Dallime mes rishikimeve të "Islami"

Jump to navigation Jump to search
29 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: mzn:ایسلام; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: xal:Лал шаҗн)
v (roboti ndryshoj: mzn:ایسلام; cosmetic changes)
::'''''Artikull [[Ebu Hanife]]'''''
Shkollat juridike, merren me interpretimin juridik të rregullave të Islamit, që nxjerren nga burimet kryesore të Fesë Islame, Kur'anit dhe Sunnetit si dhe disa burimeve të tjera. Janë katër shkolla juridike islame që respektohen nga sunnitët dhe një shkollë juridike që respektohet nga shiitët. Shkollat juridike njihen edhe me emrin medh-heb.
* [[Medh-hebi Hanefi]], i përhapur në Pakistan, Banglladesh, Indi, pjesën kryesore të Turqisë, Ballkan, në një pjesë të Sirisë dhe Irakut etj.
* [[Medh-hebi Shafi]], i përhapur në Egjipt, disa pjesë të Afrikës Veriore dhe në disa pjesë të Sirisë dhe Turqisë.
* [[Medh-hebi Maliki]], i përhapur në Maroko dhe disa pjesë të Afrikës Veriore.
* [[Medh-hebi Hanbeli]], i përhapur në Arabinë Saudite, Kuvajt, Emirate, Bahrejn, Katar, Jemen e të tjerë.
* [[Medh-hebi Xha'aferi]], i përhapur në Iran, ne pjesën shiite të Irakut dhe në përgjithësi tek shiitët.
 
== Historia e Islamit ==
[[Skeda:Islam_by_country.svg|thumb|440px|Shtete me një përbërje të popullsisë prej më shumë se 10% myslimanë. <br />''(jeshile:myslimanë sunitë, e kuqe:myslimanë shiitë, blu:myslimanë ibaditë)'']]
 
* [[Mekka]]
* [[Medina]]
* [[Jeruzalemi|Al-Kuds]]
 
== Shiko dhe ==
* [[Bashkësia Islame e Shqipërisë]]
* [[Bashkësia Islame e Kosovës]]
* [[Bashkësia Fetare Islame e Republikës së Maqedonisë]]
* [[Bashkësia Islame në Mal të Zi]]
* [[Forumi Musliman i Shqipërisë]]
* [[Al-Mutavekil|Xhamia më e madhe në botë]]
 
{{Shtyllat e Islamit}}
<!-- Para futjes së lidhjes ju lutemi keni parasysh, që ajo të jetë në pajtim me rregulloren e wikipedias -->
 
* [http://www.qendraimamalbani.net Qendra Imam Albani, Kosove] - faqja zyrtare Qendres Imam Albani ne Kosove
* [http://www.dritaislame.com faqen e internetit të gazetës Drita Islame] - organ i [[Bashkësia Islame e Shqipërisë|Bashkësisë Islame të Shqipërisë]], KMSH
* [http://www.islamidhekrishterimi.com Islami dhe Krishterimi] - Studime krahasuese midis Islamit dhe Krishterimi
* [http://www.bashkesiaislame.net/ Faqe zyrtare] e [[Bashkësia Islame e Kosovës|Bashkësisë Islame të Kosovës]],
* [http://zgjim.org/ '''Zëri i Zgjimit'''] - O zgjim o fjalë tjetër s'ka! - Avni Tafili
* [http://www.burimi.net/fjalori_faqes.htm Faqe e Motrave Myslimane Shqiptare] - fjalorë i termeve fetare islame
* [http://www.medreseja.org faqe e internetit e Medreses "Alauddin"] - organ i [[Bashkësisë Islame të Kosovës]], BIK
* [http://www.forumimusliman.org Forumi Mysliman i Shqiperise] - mbron te drejtat e myslimaneve ne Shqipëri
* [http://www.albislam.com AlbIslam.Com]
 
[[Kategoria:Feja]]
[[mt:Islam]]
[[mwl:Eislan]]
[[mzn:Islämایسلام]]
[[nah:Islamismo]]
[[nds:Islam]]

Menyja e lëvizjeve