Buu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Buu është një perbindesh i krijuar nga magjistari Babidi.

Personazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i gjate 1 m e 71 cm por edhe është shumë i shondoshe rreth 110 kg. Babidi vodhi fuqi prej Gohanit për ta ringjallur Buu. Kur e ringjalli Buu ishte shumë i keq dhe i shkatërronte shtëpitë dhe qytetet por pastaj Zoti Satan e bëri njeri të mirë ! Buu i shendoshe beri një mjegull dhe e nxori një Buu të hollë i gjate 1 m e 75 cm kurse kishte 43 kg. Buu i trashë mbeti njeri i mire por Buu i holle mori një formë edhe më të fuqishme i quajtur Super Bu, ishte mizore dhe shkatërronte çdo gjë.

Super Buu shkoi te Dhoma e shpirtit dhe e kohës dhe u ndesh me Gotenks ai fitoi dhe pastaj doli jashtë dhe u ndesh përsëri me Gotenks ssj3. Me pas erdhi Gohan dhe luftoi me te. Gohan ishte gati te fitonte, derisa Super Buu absorboj Gotenks dhe Pikolon dhe mori një formë edhe më të fuqishme (me zgjuarsinë e Pikolos dhe fuqinë e Gotenks). Me pas erdhi Goku dhe Super Buu (Gotenks) absorboj Gohan dhe u be i pandalshëm derisa Goku u fuqionua dhe krijoi Vexhito aty humbi dhe u nervozua dhe prej nervoze beri një Buu të vogël i quajtur Kid Bu (Bu fëmija), i shkurtër dhe kishte 30 kg ndërsa i gjate ishte 1 m por shume i fuqishëm sa e shkatërroi tokën por Goku, Vegjita, Z. Satan dhe Dende shkuan tek planeti i Supreme Kai dhe e priti Kid Buun.

Edhe Buu shkoi atje dhe pas një beteje të gjate, Goku e përgatit Bomben Kai dhe e vrau Buun. Kështu mbaron saga e Buu. Por Buu i trashë mbeti i mirë dhe vazhdoi te Dragon Ball GT.

Teknikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gamehameha - Edhe Buu mund ta përdor Gamehameha si të tjerët.
  • Fryerja kthyes - Kjo teknik është shum efektive, kur armiku gjuan ndonjë bombë ai thjesht fryen dhe ja kthen mbrapsht i pa prehur. Këtë teknik e përdori Buu i hollë, dhe Buu i trash.
  • Rrezja Ëmbëlsire - Këtë teknik e përdorin të gjithë Buut, ata arrijnë ta kthejnë armikun në çokollatë, qamqakis apo ëmbëlsira të tjera.
  • Rrezja Speciale - Super Buu e përdor këtë teknik kur e gëlltit Pikolon dhe Gotenksin.
  • Goditja e fantazmës - Edhe kjo teknik është stil Super Buus (Gohan) dhe Gotenks
  • Energy Bomb - Këtë teknik mund ta përdor vetëm Super Buu (Gohan) dhe Kid Buu. Me këtë teknik Kid Buu shkatërron Token.