Dhelpra e Kepit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhelpra e Kepit[1]
Një i ri duke u ushqier me një pulë faraon
Këlyshi i dhelprës së Kepit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Gjinia: Vulpes
Lloji:
V. chama
Emri binomial
Vulpes chama
(A Smith, 1833)
Cape fox range
Sinonimet
  • caama (C. E. H. Smith, 1839)
  • hodsoni (Noack, 1910)
  • variegatoides (Layard, 1861)

Dhelpra e Kepit ( Vulpes chama ), i quajtur gjithashtu ase , dhelpra kama ose dhelpra kurriz-argjendi , është një dhelpër e vogël  , vendas në Afrikën jugore. Quhet gjithashtu një version i Afrikës së Jugut të një dhelpre fenek për shkak të veshëve të tyre të mëdhenj.

Ka lesh gri të zezë ose të argjendtë me krahë dhe nën të verdhë të lehta. Maja e bishtit të saj është gjithmonë e zezë.

Dhelpra e Kepit ka tendencë të jetë e gjatë 45 deri 61 cm (17,5 deri 24 in), pa përfshirë një bisht 30-30 40 cm (12 deri 15.5 in). Tallshtë i gjatë në shpatull 28 deri 33 cm (11 deri 13 in), dhe zakonisht peshon nga 3.6 në 5 kg (7,9 deri në 11.0 lb).

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai banon kryesisht në një vend të hapur, nga fushat me barishte të hapura me pjesë të shpërndara deri në zona gjysmë-shkretëtirë. Ёshtë i përhapur në Zimbabve, Botsvana dhe Afrika e Jugut, që ndodhet në shumicën e pjesëve të provincave të Kepit Perëndimor dhe Veriut, Kepin Lindor (përjashtuar anën juglindore), Shtetin e Lirë, KwaZulu-Natal perëndimore dhe veriperëndimore . Ndodhet gjithashtu në Lesoto, një rajon i lartë malor.

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skull of a cape fox

Dhelpra e Kepit është kafshë nate dhe më aktive pak para agimit ose pas muzgut; ajo mund të vërehet gjatë mëngjesit dhe mbrëmjeve të hershme. Gjatë ditës, ajo zakonisht strehohet në strofulla nën tokë, vrima, zgavra ose zona të dendura. Ёshtë një gërmuese aktive që gërmon strofullat e veta, megjithëse në përgjithësi modifikon një strofull ​​të braktisur të një specie tjetër, siç është burimi i burimit, për kërkesat e tij specifike. Ata janë krijesa të vetmuara, dhe megjithëse formojnë çifte të çiftëzuara, meshkujt dhe femrat shpesh gjenden vetëm, pasi ato kanë tendencë të foragjeren veç e veç. Ato nuk janë veçanërisht territoriale por shënojnë territoret e tyre me një aromë të keqr. Megjithëse një dhelpër normalisht e heshtur, dhelpra e Kepit është e njohur që komunikon me thirrje të buta, whines ose chirps. Sidoqoftë, një lehje me zë të lartë do të thotë kur ata janë të shqetësohuar. Kur është në një gjendje agresive, dhelpra e Kepit dihet se rritet dhe pështyn në sulmuesin e saj.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelprat e kepit janë omnivore dhe hanë bimë ose kafshë. Edhe pse preferojnë jovertebrorët dhe gjitarët e vegjël siç janë brejtësit , ata janë oportunistë dhe dihet që gjuajnë dhe hanë zvarranikë , lepuj, merimanga dhe zogj . Ata hanë gjithashtu vezë, larva dhe karota, si dhe shumicën e insekteve ose frutave. Dhelprat e kepit janë raportuar të jenë në gjendje të vrisnin qengja deri në tre muajsh , megjithëse kjo është një dukuri e rrallë.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tipike e shumicës së specieve të kanidëve, dhelpra e Kepit bashkohen për gjithë jetën. Ata janë të aftë të mbarështojnë gjatë gjithë vitit, ndryshe nga dhelpra e kuqe, megjithëse ata zakonisht kanë pasardhës në muajn tetor deri në janar. Dhelpra femër e Kepit ka një periudhë gestacioni nga 51 deri në 53 ditë dhe lind një pjellë prej një deri në gjashtë këlyshë (ose kuti). Të mbërthyer në nëntokë në strofull, këlyshët qëndrojnë afër nënës, deri në moshën katër muajshe. Ata janë lagur rreth moshës gjashtë deri në tetë javësh, por nuk fillojnë të foragjeren derisa të mbushin katër muaj. Këlyshët zakonisht bëhen të pavarur në moshën pesë muajshe, kur shpërndahen (zakonisht në qershor ose korrik). Ata zakonisht peshojnë nga 50 në 100 g (1.8 në 3.5 oz) gjatë lindjes. Të dy prindërit kujdesen për të rinjtë, ndërsa mashkulli gjithashtu siguron femrën gjatë dy javëve të para. Një grup familjar zakonisht përbëhet nga prindërit dhe pasardhësit e tyre, por grupe të ndryshme familjare ndonjëherë përzihen gjatë ushqyerjes. Shumë pjella janë të mundshme dhe janë vërejtur; megjithatë, femra zakonisht i largon këlyshët nga pjella e fundit kur pret një tjetër. Dhelprat e Kepit janë rritur plotësisht brenda rreth një viti, me të dy femrat dhe meshkujt që arrijnë pjekurinë seksuale në 9 muaj. Dhelpra e Kepit ka një jetëgjatësi prej rreth gjashtë vjetësh, por mund të jetojë deri në 10 vjet.

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhelpra e Kepit mendohet se ndihmon në rregullimin e popullsisë së gjitarëve të vegjël. Predatorët e dhelprës së Kepit përfshijnë skifterët dhe bufët, si dhe karakalët , leopardët , hienat dhe luanët . Ato shpesh i nënshtrohen sëmundjeve të tilla si tërbimi dhe shqetësimi i qenit , dhe në kohët më të fundit kanë filluar të bëhen viktima të kurtheve të përcaktuara për kafshët me probleme. Një numër i madh i dhelprave të Kepit janë vrarë në rrugë nga automjetet. Shumë prej tyre janë gjuajtur dhe persekutuar si të këqij. Disa mund të gabojnë për çakallët dhe mban përgjegjësi për humbjet e bagëtive. Rreth 2.500 individë vriten çdo vit; kjo është rreth 16% e popullsisë totale të dhelprave të Kepit. Megjithatë, kjo dhelpër nuk vlerësohet si një specie e kërcënuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stuart, C. & Stuart, T. (2008). "Vulpes chama". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 9 maj 2006. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)