Kantoni Ax-les-Thermes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton d'Ax-les-Thermes)
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ax-les-Thermes
Canton d'Ax-les-Thermes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Ariège
Arrondissement Foix
Kryeqëndra Ax-les-Thermes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 377,36 km2
Popullsia 3.060 banorë 2006
Dendësia 8,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 901

Kantoni Ax-les-Thermes (frëngjisht: Canton d'Ax-les-Thermes) është një kantondepartamentin Ariège, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ax-les-Thermes. Ka sipërfaqe 377.36km2 dhe popullsi 3060 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ax-les-Thermes aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]