Antonin Piu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antoninus Pius
Emri i mbretërimit
Imperator Caesar Titus Aelius Hadrianus Antoninus Augustus Pius[1]
E ëma
Denarius, goditi 140 pas Krishtit me portretin e Antoninus Pius (e kundërta) dhe djalit të tij birësues Marcus Aurelius (e kundërta). Mbishkrim: ANTIVS PP, TR. P., CO [N] S. III / AVRELIVS CAES. AVG PII F. CO [N] S.

Titus Aelius Hadrianus Antoninus Pius (19 shtator 86 - 7 Mars 161) ishte perandor romak nga 138 në 161. Ai ishte një nga Pesë Perandorët e Mirë nga dinastia Nerva -Antonine.[2]

I lindur në një familje senatoriale, Antoninus mbajti poste të ndryshme gjatë sundimit të Perandorit Hadrian. Ai u martua me mbesën e Hadrianit Faustina dhe Hadrian e birësoi atë si djalin dhe pasardhësin e tij pak para vdekjes së tij. Antoninus fitoi njohjen Pius pas hyrjes së tij në fron, ose sepse ai e detyroi Senatin të hyjnizonte babanë e tij birësues,[3] ose sepse ai kishte shpëtuar senatorë të dënuar me vdekje nga Hadrian në vitet e tij të mëvonshme.[4] Mbretërimi i tij është i dukshëm për gjendjen paqësore të Perandorisë, pa revolta të mëdha ose ndërhyrje ushtarake gjatë kësaj kohe, dhe për qeverisjen e tij pa u larguar kurrë nga Italia. Një fushatë e suksesshme ushtarake në jug të Skocisë në fillim të mbretërimit të tij rezultoi në ndërtimin e Murit Antonine.

Antoninus ishte një administrator efektiv, duke lënë pasardhësit e tij një tepricë të madhe në thesar, duke zgjeruar qasjen falas në ujë të pijshëm në të gjithë Perandorinë, duke inkurajuar konformitetin ligjor dhe duke lehtësuar të drejtën e skllevërve të liruar. Ai vdiq nga sëmundja në 161 dhe u pasua nga djemtë e tij të birësuar Marcus Aurelius dhe Lucius Verus si bashkë-perandorë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antoninus lindi pranë Lanuvium ( Lanuvio i sotëm në Itali) nga Titus Aurelius Fulvus, konsull në 89, dhe Arria Fadilla.[2][5] Aurelii Fulvi ishin një Aurelian familja u vendos në Nemausus (modern Nimes ).[6] Titus Aurelius Fulvius ishte i biri i një senatori me të njëjtin emër, i cili, si legat i Legio III Gallica, kishte mbështetur Vespasian në përpjekjen e tij për në zyrën Perandorake dhe u shpërblye me një konsull të dashur, plus një të zakonshëm nën Domician në 85. Aurelii Fulvii ishin pra një familje relativisht e re senatoriale nga Gallia Narbonensis, ngritja e së cilës në famë u mbështet nga Flavianët. Lidhja midis familjes së Antoninusit dhe krahinës së tyre të lindjes shpjegon rëndësinë në rritje të postit të Prokonsullit të Gallia Narbonensis gjatë fundit të shekullit të dytë.[7]

Babai i Antoninus nuk kishte fëmijë të tjerë dhe vdiq menjëherë pas konsullatës së tij të zakonshme 89. Antoninus u rrit nga gjyshi i tij nga nëna Gnaeus Arrius Antoninus,[2] njohur nga bashkëkohësit si një njeri me integritet dhe kulturë dhe një mik i Plinit të Ri.[8] Arrii Antonini ishin një familje senatoriale më e vjetër nga Italia, shumë me ndikim gjatë mbretërimit të Nerva. Arria Fadilla, nëna e Antoninus, u martua më pas me Publius Julius Lupus, konsull i sëmurë në 98; nga ajo martesë dolën dy vajza, Arria Lupula dhe Julia Fadilla.[9]

Martesa dhe fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa kohë midis 110 dhe 115, Antoninus u martua me Annia Galeria Faustina Plakun.[10] Ata besohet se kanë gëzuar një martesë të lumtur. Faustina ishte vajza e konsullit Marcus Annius Verus (II)[2] dhe Rupilia Faustina (një motër gjysmë e Perandoreshës Vibia Sabina ). Faustina ishte një grua e bukur, dhe përkundër thashethemeve (në thelb të paprovuara) për karakterin e saj, është e qartë se Antoninus kujdesej shumë për të.[11]

Faustina i lindi Antoninus katër fëmijë, dy djem dhe dy vajza.[12] Ata ishin:

 • Marcus Aurelius Fulvus Antoninus (vdiq para 138); mbishkrimi i tij varror është gjetur në mauzoleun e Hadrianit në Romë.[13]
 • Marcus Galerius Aurelius Antoninus (vdiq para 138); mbishkrimi i tij varror është gjetur në mauzoleun e Hadrianit në Romë.[13] Emri i tij shfaqet në një monedhë perandorake greke.
 • Aurelia Fadilla (vdiq në 135); ajo u martua me Lucius Plautius Lamia Silvanus, konsull 145. Ajo dukej se nuk kishte fëmijë me burrin e saj; dhe mbishkrimi i saj varrosor është gjetur në Itali.[14]
 • Annia Galeria Faustina Minor ose Faustina e Vogël (midis 125 dhe 130-175), një Perandoreshë e ardhshme Romake, u martua me kushëririn e saj të nënës Marcus Aurelius në 146.[6]

Kur Faustina vdiq në 141, Antoninus u shqetësua shumë.[15] Për nder të kujtimit të saj, ai i kërkoi Senatit ta hyjnizonte si perëndeshë dhe autorizoi ndërtimin e një tempulli që do të ndërtohej në Forumin Romak në emrin e saj, me priftëresha që shërbenin në tempullin e saj.[16] Ai kishte monedha të ndryshme me portretin e saj të goditur për nder të saj. Këto monedha ishin të shkruara " DIVA FAUSTINA " dhe ishin zbukuruar me përpikëri. Ai më tej themeloi një bamirësi, duke e quajtur atë Puellae Faustinianae ose Vajzat e Faustinës, e cila ndihmoi vajzat e varfra[10] të një familje të mirë.[17] Më në fund, Antoninus krijoi një alimenta të re (shih furnizimin me grurë në qytetin e Romës).

