Dora Bakoyannis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Theodora " Dora " Bakoyanni (greqisht: Θεοδώρα "Ντόρα" Μπακογιάννη; lindur, Mitsotaki, greqisht: Μητσοτάκη; 6 maj 1954) është një politikane greke . Nga viti 2006 deri në vitin 2009 ka qenë Ministre e Punëve të Jashtme të Greqisë, posti më i lartë që ka pasur ndonjëherë një grua në kabinetin e Greqisë në atë kohë; ajo ishte gjithashtu Kryetare e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në vitin 2009. Më parë ajo ishte kryetare e bashkisë së Athinës nga viti 2003 deri në 2006, kryetarja e parë femër në historinë e qytetit dhe gruaja e parë që shërbeu si kryetare e një qyteti që pret Lojërat Olimpike . Ajo shërbeu gjithashtu si Ministre për Kulturën e Greqisë nga viti 1992 deri në 1993.

Bakojanis ka shërbyer si një anëtare e pavarur e Parlamentit Helen duke përfaqësuar jozyrtarisht Aleancën Demokratike, partinë politike që ajo themeloi në 2010, pasi u përjashtua nga partia opozitare Demokracia e Re për shkak të votimit kundër linjës partiake. Në maj të vitit 2012, për shkak të situatës kritike në Greqi para zgjedhjeve dhe në bazë të ligjit zgjedhor të vendosur, Aleanca Demokratike vendosi të bashkëpunojë me Demokracinë e Re, bazuar në një kuadër të caktuar vlerash dhe të pezullojë veprimtarinë e saj. [1] Dora Bakojanis iu bashkua Demokracisë së Re më 21 maj 2012, përpara zgjedhjeve parlamentare në qershor, ku ajo drejtoi votën e deputetëve të shtetit.

Fëmijëria dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakojanis lindi në Athinë në vitin 1954 në një familje të shquar greke në fushën e politikës. Ajo është më e madhja nga katër fëmijët e politikanit veteran grek Konstantinos Mitsotakis, ish- kryeministër i Greqisë dhe ish-udhëheqës i partisë kryesore politike të qendrës së djathtë të vendit Demokracia e Re, dhe Marika Mitsotakis (e mbiquajtur Giannoukou). Familja e saj e ka origjinën nga Chania e Kretës dhe ka një traditë të gjatë në politikën e Greqisë . Përveç babait dhe vetes së saj, anëtarë të tjerë të familjes përfshijnë politikanë të shquar si gjyshi i saj, Kyriakos dhe vëllai i tij Aristomenis, ndërsa vëllai i saj i vogël Kyriakos, është kryeministri aktual i Greqisë . Ajo është gjithashtu stërmbesa e motrës së Eleftherios Venizelos . Kjo përfshirje dhjetëvjeçare është dënuar si vërtetim për sundimin e familjes në jetën politike greke.

Gjatë viteve të para të shkollës, ajo ndoqi shkollën gjermane të Athinës . Familja e saj u internua në Paris nga junta ushtarake greke në vitin 1968, kështu ajo kreu shkollimin e mesëm në Shkollën Gjermane të Parisit. Më pas ajo studioi shkenca politike dhe komunikimUniversitetin Ludwig Maximilian të Mynihut pa u diplomuar. Pas rënies së juntës, ajo u kthye në Greqi dhe vazhdoi studimet e saj akademike për të drejtën publike në Universitetin Kombëtar dhe Kapodistrian të Athinës . Përveç greqishtes, Bakojanis flet rrjedhshëm anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministër i Kulturës, 1992–1993[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet e nëntorit 1989, Bakojanis kontestoi me sukses vendin e burrit të saj të ndjerë në zonën elektorale të Evrytania dhe u rizgjodh anëtare e Parlamentit Helen në zgjedhjet e vitit 1990 dhe shërbeu si Nënsekretare Parlamentare e Shtetit, pas zgjedhjes së babait të saj si Kryeministri i Greqisë . Nga shtatori 1991 deri në gusht 1992, ajo shërbeu në Sekretariatin e Përgjithshëm të Çështjeve Ndërkombëtare për Demokracinë e Re dhe përfaqësoi partinë në Bashkimin Demokratik Evropian dhe Bashkimin Demokratik Ndërkombëtar . Që nga dhjetori 1992, ajo shërbeu si Ministre për Kulturën e Greqisë deri në zgjedhjet e vitit 1993, kur u rizgjodh deputete e Demokracisë së Re si partia kryesore opozitare.

