2009–10 Premier League

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

English Premier League 2009-10 (njihet si Barclays Premier League për arsye sponsorimi) ishte sezoni i 18-të që nga themelimi në vitin 1992. Njëzet ekipe morën pjesë ku Chelsea i mori titullin Manchester Unitedit "I Palevizshmi" 3 herë kampion radhazi. Chelsea Shënoj gjithsej 103 gola, rekord ne ligen Premier për gola të shënuara në një sezon. Sezoni filloj me 15 gusht 2009 dhe mbaroj me 9 maj 2010. Para çdo Ndeshje në javën e parë kishte një minutë heshtje në kujtim të Sir Bobby Robson.

Gara për titull mbaroj në javën e fundit ku Chelsea fitoi titullin me një pik më shumë se Manchester United. Chelsea fitoj 8-0 ndaj Wigan Athletic, ndërsa Man Utd mposhti Stoke Cityn 4-0. Titulli u fitua nga Menaxheri Carlo Anceloti ne sezonin e tij te par me Chelsean ai poashtu ia siguroi titullin e Fa Cupës Chelseas pasi mposhti ne finale Porsmuthin në Wembley.

Sulmuesi i Chelseas Dider Drogba fitoj Çmim e këpucës së artë pasi ishte golashënuesi me i mirë në ligë. Chelsea u karakterizua si një ekip me lojë ofensive, ku shënuan 2,71 gola për ndeshje, krahasuar me titullin e fundit te fituar (sezonin 2005-06) është më mirë pasi atëherë shënuan 1,89 gola për ndeshje.

Me 10 shkurt 2010 Porsmuthi u bë ekipi i parë anëtarë i Premier Ligës i cili hyn nën Administrim. Porsmuthit iu hoqën 9 pikë dhe pas 2 muajsh u bë ekipi i parë i sezonit që siguron largimin nga Premier Liga

Para Sezoni[redakto | redakto tekstin burimor]

Para sezonit ndodhi një ngjarje e tronditshme ku vdiq ish Menaxheri i Newcastles Sir Bobby Robson me 31 korrik. Ne hapjet e ndeshjeve te javës se par u mbajt një minutë Heshtje për ish trajnerin e Newcastles, Ipswich, Fulham, Barcelona, Porto, Psv dhe Kombëtares Angleze.

Menaxheri i sezonit[redakto | redakto tekstin burimor]

Menaxheri i Fulhamit Roy Hodgson u votua si menaxheri i sezoni ne premier ligë nga Federata e menaxherëve të ligës.

Stadiumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti i stadiumit
Arsenal London Emirates Stadium 60,355
Aston Villa Birmingham Villa Park 42,788
Birmingham City Birmingham St Andrew's 30,009
Blackburn Rovers Blackburn Ewood Park 31,367
Bolton Wanderers Bolton Reebok Stadium 28,723
Burnley Burnley Turf Moor 22,546
Chelsea London Stamford Bridge 42,055
Everton Liverpool Goodison Park 40,157
Fulham London Craven Cottage 25,700
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 25,404
Liverpool Liverpool Anfield 45,362
Manchester City Manchester City of Manchester Stadium 47,726
Manchester United Manchester Old Trafford 75,957
Portsmouth Portsmouth Fratton Park 20,688
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 28,383
Sunderland Sunderland Stadium of Light 49,000
Tottenham Hotspur London White Hart Lane 36,240
West Ham United London Boleyn Ground 35,309
Wigan Athletic Wigan DW Stadium 25,138
Wolverhampton Wanderers Wolverhampton Molineux 29,303

Personeli dhe Veshjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra Trajneri Kapiteni Krijuesi i Veshjeve Sponsori Gjeneral
Arsenal Flamuri Arsène Wenger Flamuri Cesc Fàbregas Nike Emirates
Aston Villa Flamuri O'Neill, MartinMartin O'Neill Flamuri Stiliyan Petrov Nike Acorns Children's Hospice
Birmingham City Flamuri McLeish, AlexAlex McLeish Flag of Ireland.svg Stephen Carr Umbro F&C Investments
Blackburn Rovers Flamuri Allardyce, SamSam Allardyce Flag of New Zealand.svg Ryan Nelsen Umbro Crown Paints
Bolton Wanderers Flamuri Coyle, OwenOwen Coyle Flamuri Kevin Davies Reebok 188BET
Burnley Flamuri Laws, BrianBrian Laws Flamuri Steven Caldwell Erreà Cooke Fuels
Chelsea Flamuri Mateo, Roberto DiRoberto Di Mateo Flamuri John Terry Adidas Samsung
Everton Flamuri Moyes, DavidDavid Moyes Flamuri Phil Neville le coq sportif Chang Beer
Fulham Flamuri Hodgson, RoyRoy Hodgson Flamuri Danny Murphy Nike LG Electronics
Hull City Flamuri Dowie, IainIain Dowie* Flamuri Ian Ashbee Umbro Totesport.com
Liverpool Flamuri Benítez, RafaelRafael Benítez Flamuri Steven Gerrard Adidas Carlsberg
Manchester City Flamuri Mancini, RobertoRoberto Mancini Flamuri Kolo Touré Umbro Etihad Airways
Manchester United Flamuri Ferguson, AlexSir Alex Ferguson Flamuri Gary Neville Nike AIG
Portsmouth Flamuri Grant, AvramAvram Grant Flamuri David James Canterbury of New Zealand Jobsite
Stoke City Flamuri Pulis, TonyTony Pulis Flamuri Abdoulaye Faye Le Coq Sportif Britannia
Sunderland Flamuri Bruce, SteveSteve Bruce Flamuri Lorik Cana Umbro Boylesports
Tottenham Hotspur Flamuri Redknapp, HarryHarry Redknapp Flamuri Ledley King Puma Mansion
West Ham United Flamuri Zola, GianfrancoGianfranco Zola Flamuri Matthew Upson Umbro SBOBET
Wigan Athletic Flamuri Martínez, RobertoRoberto Martínez Flamuri Mario Melchiot Vandanel 188BET
Wolverhampton Wanderers Flag of Ireland.svg McCarthy, MickMick McCarthy Flamuri Karl Henry le coq sportif Sportingbet