Perandori kurrë nuk u martua përsëri. Në vend të kësaj, ai jetoi me Galeria Lysistrate,[18] një nga gratë e liruara të Faustinës. Konkubinacioni ishte një formë e shoqërimit femëror, e zgjedhur ndonjëherë nga burra të fuqishëm në Romën e Lashtë, veçanërisht vejusha si Vespasian dhe Marcus Aurelius. Bashkimi i tyre nuk mund të prodhonte asnjë pasardhës legjitim që mund të kërcënonte ndonjë trashëgimtar si ata të Antoninus. Gjithashtu, pasi nuk mund të kishte një grua dhe një konkubinë zyrtare (ose dy konkubina) në të njëjtën kohë, Antoninus shmangte presionin për t'u martuar me një grua fisnike nga një familje tjetër. (Më vonë, Marcus Aurelius gjithashtu do të refuzonte përparimet e të fejuarës së tij të mëparshme Ceionia Fabia, motrës së Lucius Verus, për arsyetimin e mbrojtjes së fëmijëve të tij nga njerka dhe në vend të kësaj mori një konkubinë.)[19][20][21]

Favor me Hadrian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antoninus Pius, skulpturë e vitit 250 pas Krishtit, Albertinum, Dresden

Duke mbushur zyrat e kuestorit dhe pretorit me më shumë se zakonisht suksesin,[22] ai mori konsullatën në vitin 120[10] duke pasur si koleg Lucius Catilius Severus.[23] Ai u emërua më pas nga Perandori Hadrian si një nga katër prokonsujt për të administruar Italinë,[24] rrethin e tij përfshirë Etrurinë, ku ai kishte prona.[25] Ai pastaj e rriti shumë reputacionin e tij me sjelljen e tij si prokonsull i Azisë, ndoshta gjatë viteve 134-135.

Ai fitoi shumë favorizime nga Hadriani, i cili e adoptoi atë si djalin dhe pasardhësin e tij më 25 shkurt 138,[26] pas vdekjes së djalit të tij të parë të adoptuar Lucius Aelius,[27] me kushtin që Antoninus nga ana e tij të birësonte Marcus Annius Verus, djali i vëllait të gruas së tij, dhe Lucius, djali i Lucius Aelius, i cili më pas u bë perandorët Marcus Aurelius dhe Lucius Verus.[10] Ai gjithashtu miratoi (shkurtimisht) emrin Imperator Titus Aelius Cezar Antoninus, në përgatitje për sundimin e tij.[28] Duket se ka pasur disa kundërshtime ndaj emërimit të Antoninus nga ana e pretenduesve të tjerë të mundshëm, mes tyre ish-kolegu i tij konsullor Lucius Catilius Severus, atëherë Prefekt i qytetit. Sidoqoftë, Antoninus mori pushtetin pa kundërshtim.

Perandor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria Romake gjatë sundimit të Antoninus Pius.

Me hyrjen e tij, emri dhe stili i Antoninus u bë Imperator Cezar Titus Aelius Hadrianus Antoninus Augustus Pontifex Maximus. Një nga veprimet e tij të para si Perandor ishte të bindte Senatin t'i jepte nderime hyjnore Hadrianit, gjë që ata në fillim e kishin refuzuar;[29] Përpjekjet e tij për të bindur Senatin të jepte këto nderime është arsyeja më e mundshme e dhënë për titullin e tij Pius (i kujdesshëm në dashuri; krahaso pietat).[30] Dy arsye të tjera për këtë titull janë se ai do të mbështeste vjehrrin e tij të moshuar me dorën e tij në mbledhjet e Senatit dhe se ai kishte shpëtuar ata burra që Hadrian, gjatë periudhës së tij të sëmurë, i kishte dënuar me vdekje.[6]

Menjëherë pas vdekjes së Hadrianit, Antoninus iu afrua Marcus dhe kërkoi që marrëveshjet e tij të martesës të ndryshoheshin: fejesa e Marcus me Ceionia Fabia do të anulohej dhe ai do të fejohej me Faustina, vajzën e Antoninus, në vend të kësaj. Fejesa e Faustinës me vëllain e Ceionia Lucius Commodus gjithashtu do të duhej të anulohej. Marcus u pajtua me propozimin e Antoninus.[31]

Antoninus ndërtoi tempuj, teatro dhe mauzole, promovoi artet dhe shkencat dhe u dha nderime dhe shpërblime financiare mësuesve të retorikës dhe filozofisë.[10] Antoninus bëri pak ndryshime fillestare kur u bë perandor, duke lënë të paprekur sa të ishte e mundur marrëveshjet e krijuara nga Hadrian.[29] Hulumtimet epigrafike dhe prosopografike kanë zbuluar se ekipi sundues perandorak i Antoninus u përqëndrua rreth një grupi të familjeve senatoriale të lidhura ngushtë, shumica prej tyre anëtarë të kongregacionit priftëror për kultin e Hadrianit, sodeles Hadrianales . Sipas historianit gjerman HG Pflaum, hulumtimi prosopografik i ekipit drejtues të Antoninus na lejon të kuptojmë karakterin thellësisht konservator të kastës senatoriale në pushtet.

Një mbretërim jo ushtarak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tempulli i Antoninus dhe Faustina në Forumin Romak (tani kisha e San Lorenzo në Miranda ). Perandori dhe Augusta e tij u hyjnizuan pas vdekjes së tyre nga Marcus Aurelius .

Nuk ka të dhëna për ndonjë veprim ushtarak të lidhur në kohën e tij në të cilin ai mori pjesë. Një studiues modern ka shkruar "almostshtë pothuajse e sigurt jo vetëm që në asnjë moment të jetës së tij ai nuk ka parë, aq më pak të komandojë, një ushtri romake, por që, gjatë njëzet e tre viteve të mbretërimit të tij, ai kurrë nuk shkoi brenda pesë qindra kilometra të një legjioni ".[32]

Mbretërimi i tij ishte më paqësorja në të gjithë historinë e Principatës,[33] pavarësisht faktit se kishte disa trazira ushtarake në të gjithë Perandorinë në kohën e tij. Çrregullime të tilla ndodhën në Mauretania - ku një senator u emërua si guvernator i Mauretania Tingitana në vend të prokurorit të zakonshëm të kuajve dhe u sollën përforcime kalorësish nga Panonia[34] qytete të tilla si Sala dhe Tipasa duke u fortifikuar. Çrregullime të ngjashme ndodhën në Jude, dhe midis Brigantes në Britannia, asnjëra prej tyre nuk u konsiderua serioze. Sidoqoftë, ishte në Britani që Antoninus vendosi të ndiqte një rrugë të re, më agresive, me emërimin e një guvernatori të ri në 139, Quintus Lollius Urbicus,[29] një vendas nga Numidia dhe më parë guvernator i Germania Inferior si dhe nje njeri i ri

Nën udhëzimet e perandorit, Lollius ndërmori një pushtim në jug të Skocisë, duke fituar disa fitore domethënëse dhe duke ndërtuar Murin Antonine[35] nga Lindja e së Premtes në Lindjen e Klajdit. Muri, megjithatë, shpejt u dekompozua gradualisht gjatë mesit të viteve 150 dhe përfundimisht u braktis vonë gjatë mbretërimit (fillimi i viteve 160), për arsye që ende nuk janë plotësisht të qarta.[36] Muri i Antonines përmendet vetëm në një burim letrar, biografia e Antoninus në Historia Augusta. Pausanias bën një përmendje të shkurtër dhe të hutuar të një lufte në Britani. Në një mbishkrim që nderon Antoninus, i ngritur nga Legio II Augusta, i cili mori pjesë në ndërtimin e Murit, një reliev që tregon katër të burgosur lakuriq, njërit prej tyre me kokë, duket se qëndron për një luftë të vërtetë.