Vite në opozitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 prill 1994, Bakojanis u zgjodh në Komitetin Qendror të Demokracisë së Re nga Kongresi i Tretë i partisë. Në zgjedhjet e vitit 1996, Bakojanis ishte kandidat për herë të parë në zonën zgjedhore A' të Athinës dhe u zgjodh sërish deputet i Parlamentit, duke ardhur në radhë të parë nga kandidatët në të, [2] diçka që u përsërit në zgjedhjet e vitit 2000 . [3] Ndërkohë, më 22 mars 1997, ajo u zgjodh sërish në Komitetin Qendror të Demokracisë së Re nga Kongresi i Katërt i partisë. Ajo gjithashtu shërbeu për dy mandate si kryetare e Komitetit Ekzekutiv të partisë më vonë. Në shtator 1997 ajo u emërua nga kreu i Demokracisë së Re , Kostas Karamanlis në Departamentin për Zhvillim të partisë dhe si Ministre në hije e Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes në maj 2000.

Kryetar i Bashkisë së Athinës, 2002–2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 mars 2002, Bakojanis u zgjodh për të kandiduar për kryetar bashkie të Athinës në zgjedhjet lokale të 2002, si një zgjedhje e Kostas Karamanlis i cili po kërkonte një mënyrë për të demonstruar forcën në rritje të Demokracisë së Re kundër Lëvizjes Socialiste Panhelene në pushtet dhe një shans për Bakojanis për të fitoni prestigj nga kjo zyrë përpara qytetit që pret Lojërat Olimpike. Ajo u zgjodh ajo që u transmetua si kryetare e parë femër e Athinës në historinë 3500-vjeçare të qytetit, [4] duke mundur kundërshtarin e saj socialist Christos Papoutsis dhe duke marrë një përqindje prej 60.6% në balotazh. Si kryetare bashkie, ajo ishte shumë e përfshirë në përgatitjen e Lojërave Olimpike të Athinës 2004, gruaja e parë që shërbeu si kryetare e një qyteti që pret Lojërat Olimpike, [4] dhe ia kaloi flamurin olimpik kryebashkiakut të Pekinit, Wang Qishan . Në vitin 2005 ajo u nderua me Çmimin e Bashkisë Botërore . [5]

Në vitin 2003, me ftesë të Romano Prodit, në atë kohë President i Komisionit Evropian, Bakojanis iu bashkua një grupi prej 12 figurash të pavarura të nivelit të lartë nga Evropa, si anëtar i një konference prestigjioze tryeze të rrumbullakët, duke kontribuar me propozime mbi karakterin social, kulturor. identiteti dhe e ardhmja ekonomike e Evropës së re.

Ministër i Punëve të Jashtme, 2006–2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakojanis u largua nga posti i kryebashkiakut para përfundimit të mandatit të saj, e zëvendësuar nga kryebashkiaku në detyrë Fotini Pipili, për t'u bërë Ministre e Punëve të Jashtme të Greqisë më 15 shkurt 2006 dhe kështu gruaja më e lartë në historinë e kabinetit të Greqisë . [6] Ajo mbajti postin edhe pas zgjedhjeve të vitit 2007, duke arritur të zgjidhet edhe një herë deputete e Parlamentit Helen nga të gjithë kandidatët e zonës A' të Athinës. [7] Si Ministër i Punëve të Jashtme, Bakojanis mori presidencën e rradhës greke të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në shtator 2006, ndërsa në një kohë tensionesh ndërkombëtare mbi programet bërthamore në Iran dhe Korenë e Veriut dhe në mes të një armëpushimi të brishtë të Kombeve të Bashkuara ndërmjetësoi një armëpushim në Liban .

