Rezultatet e F1 1968

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11968
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 12
Piloti kampion Graham Hill
Ekipi kampion Lotus
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1968 ishte kampionati i 19të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 1 janar dhe mbaroi më 3 nëntor ku fitues doli Graham Hill pas 3 fitoresh dhe 6 podiumesh nga 12 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of South Africa.svg F1 Afrika Jugore - 1968 1 janar Kyalami Flag of England.svg Jim Clark Flag of England.svg Lotus-Ford
2 Flag of Spain.svg F1 Spanja - 1968 12 maj Jarama Flag of England.svg Graham Hill Flag of England.svg Lotus-Ford
3 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1968 26 maj Monaco Flag of England.svg Graham Hill Flag of England.svg Lotus-Ford
4 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1968 9 qershor Spa-Francorchamps Flag of New Zealand.svg Bruce McLaren Flag of England.svg McLaren-Ford
5 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1968 23 qershor Zandvoort Flag of England.svg Jackie Stewart Flag of France.svg Matra-Ford
6 Flag of France.svg F1 Franca - 1968 7 korrik Rouen-Les-Essarts Flag of Belgium.svg Jacky Ickx Flag of Italy.svg Ferrari
7 Flag of England.svg F1 Anglia - 1968 20 korrik Brands Hatch Flag of Switzerland.svg Jo Siffert Flag of England.svg Lotus-Ford
8 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1968 4 gusht Nürburgring Flag of England.svg Jackie Stewart Flag of France.svg Matra-Ford
9 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1968 8 shtator Monza Flag of New Zealand.svg Denny Hulme Flag of England.svg McLaren-Ford
10 Flag of Canada.svg F1 Kanada - 1968 22 shtator Mont-Tremblant Flag of New Zealand.svg Denny Hulme Flag of England.svg McLaren-Ford
11 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1968 6 tetor Watkins Glen Flag of England.svg Jackie Stewart Flag of France.svg Matra-Ford
12 Flag of Mexico.svg F1 Meksiko - 1968 3 nëntor Hermanos Rodriguez Flag of England.svg Graham Hill Flag of England.svg Lotus-Ford

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Flag of England.svg Lotus-Ford 49
49B
Ford Cosworth DFV 75 5 9 5
2 Flag of England.svg McLaren-Ford M7A Ford Cosworth DFV 56 3 6
3 Flag of France.svg Matra-Ford MS7
MS9
MS10
Ford Cosworth DFV 45 3 5
4 Flag of Italy.svg Ferrari 312 Ferrari 242C 37 1 5 4
5 Flag of England.svg BRM P115
P126
P133
P138
BRM P142 28 4
6 Flag of England.svg Cooper-BRM T86B BRM P142 20 2
7 Flag of Japan.svg Honda RA300
RA301
Honda RA273E
Honda RA301E
14 2 1
8 Flag of England.svg Brabham-Repco BT24
BT26
Repco 740
Repco 860
12 2 2
9 Flag of France.svg Matra MS11 Matra MS68 8 1
10 Flag of New Zealand.svg McLaren-BRM M5A BRM P142 3
11 Flag of South Africa.svg LDS-Repco Mk3B Repco 620
12 Flag of the United States.svg Eagle-Weslake T1G Gurney-Weslake 58
13 Flag of England.svg Cooper-Maserati T81B Maserati Tipo 10/F1
14 Flag of England.svg Cooper-Climax T79 Climax FPF
15 Flag of England.svg Brabham-Climax BT11 Climax FPF
16 Flag of England.svg Lola-BMW T102 BMW M12/3

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Graham Hill 10 48 3 6 2
2 Jackie Stewart 15 36 3 4
3 Denny Hulme 1 33 2 3
4 Jacky Ickx 7 27 1 4 1
5 Bruce McLaren 2 22 1 3
6 Pedro Rodriguez 8 18 3
7 John Surtees 5 12 2 1
8 Jo Siffert 16 12 1 1 1
9 Jean-Pierre Beltoise 21 11 1
10 Chris Amon 6 10 1 3
11 Jim Clark 4 9 1 1 1
12 Jochen Rindt 4 8 2 2
13 Johnny Servoz-Gavin 23 6 1
14 Richard Attwood 11 6 1
15 Jackie Oliver 11 6 1
16 Ludovico Scarfiotti 6 6
17 Lucien Bianchi 19 5 1
18 Vic Elford 18 5
19 Piers Courage 22 4
20 Brian Redman 16 4 1
21 Jo Bonnier 17 3
22 Dan Gurney 14 3
23 Jack Brabham 3 2
24 Silvio Moser 19 2
25 Andrea de Adamich 10
26 Jackie Pretorius 23
27 Robin Widdows 16
28 Basil van Rooyen 25
29 Sam Tingle 18
30 Bill Brack 27
31 Bobby Unser 9
32 Moises Solana 12
33 Mike Spence 12
34 Henri Pescarolo 9
35 Kurt Ahrens 17
36 Dave Charlton 22
37 David Hobbs 15
38 John Love 17
39 Derek Bell 7
40 Frank Gardner 28
41 Mario Andretti 12 1
42 Hubert Hahne 18

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]