Statuja e Antoninus Pius me veshje ushtarake dhe muskuj, nga Museo Chiaramonti ( Muzetë e Vatikanit ).

Megjithëse Muri i Antonines ishte, në parim, shumë më i shkurtër (37 milje i gjatë në krahasim me 73) dhe në shikim të parë më i mbrojtshëm se Muri i Hadrianit, zona shtesë që e rrethonte brenda Perandorisë ishte shterpë, me përdorimin e tokës për kullotje tashmë në prishje Me[37] Kjo do të thoshte se linjat e furnizimit në mur ishin mjaft të tendosura siç ishin kostot për ruajtjen e territorit shtesë tejkaluan përfitimet e kësaj. Gjithashtu, në mungesë të zhvillimit urban dhe procesit të romanizimit që pasoi, pjesa e pasme e murit nuk mund të qetësohej.

Prandaj është spekuluar se pushtimi i Skocisë Ultësirë dhe ndërtimi i murit kishte të bënte kryesisht me politikën e brendshme, domethënë, duke i ofruar Antoninusit një mundësi për të fituar një pjesë të vogël të prestigjit të nevojshëm ushtarak në fillim të mbretërimit të tij. Në fakt, fushata në Britani u ndoq nga një përshëndetje Perandorake - domethënë, nga Antoninus duke marrë zyrtarisht për herë të dytë (dhe të fundit) titullin Imperator - në 142. Fakti që në të njëjtën kohë u goditën monedha që shpallnin një fitore në Britani, tregon nevojën e Antoninusit për të bërë publike arritjet e tij.[38] Oratori Fronto më vonë do të thoshte se, megjithëse Antoninus u dha drejtimin e fushatës britanike të tjerëve, ai duhet të konsiderohet si timonieri që drejtoi udhëtimin, lavdia e të cilit, prandaj, i përkiste atij.

Se kjo kërkim për disa arritje ushtarake iu përgjigj një nevoje aktuale dëshmohet nga fakti se, edhe pse përgjithësisht paqësor, mbretërimi i Antoninusit nuk ishte i lirë nga përpjekjet për uzurpim: Historia Augusta përmend dy, të bëra nga senatorët Cornelius Priscianus ("për shqetësimin e paqja e Spanjës "; Priscianus kishte qenë gjithashtu pasardhësi i Lollius Urbicus si guvernator i Britanisë) dhe Atilius Rufius Titianus (ndoshta një ngatërrestar tashmë i internuar nën Hadrian.) Të dy përpjekjet konfirmohen nga Fasti Ostienses si dhe nga fshirja e emrit të Priscianus nga një mbishkrim. Në të dy rastet, Antoninus nuk ishte përgjegjës formal për shtypjen që pasoi: Priscianus kreu vetëvrasje dhe Titianus u shpall fajtor nga Senati, me Antoninusin që abstenoi nga sekuestrimi i pronave të familjeve të tyre.

Një monedhë e Antoninus Pius që tregon një Parthia të nënshtruar ( PAR-TH-IA në anën e pasme) duke i dhënë kurorën atij, një pretendim bosh se Parthia ishte ende subjekt i Romës pas ngjarjeve përreth Parthamaspates . [39]

Kishte gjithashtu disa telashe në Dacia Inferior të cilat kërkonin dhënien e kompetencave shtesë guvernatorit të prokurorit dhe dërgimin e ushtarëve shtesë në provincë.[36] Në bregdetin verior të Detit të Zi, qyteti grek Olbia u mbajt kundër Scythians. Gjithashtu gjatë sundimit të tij guvernatori i Gjermanisë së Epërme, ndoshta Caius Popillius Carus Pedo, ndërtoi fortifikime të reja në Agri Decumates, duke avancuar Limes Germanicus pesëmbëdhjetë milje përpara në krahinën e tij dhe Raetia fqinje.[40] Në Lindje, suzeraintia romake mbi Armeninë u ruajt me zgjedhjen në 140 pas Krishtit, pasardhësit Arsacid Sohaemus si mbret klient.

Sidoqoftë, Antoninus ishte praktikisht unik midis perandorëve në atë që ai merrej me këto kriza pa u larguar nga Italia një herë gjatë mbretërimit të tij,[41] por në vend të kësaj merrej me çështjet krahinore të luftës dhe paqes përmes guvernatorëve të tyre ose përmes letrave perandorake drejtuar qyteteve të tilla si Efesi ( prej të cilave disa u shfaqën publikisht). Ky stil qeverisjeje u vlerësua shumë nga bashkëkohësit e tij dhe nga brezat e mëvonshëm.[42]

Antoninus ishte Perandori i fundit Romak i njohur nga Mbretëritë Indiane, veçanërisht Perandoria Kushan.[43] Raoul McLaughlin citon Aurelius Victor të ketë thënë "Indianët, Baktrianët dhe Hirkanët të gjithë dërguan ambasadorë në Antoninus. Ata të gjithë kishin dëgjuar për frymën e drejtësisë që mbante ky perandor i madh, drejtësinë që u rrit nga pamja e tij e bukur dhe e rëndë, dhe figura e tij e hollë dhe e fuqishme ". Për shkak të shpërthimit të epidemisë Antonine dhe luftërave kundër fiseve gjermane veriore, mbretërimi i Marcus Aurelius u detyrua të ndryshojë fokusin e politikave të jashtme, dhe çështjet që lidhen me Lindjen e Largët u braktisën gjithnjë e më shumë në favor të atyre që lidheshin drejtpërdrejt me mbijetesën e Perandorisë.[43]

Ekonomia dhe administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një aureus i Antoninus Pius, 145 pas Krishtit. Mbishkrim: ANTONINVS AVG. PIVS PP / TRibunicia POTestas COnSul IIII

Antoninus u konsiderua si një administrator i aftë dhe si një ndërtues. Megjithë një direktivë të gjerë ndërtimi - qasja falas e njerëzve të Romës në ujin e pijshëm u zgjerua me ndërtimin e ujësjellësve, jo vetëm në Romë, por në të gjithë Perandorinë, si dhe ura dhe rrugë - perandori ende arriti të lërë pas një thesar të konsiderueshëm publik prej rreth 2.7 miliardë sesterce . Roma nuk do të dëshmonte një Perandor tjetër që linte pasardhësin e tij me një tepricë për një kohë të gjatë, por ky thesar u varfërua pothuajse menjëherë pas mbretërimit të Antoninusit për shkak të murtajës Antonine të sjellë nga ushtarët pas fitores Parthiane.[44]

