Sistemi nderkombetar i njesive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Internationale Einheitensystem, shkurt SI (fr.: Système international d’unités) është i bazuar në një sistem te bazuar sistemin ndërkombëtar te madhësive (ISQ)

Ky u fut 1960 dhe është me i madhi për madhësitë fizike.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

sq:Sistemi SI