Gjatë mandatit të saj, ajo promovoi bashkëpunimin në Ballkan, ku kompanitë greke po investojnë shumë, udhëtoi nëpër Lindjen e Mesme për të ndihmuar në skicimin e zgjidhjeve të problemeve dhe mori pjesë në takimet e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë për të diskutuar zhvillimet në rajon. . [6] Ajo gjithashtu promovoi ratifikimin e Traktatit të Lisbonës nga Parlamenti Helen dhe mbështeti planin e Nicolas Sarkozy për Bashkimin për Mesdheun, por nuk arriti një pajtim me Turqinë dhe Republikën e Maqedonisë për mosmarrëveshjen e Qipros dhe mosmarrëveshjen e emrit të Maqedonisë. përkatësisht. [8]

Kryesuese e OSBE-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakojanis shërbeu si Kryetar i Zyrës së Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nga janari 2009 deri më 6 tetor 2009. Si udhëheqëse politike e OSBE-së, ajo ishte përgjegjëse për përfaqësimin e jashtëm dhe emërimet e Organizatës. Ajo gjithashtu mbikëqyri aktivitetet e OSBE-së në parandalimin e konflikteve, menaxhimin e krizave dhe rehabilitimin pas konfliktit. Gjatë kryesimit të saj, ajo u ndihmua nga stafi i saj dhe Marc Perrin de Brichambaut, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, si dhe nga paraardhësi i saj Alexander Stubb dhe pasardhësi Marat Tazhin, të cilët të dy formuan së bashku me Bakojanis Trojkën e OSBE-së. [9]

Roli i mëvonshëm politik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakojanis u përjashtua nga Demokracia e Re më 7 maj 2010, me arsyetimin se kishte sfiduar linjën e Demokracisë së Re dhe se kishte votuar "pro" një legjislacioni të spikatur që prezanton masat e ashpra shtrënguese që kërkoheshin për huadhënien e mbështetur nga Bashkimi Evropian - Fondi Monetar Ndërkombëtar. . Ajo vazhdoi të mbajë mandatin e saj parlamentar, të siguruar fillimisht nga Demokracia e Re, si e pavarur. Më 21 nëntor 2010, ajo themeloi partinë e saj politike të quajtur Aleanca Demokratike . [10]

Anëtare e delegacionit grek në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës që nga viti 2012, Bakojanis shërben si kryetare e Nënkomitetit për marrëdhëniet me OECD dhe BERZH . Ajo është gjithashtu anëtare e Komisionit për Çështje Politike dhe Demokraci, të cilin e ka drejtuar nga viti 2014 deri në vitin 2016; anëtar i Komitetit për Nderimin e Detyrimeve dhe Angazhimeve nga Shtetet Anëtare të Këshillit të Evropës (Komiteti Monitorues); bashkë-raportues për monitorimin e Rusisë (krahas Liliane Maury Pasquier ); [11] dhe raportues për Luftën Civile Siriane . [12] Në vitin 2019, ajo shpalli kandidaturën e saj për të pasuar Thorbjørn Jagland si Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Evropës . [13] Pozicioni u fitua përfundimisht nga Ministrja e Jashtme e Kroacisë , Marija Pejçinoviq Buriç .

Në vitin 2015, Bakojanis u emërua anëtar i Panelit të OSBE-së të personave të shquar për sigurinë evropiane si një projekt i përbashkët, i kryesuar nga Wolfgang Ischinger . [14]

Mirëjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 1992, Qendra Ndërkombëtare për Gratë i dha Bakojanis Çmimin Ndërkombëtar të Lidershipit dhe në qershor 1993, ajo u vlerësua nga Simpoziumi i 14-të Ndërkombëtar Fontana di Roma për kontributin e saj të çmuar në kulturë.