Perandori gjithashtu pezulloi në mënyrë të famshme mbledhjen e taksave nga qytetet e prekura nga fatkeqësitë natyrore, të tilla si kur zjarret goditën Romën dhe Narbona, dhe tërmetet prekën Rodos dhe Provincën e Azisë . Ai ofroi grante të mëdha financiare për rindërtimin dhe rimëkëmbjen e qyteteve të ndryshme greke pas dy tërmeteve të rëndë: i pari, rreth 140, i cili preku kryesisht Rodos dhe ishuj të tjerë; e dyta, në 152, e cila goditi Cyzicus (ku u shkatërrua Tempulli i madh dhe i ndërtuar rishtas në Hadrian ), Efes dhe Smyrna. Ndihma financiare e Antoninus e fitoi atë duke u lavdëruar nga shkrimtarët grekë si Aelius Aristides dhe Pausanias. [45] Këto qytete morën nga Antoninus vlerësimet e zakonshme nderuese, të tilla si kur ai urdhëroi që të gjithë guvernatorët e Azisë të hynin në provincë, kur të merrnin detyrën, përmes Efesit. Efesi u favorizua veçanërisht nga Antoninus, i cili konfirmoi dhe mbajti dallimin e tij për të pasur dy tempuj për kultin perandorak (neokorat), prandaj duke pasur vendin e parë në listën e titujve të nderit perandorak, duke tejkaluar si Smirnën ashtu edhe Pergamonin.

Në marrëdhëniet e tij me qytetet greqishtfolëse, Antoninus ndoqi politikën e miratuar nga Hadrian për të inkurajuar veten me elitat vendase, veçanërisht me intelektualët vendas: filozofët, mësuesit e letërsisë, retorikët dhe mjekët u përjashtuan në mënyrë eksplicite nga çdo detyrë që përfshin shpenzime private për qëllime qytetare - një privilegj i dhënë nga Hadrian që Antoninus e konfirmoi me anë të një dekreti të ruajtur në Digest (27.1.6.8). Antoninus gjithashtu krijoi një karrige për mësimin e retorikës në Athinë.

Antoninus ishte i njohur si një vëzhgues i zjarrtë i riteve të fesë dhe i festimeve formale - si romake ashtu edhe të huaja. Ai është i njohur për atë se ka zyrtarizuar gjithnjë e më shumë kultin zyrtar të ofruar për Nënën e Madhe, i cili që nga mbretërimi i tij e tutje përfshinte një flijim demi, një taurobolium, më parë vetëm një ritual privat, tani që po kryhej edhe për hir të mirëqenies së Perandorit. Antoninus gjithashtu ofroi patronazh për adhurimin e Mithras, të cilit i ngriti një tempull në Ostia.[46] Në 148, ai kryesoi festimet e 900 vjetorit të themelimit të Romës.

Reformat ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kopje e gdhendur në mermer e një letre nga Antoninus Pius drejtuar Efesianëve, nga Buleuterion në Efes, 140–144 pas Krishtit, duke shpjeguar sesi perandori zgjidhi një mosmarrëveshje midis qyteteve romake Efes dhe Smirna .</br> Muzeu Britanik, Londër.

Antoninus u përpoq të portretizonte veten si një magjistrat i res publica, pavarësisht se sa të zgjeruara dhe të papërcaktuara ishin kompetencat e tij. Atij i atribuohet ndarja e thesarit perandorak, Fiscus. Kjo ndarje kishte të bënte me ndarjen e pronave perandorake në dy pjesë. Së pari, vetë fiskusi - ose patrimonium, që do të thotë pronat e "Kurorës", pronat trashëgimore të secilit person pasues që u ul në fron, të transmetuara tek pasardhësit e tij në detyrë, pavarësisht nga anëtarësia e tyre e mëparshme në familjen perandorake.[47] Së dyti, res privata, pronat "private" të lidhura me mirëmbajtjen personale të Perandorit dhe familjes së tij, [48] diçka si një Çantë Privy. Një anekdotë në biografinë Historia Augusta, ku Antoninus i përgjigjet Faustinës - i cili u ankua për koprracinë e tij - se "ne kemi fituar një perandori [dhe] kemi humbur edhe atë që kishim më parë" ndoshta lidhet me shqetësimet aktuale të Antoninusit në krijimin e res privata. Ndërsa ishte ende një qytetar privat, Antoninus e kishte rritur shumë pasurinë e tij personale me anë të trashëgimive të ndryshme, pasojë - na thuhet - për kujdesin e tij skrupuloz për të afërmit e tij. Gjithashtu, Antoninus la pas tij një reputacion për koprracinë dhe ndoshta ishte i vendosur të mos linte pronën e tij personale për t'u "gëlltitur nga kërkesat e fronit perandorak".[49]

Tokat res privata mund të shiten dhe/ose jepen, ndërsa pronat e patrimoniumit konsideroheshin si publike. Ishte një mënyrë për të pretenduar se funksioni Perandorak - dhe shumica e pronave të lidhura me të - ishte publik, zyrtarisht i nënshtruar autoritetit të Senatit dhe popullit romak. Se dallimi nuk luajti asnjë rol në historinë e mëvonshme politike -se fuqia personale e princave thithi rolin e tij si mbajtës i zyrës - dëshmon se logjika autokratike e rendit perandorak kishte përfshirë tashmë institucionet e vjetra republikane.

Nga transaksionet publike të kësaj periudhe ka vetëm informacionin më të pakët, por, për të gjykuar nga ajo që ekziston, ato njëzet e dy vjet nuk ishin jashtëzakonisht me ngjarje në krahasim me ato para dhe pas mbretërimit.[8] Sidoqoftë, Antoninus pati një interes të madh në rishikimin dhe praktikimin e ligjit në të gjithë perandorinë.[50] Një nga shqetësimet e tij kryesore ishte që komunitetet lokale të përputheshin me procedurat e tyre ligjore me normat ekzistuese romake: në një rast që lidhet me shtypjen e banditizmit nga oficerët e policisë lokale ("irenarchs", greqisht për "ruajtësit e paqes") në Azinë e Vogël, Antoninus urdhëroi që këto oficerët nuk duhet t'i trajtojnë të dyshuarit si të dënuar tashmë, dhe gjithashtu të mbajnë një kopje të detajuar të marrjes në pyetje të tyre, për t'u përdorur në mundësinë e një apeli ndaj guvernatorit romak. Gjithashtu, edhe pse Antoninus nuk ishte një novator, ai nuk do të ndiqte gjithmonë shkronjën absolute të ligjit; përkundrazi, ai u shty nga shqetësimet mbi njerëzimin dhe barazinë, dhe futi në ligjin romak shumë parime të reja të rëndësishme të bazuara në këtë nocion.

