Mjekësia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shkencat e Shëndetit)
Jump to navigation Jump to search

Mjekësia ose Medicina (lat. ars medicina = arti i shërimit) merret me shëndetin dhe parandalimin, njohjen edhe shërimin e sëmundjeve dhe lëndimeve. Gjithashtu ajo merret me shtatzëninë, lindjen dhe vdekjen.

.

Historia e mjekësisë shqiptare[redakto | përpunoni burim]

Organe[redakto | përpunoni burim]

Sisteme organike[redakto | përpunoni burim]

Sëmundje[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe këtë[redakto | përpunoni burim]