Bakojanis mori nderin për t'u zgjedhur Kryetar i Bashkisë Botërore në 2005, një projekt vjetor i bazuar në internet i organizuar nga kryetarët e bashkive me qëllim nderimin e kryebashkiakëve që i kanë shërbyer mirë komuniteteve të tyre. Përpjekjet e saj për ta bërë Athinën gati për të pritur me sukses Olimpiadën Verore 2004, veprimet e saj për të transformuar qytetin në dobi të banorëve të tij dhe lufta e saj kundër terrorizmit e ndihmuan Bakojanis të fitonte çmimin. Gjatë konkursit ajo u mbështet fuqishëm nga komuniteti grek dhe gjithashtu mori mijëra vota nga disa vende të Evropës, Amerikës së Veriut dhe Australisë . [15] Ajo gjithashtu ishte përfshirë vazhdimisht në listën e 100 grave më të fuqishme në botë të revistës Forbes nga 2006 deri në 2008. [16] [17] [18] Në vitin 2008, ajo u nderua me çmimin Perandori Maximilian-Çmimi Evropian për Politikat Rajonale dhe Qeverisjen Lokale nga Shteti i Tirolit dhe qyteti i Innsbruck-ut . [19] Në vitin 2009, ajo u emërua si bashkëpunëtorja e parë femër e huaj e Akademisë Franceze në Shkenca Humane dhe Politike . [20] Po atë vit, asaj iu dha edhe titulli Senator Nderi nga Akademia Evropiane e Shkencave dhe Arteve në Salzburg. [21] Në vitin 2010, Dora Bakojanis është nderuar me Urdhrin Kombëtar të Kalorësisë së Legjionit të Nderit të Republikës Franceze (Ordre Nationale de Chevalier de la Legion d' Honneur).

Më 21 mars 2008 mori një kopje të çelësit të qytetit të Tiranës me rastin e vizitës së saj zyrtare në Shqipëri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Article" (në anglisht). 8 dhjetor 2006.
 2. ^ Οι πρωταθλητές της "σταυρομαχίας" (në greqisht). To Vima online. 2 prill 2000. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2012. Marrë më 15 shtator 2009.
 3. ^ "O κ. Κακλαμάνης στον "λάκκο των δελφίνων"" (në greqisht). To Vima online. 9 prill 2006. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2012. Marrë më 15 shtator 2009.
 4. ^ a b "#66 Dora Bakoyannis". Forbes (në anglisht). 31 gusht 2006. Marrë më 6 prill 2008.
 5. ^ "World Mayor: The results for World Mayor 2005" (në anglisht).
 6. ^ a b "#67 Dora Bakoyannis". Forbes (në anglisht). 30 gusht 2007. Marrë më 6 prill 2008.
 7. ^ "National Elections 2007 - A' Athinon - Candidates" (në anglisht). Ministry of Interior website. 27 shtator 2007. Marrë më 15 shtator 2009.
 8. ^ "#78 Dora Bakoyannis". Forbes (në anglisht). 27 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2008. Marrë më 13 shtator 2009.
 9. ^ "Chairmanship - Chairperson-in-Office" (në anglisht). OSCE. 2009. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2009. Marrë më 13 shtator 2009.
 10. ^ "Bakoyannis founds 'Democratic Alliance' party" (në anglisht). Athens News Agency. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2012. Marrë më 21 nëntor 2010.
 11. ^ Russia's new law on 'undesirable' foreign NGOs endangers the right of free expression, said PACE co-rapporteurs Parliamentary Assembly of the Council of Europe, press release of May 29, 2015.
 12. ^ Dora Bakoyannis: ‘There is space for Europe to play a useful role in Syria’ Parliamentary Assembly of the Council of Europe, press release of March 13, 2018.
 13. ^ Election of the Secretary General of the Council of Europe: Candidatures received Council of Europe, press release of January 11, 2019.
 14. ^ Panel of Eminent Persons on European Security as a Common Project Organization for Security and Co-operation in Europe, press release of January 12, 2015.
 15. ^ "Dora Bakoyannis, Mayor of Athens wins the 2005 World Mayor Award". World Mayor. 2005. Marrë më 12 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "The 100 Most Powerful Women". Forbes. 31 gusht 2006. Marrë më 6 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "The 100 Most Powerful Women". Forbes. 30 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2008. Marrë më 6 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The 100 Most Powerful Women". Forbes. 27 gusht 2008. Marrë më 13 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Emperor Maximilian Prize
 20. ^ Associate Member of the French Academy[lidhje e vdekur]
 21. ^ Honorary Senator European Academy

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Dora Bakoyannis.