Në këtë, perandori u ndihmua nga pesë avokatë kryesorë: Lucius Fulvius Aburnius Valens, autor i traktateve juridike;[51] Lucius Ulpius Marcellus, një shkrimtar pjellor; dhe tre të tjerë.[50] Nga këta të tre, më i spikaturi ishte Lucius Volusius Maecianus, një ish oficer ushtarak i kthyer nga Antoninus në një prokuror civil, dhe i cili, në funksion të karrierës së tij të mëvonshme (zbuluar në bazë të kërkimeve epigrafike dhe prosopografike), ishte më i rëndësishmi i Perandorit. këshilltar ligjor. Maecianus përfundimisht do të zgjidhej për të zënë prefektura të ndryshme (shih më poshtë) si dhe për të kryer studimet ligjore të Marcus Aurelius. Ai ishte gjithashtu autor i një vepre të madhe mbi komisionin Fidei (Besimet e Testamentit). Si shenjë dalluese e lidhjes së shtuar midis juristëve dhe qeverisë perandorake, Mbretërimi i Antoninus pa gjithashtu shfaqjen e Instituteve të Gajit, një manual elementar ligjor për fillestarët (shih Gaius (jurist)).

Antoninus miratoi masa për të lehtësuar të drejtën e skllevërve.[52] Kryesisht, ai favorizoi parimin e favorit libertatis, duke i dhënë të liruarit të supozuar përfitimin e dyshimit kur pretendimi për liri nuk ishte i qartë. Gjithashtu, ai ndëshkoi vrasjen e një skllavi nga zotëria e tij/saj pa gjyq të mëparshëm[53] dhe përcaktoi që skllevërit mund t'i shiteshin me forcë një pronari tjetër nga një prokonsull në rastet e keqtrajtimit të vazhdueshëm. Antoninus mbështeti zbatimin e kontratave për shitjen e skllave femra që ndalonin punësimin e tyre të mëtejshëm në prostitucion. Në të drejtën penale, Antoninus prezantoi parimin e rëndësishëm që personat e akuzuar nuk duhet të trajtohen si fajtorë para gjykimit - si në rastin e irenarkëve (shih më lart). Ishte Antonius që falësi i krishterë Justin Martyr iu drejtua mbrojtjes së besimit të krishterë, duke i kujtuar atij rregullin e babait të tij (Perandorit Hadrian) se akuzat kundër të krishterëve kërkonin prova.[54] Ai gjithashtu pohoi parimin se gjyqi do të mbahej dhe dënimi i dhënë, në vendin ku ishte kryer krimi. Ai lehtësoi përdorimin e torturës në shqyrtimin e skllevërve me kufizime të caktuara. Kështu ai ndaloi zbatimin e torturës ndaj fëmijëve nën moshën katërmbëdhjetë vjeç, megjithëse ky rregull kishte përjashtime. Megjithatë, duhet theksuar se Antoninus e zgjeroi, me anë të një rishkrimi, përdorimin e torturës si mjet për marrjen e provave në rastet materiale, kur ajo ishte aplikuar deri atëherë vetëm në çështjet penale. Gjithashtu, tashmë në atë kohë tortura e njerëzve të lirë me status të ulët ( humiliores ) ishte bërë e ligjshme, siç dëshmohet nga fakti se Antoninus përjashtoi këshilltarët e qytetit shprehimisht prej tij, dhe gjithashtu njerëz të lirë të rangut të lartë ( ndershmëritë ) në përgjithësi.[55]

Një pikë kryesore gjatë mbretërimit të tij ndodhi në 148, me nëntëqind vjetorin e themelimit të Romës duke u festuar nga mbajtja e lojërave madhështore në Romë.[56] Ai zgjati disa ditë dhe një mori kafshësh ekzotike u vranë, përfshirë elefantët, gjirafat, tigrat, rinocerontët, krokodilët dhe hipopotamët. Ndërsa kjo rriti popullaritetin e Antoninus, perandorit të kursyer iu desh të ulë monedhën romake . Ai uli pastërtinë e argjendit të denarit nga 89% në 83.5% - pesha aktuale e argjendit duke rënë nga 2.88 gram në 2.68 gram.[36][57]

Studiuesit e emërojnë Antoninus Pius si kandidatin kryesor për një individ të identifikuar si mik i Rabi Judës, Princit. Sipas Talmudit (Avodah Zarah 10a – b), Rabini Juda ishte shumë i pasur dhe i nderuar shumë në Romë. Ai kishte një miqësi të ngushtë me "Antoninus", ndoshta Antoninus Pius,[58] cili do të konsultohej me rabin Judën për çështje të ndryshme të kësaj bote dhe shpirtërore.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënojat e harkut triumfal të Antoninus Pius jashtë Shenjtërores së Demeter dhe Kore në Eleusis, Greqi, duke imituar Harkun e Hadrianit në Athinë

Në vitin 156, Antoninus Pius mbushi 70 vjeç. Ai e kishte të vështirë të mbante veten drejt pa qëndrime. Ai filloi të kafshonte bukën e thatë për t'i dhënë forcën për të qëndruar zgjuar gjatë pritjeve të tij në mëngjes.

Marcus Aurelius ishte krijuar tashmë konsull me Antoninus në 140, duke marrë titullin e Cezarit, pra, trashëgimtar i dukshëm. Ndërsa Antoninus u plak, Marcus mori më shumë detyra administrative. Detyrat administrative të Marcus u rritën përsëri pas vdekjes - në 156 ose 157 - një nga këshilltarët më të besuar të Antoninus, Marcus Gavius Maximus.

Për njëzet vjet, Gavius Maximus kishte qenë prefekt pretorian, një zyrë që ishte po aq sekretare sa ushtarake.[59] Gavius Maximus iu dha shenjat konsullore dhe nderimet që i takonin një senatori. Ai kishte një reputacion si një disiplinar më i rreptë ( vir severissimus, sipas Historia Augusta ) dhe disa kolegë prokurorë të kuajve kishin mëri të qëndrueshme ndaj tij. Një prokuror i quajtur Gaius Censorius Niger vdiq ndërsa Gavius Maximus ishte gjallë. Në testamentin e tij, Censorius Niger fyen Maximus, duke krijuar siklet serioz për njërin nga trashëgimtarët, oratorin Fronto.[60]

Vdekja e Gavius Maximus nisi një ndryshim në ekipin qeverisës. Shtë spekuluar se ishte këshilltari ligjor Lucius Volusius Maecianus ai që mori rolin e eminencës gri . Maecianus ishte shkurtimisht Praefect i Egjiptit, dhe më pas Praefectus annonae në Romë. Nëse ishte Maecianus ai që u bë i famshëm, ai mund të jetë ngritur pikërisht për të përgatitur të ardhurat - dhe e paparë - trashëgim i përbashkët. Në vitin 160, Marcus dhe Lucius u caktuan konsuj të përbashkët për vitin pasardhës. Ndoshta Antoninus ishte tashmë i sëmurë; në çdo rast, ai vdiq para se të mbaronte viti, ndoshta në 7 Mars.[108]

