herë më të madhe se sezonin e kaluar.

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of South Africa.svg F1 Afrika Jugore - 1967 2 janar Kyalami Pedro Rodriguez Cooper-Maserati
2 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1967 7 maj Monaco Denny Hulme Brabham-Repco
3 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1967 4 qershor Zandvoort Jim Clark Lotus-Ford
4 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1967 18 qershor Spa-Francorchamps Dan Gurney Eagle-Weslake
5 Flag of France.svg F1 Franca - 1967 2 korrik Sarthe Jack Brabham Brabham-Repco
6 Flag of England.svg F1 Anglia - 1967 15 korrik Silverstone Jim Clark Lotus-Ford
7 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1967 6 gusht Nürburgring Denny Hulme Brabham-Repco
8 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 1967 27 gusht Mosport Park Jack Brabham Brabham-Repco
9 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1967 10 shtator Monza John Surtees Honda
10 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1967 1 tetor Watkins Glen Jim Clark Lotus-Ford
11 Flag of Mexico.svg F1 Meksika - 1967 22 tetor Hermanos Rodriguez Jim Clark Lotus-Ford

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Ekipi Pikë
1 Flag of England.svg Brabham-Repco 63
2 Flag of England.svg Lotus-Ford 44
3 Flag of England.svg Cooper-Maserati 28
4 Flag of Japan.svg Honda 20
5 Flag of Italy.svg Ferrari 20
6 Flag of England.svg BRM 17
7 Flag of the United States.svg Eagle-Weslake 13
8 Flag of England.svg Lotus-BRM 6
9 Flag of England.svg Cooper-Climax 6
10 Flag of England.svg McLaren-BRM 3
11 Flag of England.svg Brabham-Climax 2
12 Flag of the United States.svg Eagle-Climax 0
13 Flag of England.svg Lotus-Climax 0
14 Flag of France.svg Matra-Ford 0
15 Flag of England.svg Cooper-ATS 0
16 Flag of South Africa.svg LDS-Climax 0

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Denny Hulme 2 51 2 8
2 Jack Brabham 1 48 2 6 2
3 Jim Clark 5 41 4 5 6
4 Chris Amon 9 20 4
5 John Surtees 3 20 1 2
6 Pedro Rodriguez 21 15 1 1
7 Graham Hill 6 15 2 3
8 Dan Gurney 11 13 1 2
9 Jackie Stewart 7 10 2
10 Mike Spence 8 9
11 Jochen Rindt 4 6
12 Jo Siffert 15 6
13 John Love 17 6 1
14 Bruce McLaren 14 3
15 Jo Bonnier 16 3
16 Mike Parkes 4 2
17 Chris Irwin 17 2
18 Bob Anderson 19 2
19 Guy Ligier 19 1
20 Jacky Ickx 21 1
21 Ludovico Scarfiotti 10 1
22 Richie Ginther 12
23 Richard Attwood 8
24 Sam Tingle 18
25 Mike Fisher 6
26 Piers Courage 6
27 Moises Solana 18
28 Al Pease 11
29 Silvio Moser 22
30 Eppie Wietzes 5
31 Luki Botha 20
32 Giancarlo Baghetti 24
33 Jean-Pierre Beltoise 22
34 David Hobbs 12
35 Dave Charlton 19
36 Alan Rees 14
37 Johnny Servoz-Gavin 2
38 Jonathan Williams 12
39 Lorenzo Bandini 18

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]