Bartosz Salamon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bartosz Salamon
Të dhënat personale
Emri i plotë Bartosz Salamon
Data e lindjes (1991-05-01) 1 Maj 1991 (26 vjeç)
Vendi i lindjes Poznań, Poloni
Gjatësia 1,94 m (6 ft 4+12 in)
Pozita ne fushë Qendër mbrojtës / Mesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual UC Sampdoria
Numri 14
Kariera në rini
Concord Murowana Goślina
2004–2007 Lech Poznań
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2007–2013 Brescia 62 (4)
2010–2011 Foggia (loan) 27 (2)
2013 UC Sampdoria ? (?)
Ekipi kombëtar
2009–2010 Polonia U-19 4 (0)
2011 Polonia U-21 1 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 31 January 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 2 September 2011

Bartosz Salamon (lindur më 1 maj 1991) është një futbollist profesionist polak i cili luan si mbrojtës për skuadrën italiane nga Serie A, UC Sampdoria

Karriera me skuadrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Brescia dhe huazimi tek Foggia[redakto | redakto tekstin burimor]

Salamon debutimin e tij në Serie B e bëri më 3 maj 2008 vetëm dy ditë më vonë ditëlindjes së tij të 17-të, duku u futur në lojë nga pankina në minutën e 77-të në fitoren kundrejt Modenas. Më 17 janar 2009 ai u paraqit në njëmbëdhjetëshin startues të Brescias për herë të parë, duke luajtur të gjitha 90 minutat në fitoren 4-0 kundrejt Pisa. Më 9 gusht 2009, ai shënoi golin e tij të parë për Brescian në fitoren 1-0 kundrejt RavennasCoppa Italia. Në korrik 2010 u njoftua se ai do të huazohet tek U.S. FoggiaLega Pro Prima Divisione, niveli e tretë e futbollit italian. Ai u rikthye tek Brescia, në Serie B, për sezonin 2012-13. Në sezonin 2012-13 Brescia vendosi ta luajë atë kryesisht si qendër mbrojtës.

Milan[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 31 janar 2013, dita e fundit e afatit dimëror të transferimeve, Salamon u bashkua me Milanin për një tarifë të padeklaruar.

SAMPDORIA

Ai kaloi një sezon te Sampdoria si i huazuar, ku te Milani kaloi Poli, kurse më 9 Qershor 2014 ai u ble nga Sampdoria

Karriera ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Salamon e ka përfaqësuar Poloninë në nivelet U-16, U-17, U-18, U-19 dhe U-20. Në shtator të vitit 2012, ai morri thirrjen e parë seniore për Kombëtaren polake të futbollit për ndeshjet kundrejt Shteteve të Bashkuara dhe Ekuadorit.

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]