Busti i Antoninus Pius në Museo del Prado, Madrid

Dy ditë para vdekjes së tij, raporton biografi, Antoninus ishte në pronën e tij stërgjyshore në Lorium, në Etruria,[61] rreth 12 miles (19 km) nga Roma.[62] Ai hëngri djathë Alpine Gruyere në darkë mjaft lakmitar. Natën vjellte; ai kishte ethe të nesërmen. Të nesërmen, ai thirri këshillin perandorak dhe ia kaloi shtetin dhe vajzën e tij Marcus. Perandori dha fjalën kryesore për jetën e tij në fjalën e fundit që tha: kur tribuna e orës së natës erdhi për të kërkuar fjalëkalimin, ai u përgjigj: "aequanimitas" (barazi).[63] Ai pastaj u kthye, sikur të flinte, dhe vdiq.[64] Vdekja e tij mbylli mbretërimin më të gjatë që nga Augusti (duke tejkaluar Tiberius për disa muaj).[65] Rekordi i tij për mbretërimin e dytë më të gjatë do të ishte i pamposhtur për 168 vjet, deri në vitin 329 kur u tejkalua nga Kostandini i Madh.

Ceremonitë e varrimit të Antoninus Pius ishin, sipas fjalëve të biografit, "të përpunuara".[66] Nëse funerali i tij ndiqte modelin e funeralit të mëparshëm, trupi i tij do të ishte djegur në një gropë në Campus Martius, ndërsa shpirti i tij do të ngrihej në shtëpinë e perëndive në qiej. Sidoqoftë, duket se nuk ishte kështu: sipas biografisë së tij Historia Augusta (e cila duket se riprodhon një raport të mëparshëm, të detajuar) trupi i Antoninusit (dhe jo hiri i tij) u varros në mauzoleumin e Hadrianit. Pas një intervali shtatë-ditor ( justitium ), Marcus dhe Lucius propozuan babanë e tyre për hyjnizim. Në kontrast me sjelljen e tyre gjatë fushatës së Antoninus për të hyjnizuar Hadrianin, senati nuk kundërshtoi dëshirat e perandorëve. Një flamen, ose prift kultik, u caktua për të shërbyer kultin e Antoninusit të hyjnizuar, tani Divus Antoninus .

Një kolonë iu kushtua Antoninusit në Campus Martius,[10] dhe tempulli që ai kishte ndërtuar në Forumin në vitin 141 për gruan e tij të hyjnizuar Faustina iu ridedikua Faustinës së hyjnizuar dhe Antoninusit të hyjnizuar.[63] Ajo mbijeton si kisha e San Lorenzo në Miranda.[67]

Misioni diplomatik në Kinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e qelqtë e gjelbër romake u zbulua nga një varr i Dinastisë Han Lindore (25–220 pas Krishtit), Guangxi, Kinë

Grupi i parë i njerëzve që pretendonin se ishin një mision ambasador i Romakëve në Kinë u regjistrua në 166 pas Krishtit nga Hou Hanshu.[68] Ambasada erdhi te Perandori Huan i Han Kinës nga "Andun" ( Chinese për Anton -inus), "mbreti i Daqinit " (Romë). Ndërsa Antoninus Pius vdiq në 161, duke i lënë perandorinë birit të tij birësues Marcus Aurelius (Antoninus), dhe i dërguari mbërriti në 166, mbetet konfuzion se kush e dërgoi misionin, duke qenë se të dy Perandorët u quajtën "Antoninus".[69][70][71] Misioni romak erdhi nga jugu (prandaj ndoshta nga deti), duke hyrë në Kinë nga krahina kufitare e Jiaozhi në Rinan ose Tonkin (Vietnami i sotëm verior). Ajo solli paraqet të rinoceront brirë, fildish, dhe breshkë shell, ndoshta blera në Azinë Jugore.[68][72] Teksti specifikisht thotë se ishte hera e parë që kishte pasur kontakt të drejtpërdrejtë midis dy vendeve.[73]

Për më tepër, një copë qelqi republikane -era romake është gjetur në një varr të Hanit Perëndimor në Guangzhou përgjatë Detit të Kinës Jugore, të datuar në fillim të shekullit të 1 para Krishtit.[74] Medalionet e arta romake të bëra gjatë sundimit të Antoninus Pius dhe ndoshta edhe Marcus Aurelius janë gjetur në Ec Eo në Vietnamin jugor, atëherë pjesë e Mbretërisë së Funan pranë provincës kineze të Jiaozhi.[75][76] Ky mund të ketë qenë qyteti port i Kattigara, i përshkruar nga Ptolemeu (rreth 150) si i vizituar nga një marinar grek i quajtur Aleksandër dhe i shtrirë përtej Chersonese të Artë (dmth. Gadishullit Malajzian ).[75] Monedhat romake nga sundimet e Tiberius deri në Aurelian janë zbuluar në Xi'an të Kinës (vendi i kryeqytetit Han në Chang'an), megjithëse sasia shumë më e madhe e monedhave romake të zbuluara në Indi sugjerojnë se tregtia detare romake për blerjen e mëndafshit kinez ishte përqendruar atje, jo në Kinë apo edhe Rruga e Mëndafshit tokësore që përshkon Iranin e lashtë.[77]

Historiografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harku i Antoninus Pius në Sbeïtla, Tunizi .
Statuja e Antoninus Pius, Palazzo Altemps, Romë

Rrëfimi i vetëm i paprekur i jetës së tij që na është dhënë është ai i Historisë Augustane, një vepër jo e besueshme dhe kryesisht e sajuar. Sidoqoftë, ai ende përmban informacione që konsiderohen të arsyeshme - për shembull, është burimi i vetëm që përmend ngritjen e Murit Antonine në Britani.[78] Antoninus është unik midis perandorëve romakë në atë që ai nuk ka biografi të tjera.

Në bursën e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antoninus në shumë mënyra ishte ideali i zotërisë tokësor i vlerësuar jo vetëm nga romakët e lashtë, por edhe nga studiuesit e mëvonshëm të historisë klasike, si Edward Gibbon[79] ose autori i artikullit mbi Antoninus Pius në Edicionin e Njëmbëdhjetë të <i id="mwAto">Enciklopedisë Britanike</i>.[8]


Historiani gjerman Ernst Kornemann e ka pasur atë në R hismische Geschichte [2 vëll., Bot. nga H. Bengtson, Stuttgart 1954] se mbretërimi i Antoninus përfshinte "një sërë mundësish të humbura jashtëzakonisht shumë", duke pasur parasysh trazirat që do të vinin. Ka më shumë për këtë argument, duke pasur parasysh se Parthianët në Lindje do të bënin vetë shumë shpejt një sasi të vogël keqësie pas vdekjes së Antoninusit. Shkrimi i Kornemann është se Antoninus mund të ketë zhvilluar luftëra parandaluese për të shmangur këta të huaj. Michael Grant pajtohet se është e mundur që Antoninus të kishte vepruar me vendosmëri më herët (duket se, në shtratin e vdekjes, ai po përgatiste një aksion në shkallë të gjerë kundër Parthianëve), Parthianët mund të mos kenë qenë në gjendje të zgjedhin kohën e tyre, por aktuale dëshmitë nuk janë përfundimtare. Grant shprehet se Antoninus dhe oficerët e tij vepruan në mënyrë të vendosur duke u marrë me shqetësimet kufitare të kohës së tij, megjithëse kushtet për paqen afatgjatë nuk u krijuan. Në tërësi, sipas Grant, fotografia eulogjike e Marcus Aurelius për Antoninus duket e merituar, dhe Antoninus duket të ketë qenë një konservator dhe nacionalist (megjithëse ai respektoi dhe ndoqi në mënyrë të moderuar shembullin e Hadrianit të Fellenizmit) Perandor i cili nuk ishte njollosur nga gjaku i asnjërit qytetar ose armik, kombinoi dhe ruajti fatin e mirë të Numa Pompilius, detyrimin paqësor dhe skrupulozitetin fetar, dhe ligjet e të cilit hoqën anomalitë dhe zbutën ashpërsitë.[80]

Krzysztof Ulanowski argumenton se pretendimet për paaftësinë ushtarake janë të ekzagjeruara, duke pasur parasysh se megjithëse burimet lavdërojnë dashurinë e Antoninus për paqen dhe përpjekjet e tij "më tepër për të mbrojtur, sesa për të zgjeruar krahinat", ai vështirë se mund të konsiderohet një pacifist, siç tregohet nga pushtimi të Ultësirave, ndërtimi i Murit Antonine dhe zgjerimi i Germania Superior. Ulianowski gjithashtu vlerëson Antoninusin për suksesin në parandalimin me mjete diplomatike.[81]

Pasardhësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse vetëm një nga katër fëmijët e tij mbijetoi në moshë madhore, Antoninus u bë paraardhësi i katër brezave të romakëve të shquar, përfshirë Perandorin Commodus. Hans-Georg Pflaum ka identifikuar pesë pasardhës të drejtpërdrejtë të Antoninus dhe Faustina të cilët ishin konsuj në gjysmën e parë të shekullit të tretë.

 1. Marcus Aurelius Fulvus Antoninus (vdiq para 138), vdiq i ri pa problem
 2. Marcus Galerius Aurelius Antoninus (vdiq para 138), vdiq i ri pa problem
 3. Aurelia Fadilla (vdiq në 135), e cila u martua me Lucius Plautius Lamia Silvanus, konsull i sëmurë në 145;[82] asnjë fëmijë nuk dihet me siguri.
 4. Faustina e Vogël (16 Shkurt midis 125 dhe 130–175), kishte disa fëmijë; ata që kishin fëmijë ishin:[83]
  1. Annia Aurelia Galeria Lucilla (7 Mars 150-182?), Fëmijët e së cilës përfshinin:
   1. Tiberius Claudius Pompeianus
  2. Annia Galeria Aurelia Faustina (151–?), Fëmijët e së cilës përfshinin:
   1. Tiberius Claudius Severus Proculus
    1. Perandoresha Annia Faustina, gruaja e tretë e Elagabalus
  3. Fadilla (159 – pas 211)
  4. Annia Cornificia Faustina Minor (160–213)

Stampa:Nerva-Antonine family tree

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet parësore
Burimet dytësore

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:S-houStampa:S-off
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Hadrian
Roman emperor
138–161
Pasardhësi 
Marcus Aurelius and Lucius Verus
Parardhësi 
G. Herennius Capella
as suffect consuls
Roman consul
120
with L. Catilius Severus Iulianus Claudius Reginus
Pasardhësi 
G. Quinctius Certus Poblicius Marcellus
as suffect consuls
Parardhësi 
P. Cassius Secundus
as suffect consuls
Roman consul II
January–April 139
with G. Bruttius Praesens L. Fulvius Rusticus II
Pasardhësi 
L. Minicius Natalis Quadronius Verus
as suffect consuls
Parardhësi 
M. Ceccius Justinus
as suffect consuls
Roman consul III
January 140
with Marcus Aurelius
Pasardhësi 
Q. Antonius Isauricus
as suffect consuls
Parardhësi 
L. Marcius Celer M. Calpurnius Longus
as suffect consuls
Roman consul IV
January–February 145
with Marcus Aurelius II
Pasardhësi 
L. Plautius Lamia Silvanus
as suffect consuls
 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Cooley-492
 2. ^ a b c d Bowman, p. 150
 3. ^ Birley, p. 54; Dio, 70:1:2
 4. ^ Birley, p. 55, citing the Historia Augusta, Life of Hadrian 24.4
 5. ^ Harvey, Paul B. (2006). Religion in republican Italy. Cambridge University Press. fq. 134. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Bury, p. 523
 7. ^ Gayraud, Michel (1970). "Le proconsulat de Narbonnaise sous le Haut-Empire". Revue des Études Anciennes. 72: 344–363. doi:10.3406/rea.1970.3874. Marrë më 24 janar 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c Chisholm 1911.
 9. ^ Birley, p. 242; Historia Augusta, Life of Antoninus Pius 1:6
 10. ^ a b c d e f Weigel, Antoninus Pius
 11. ^ Vagi, David L. (2000). Coinage and History of the Roman Empire, C. 82 B.C. – A.D. 480: History. Taylor & Francis. fq. 240. ISBN 9781579583163. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Birley, p. 34; Historia Augusta, Life of Antoninus Pius 1:7
 13. ^ a b Magie, David, Historia Augusta (1921), Life of Antoninus Pius, Note 6
 14. ^ Magie, David, Historia Augusta (1921), Life of Antoninus Pius, Note 7
 15. ^ Bury, p. 528
 16. ^ Birley, p. 77; Historia Augusta, Life of Antoninus Pius 6:7
 17. ^ Daucé, Fernand (1968). "Découverte à Rennes d'une pièce de Faustine jeune". Annales de Bretagne. 75: 270–276. doi:10.3406/abpo.1968.2460. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2018. Marrë më 23 tetor 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Anise K. Strong: Prostitutes and Matrons in the Roman World
 19. ^ Strong, Anise K. (2016). Prostitutes and Matrons in the Roman World. Cambridge University Press. fq. 85. ISBN 9781107148758. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Lind, Goran (2008). Common Law Marriage: A Legal Institution for Cohabitation. Oxford University Press. fq. 72. ISBN 9780199710539. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Birley, Anthony R (2012). Marcus Aurelius: A Biography. Routledge. fq. 33. ISBN 9781134695690. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Traver, Andrew G., From polis to empire, the ancient world, c. 800 B.C. – A.D. 500, (2002) p. 33; Historia Augusta, Life of Antoninus Pius 2:9
 23. ^ E.E. Bryant, The Reign of Antoninus Pius.Cambridge University Press, 1895, pg.12
 24. ^ Bowman, p. 149
 25. ^ Bryant, p. 15
 26. ^ Bowman, p. 148
 27. ^ Bury, p. 517
 28. ^ Cooley.
 29. ^ a b c Bowman, p. 151
 30. ^ Birley, p. 55
 31. ^ HA Marcus 6.2; Verus 2.3–4; Birley, Marcus Aurelius, 53–54.
 32. ^ J. J. Wilkes, The Journal of Roman Studies, Volume LXXV 1985, ISSN 0075-4358, p. 242.
 33. ^ Bury, p. 525
 34. ^ Michel Christol, "L'armée des provinces pannoniennes et la pacification des révoltes maures sous Antonin le Pieux". In: Antiquités africaines, 17, 1981. pp. 133–141.
 35. ^ Bowman, p. 152
 36. ^ a b c Bowman, p. 155
 37. ^ W E Boyd (1984),"Environmental change and Iron Age land management in the area of the Antonine Wall, central Scotland: a summary".Glasgow Archaeological Journal, Volume 11 Issue 1, Page 75-81
 38. ^ Salway, 149
 39. ^ Schlude, Jason M. Rome, Parthia, and the Politics of Peace: The Origins of War in the Ancient Middle East (në anglisht). Routledge. fq. 176. ISBN 978-1-351-13570-2.
 40. ^ Birley, p. 113
 41. ^ Speidel, Michael P., Riding for Caesar: The Roman Emperors' Horse Guards, Harvard University Press, 1997, p. 50
 42. ^ See Victor, 15:3
 43. ^ a b McLaughlin, Raoul (2010). Books on Google Play. Rome and the Distant East: Trade Routes to the Ancient Lands of Arabia, India and China. A&C Black. fq. 131. ISBN 9781847252357. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Allen, Timothy F. H.; Hoekstra, Thomas W.; Tainter, Joseph A. (2012). Supply-Side Sustainability. Columbia University Press. fq. 105–106. ISBN 9780231504072. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ E.E. Bryant, The Reign of Antoninus Pius. Cambridge University Press: 1895, pages 45/46 and 68.
 46. ^ Samuel Dill, Roman Society from Nero to Marcus Aurelius. Library of Alexandria, s.d.g.
 47. ^ After the death of Nero, the personal properties of the Julio-Claudian dynasty had been appropriated by the Flavians, and therefore turned into public properties: Carrié & Roussele, 586
 48. ^ Carrié & Rousselle, 586
 49. ^ Birley, p.71
 50. ^ a b Bury, p. 526
 51. ^ John Anthony Crook, Consilium Principis: Imperial Councils and Counsellors from Augustus to Diocletian. Cambridge U.P.: 1955, page 67
 52. ^ Bury, p. 527
 53. ^ Aubert, Jean-Jacques. "L'esclave en droit romain ou l'impossible réification de l’homme". Esclavage et travail forcé, Cahiers de la Recherche sur les droits fondamentaux (CRDF). Vol. 10. 2012.
 54. ^ First Apology of Justin Martyr, Chapter LXVIII
 55. ^ Grant, 154/155.
 56. ^ Bowman, p. 154
 57. ^ Tulane University "Roman Currency of the Principate"
 58. ^ A. Mischcon, Abodah Zara, p.10a Soncino, 1988. Mischcon cites various sources, "SJ Rappaport... is of opinion that our Antoninus is Antoninus Pius." Other opinions cited suggest "Antoninus" was Caracalla, Lucius Verus or Alexander Severus.
 59. ^ Birley, Marcus Aurelius, 112; Grant, The Antonines, 14
 60. ^ Champlin, Final Judgments, 16
 61. ^ Bowman, p. 156; Victor, 15:7
 62. ^ Victor, 15:7
 63. ^ a b Bury, p. 532
 64. ^ HA Antoninus Pius 12.4–8; Birley, Marcus Aurelius, 114.
 65. ^ Bowman, p. 156
 66. ^ HA Marcus 7.10, tr. David Magie, cited in Birley, Marcus Aurelius, 118, 278 n.6.
 67. ^ Birley, Marcus Aurelius, 118.
 68. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura halsall 2000
 69. ^ Yü, Ying-shih (1986). "Han Foreign Relations". përmbledhur nga Twitchett, Denis; Loewe, Michael (red.). The Cambridge History of China: Volume I: the Ch'in and Han Empires, 221 B.C. – A.D. 220. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-24327-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ de Crespigny, Rafe (2007). A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23–220 AD). Leiden: Koninklijke Brill. fq. 600. ISBN 978-90-04-15605-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Pulleyblank, Edwin G.; Leslie, D. D.; Gardiner, K. H. J. (1999). "The Roman Empire as Known to Han China". Journal of the American Oriental Society. 119: 71–79. doi:10.2307/605541. JSTOR 605541. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Hill (2009), p. 27 and nn. 12.18 and 12.20.
 73. ^ Hill (2009), p. 27.
 74. ^ An, Jiayao (2002). "When Glass Was Treasured in China". përmbledhur nga Juliano, Annette L.; Lerner, Judith A. (red.). Silk Road Studies VII: Nomads, Traders, and Holy Men Along China's Silk Road. Turnhout: Brepols. fq. 83. ISBN 2503521789. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ a b Young, Gary K. (2001). Rome's Eastern Trade: International Commerce and Imperial Policy, 31 BC – AD 305. London & New York: Routledge. fq. 29–30. ISBN 0-415-24219-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura osborne 2006 pp24-25
 77. ^ Ball, Warwick (2016). Rome in the East: Transformation of an Empire (bot. 2nd). London & New York: Routledge. fq. 154. ISBN 978-0-415-72078-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Historia Augusta, Life of Antoninus Pius 5:4
 79. ^ Gibbon, Edward (2015). Delphi Complete Works of Edward Gibbon (Illustrated). Delphi Classics. fq. 125. ISBN 9781910630761. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Grant, Michael (2016). The Antonines: The Roman Empire in Transition. Routledge. fq. 14–23. ISBN 9781317972112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Ulanowski, Krzysztof (2016). The Religious Aspects of War in the Ancient Near East, Greece, and Rome: Ancient Warfare Series, Volume 1. BRILL. fq. 360–361. ISBN 9789004324763. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Ronald Syme, "Antonine Relatives: Ceionii and Vettuleni", Athenaeum, 35 (1957), p. 309
 83. ^ Based on Table F, "The Children of Faustina II" in Birley, Marcus Aurelius (2000)