* — Football Management Consultant

Tabela e Ligës[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozita Emri Pikët I Kualifikuar në
1 Chelsea (K) 86 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
2 Manchester United 85 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
3 Arsenal 75 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11
4 Tottenham 70 Uefa Liga e Kampionëve 2010-11 play-off
5 Manchester City 67 Uefa Europa League 2010-11 play-off
6 Aston Villa 64 Uefa Europa League 2010-11 play-off
7 Liverpool 63 Uefa Europa League 2010-11 Rundi 3-të kualifikues
8 Everton 61
9 Birmingham 50
10 Blackburn 50
11 Stoke City 47
12 Fulham 46
13 Sunderland 44
14 Bolton 39
15 Wolves 38
16 Wigan Athletic 36
17 West Ham Utd 35
18 Burnley (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
19 Hull City (L) 30 Larguar për në Football League Championship 2010-11
20 Porsmuth* (L) 19 Larguar për në Football League Championship 2010-11
 • Porsmuthit i janë hequr 9 pikë për shkak të Administrimit të Klubit

(K)-Kampion , (L)-Larguar

Statistikat e sezonit[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Giku i parë i sezonit: 27 minuta dhe 12 sekondaStephen Hunt për Hull City kundër Chelsea (15 gusht 2009)[1]
 • Goli më i shpejtë në një ndeshje: 36 sekondaDarren Bent për Sunderland kundër Tottenham Hotspur (3 prill 2010)[2]
 • Goli më i vonshëm i shënuar në një ndeshje: 90+5 minuta dhe 48 sekondaWade Elliott për Burnley kundër Hull City (10 prill 2010)[3]
 • Autogoli i parë i sezonit: Stephen Jordan (Burnley) për Stoke City, 32 minuta dhe 28 sekonda (15 gusht 2009)[4]
 • Hat-trick i parë i sezonit: Jermain Defoe (Tottenham Hotspur) kundër Hull City (19 gusht 2009)[5]
 • Hat-trick më i shpejtë: 6 minutaJermain Defoe (Tottenham Hotspur) kundër Wigan Athletic (22 nëntor 2009)
 • Fitues me diferencën më të madhe të Golave: 8 Gola
  • Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (22 nëntor 2009)
  • Chelsea 8–0 Wigan Athletic (9 maj 2010)
 • Më shumë Gola në një pjesë loje: 9 Gola – Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (1–0 në pjesën e parë) (22 nëntor 2009)[6]
 • Më shumë Gola në një pjesë loje nga një skuadër: 8 Gola – Tottenham Hotspur 9–1 Wigan Athletic (22 nëntor 2009)[6]
 • Më shumë Gola të shënuar nga një skuadër humbëse: 3 Gola
 • Më shumë Gola të shënuar nga një lojtar në një ndeshje: 5 GolaJermain Defoe për Tottenham Hotspur kundër Wigan Athletic (22 nëntor 2009)[6]
 • Distanca më e shkurtër e shënimit të Golave: 50 sekondaRobin van Persie (41'52") dhe Cesc Fàbregas (42'42") për Arsenal kundër Tottenham Hotspur (31 tetor 2009)[10]
 • Më shumë autogola të shënuar nga një skuadër në një ndeshje: 3 – Portsmouth (Anthony Vanden Borre, Richard Hughes dhe Marc Wilson) kundër Manchester United (6 shkurt 2010)[11] Megjithatë, më 26 maj 2010, Komiteti i Golave të dyshimtë deklaroi se autogoli i dytë i shënuar nga Richard Hughes u cilësia si Goli i Michael Carrick.
 • Goli i fundit i sezonit: Diniyar Bilyaletdinov (Everton) kundër Portsmouth 93 minuta dhe 10 sekonda (9 maj 2010)[12]
 • Skuadra me më pak ndeshje pa shënuar: 1 ndeshje – Chelsea kundër Birmingham[13]
 • Skuadra me më shumë ndeshje pa shënuar: 17 ndeshje – Wolverhampton Wanderers [13]
 • Barazimi me më shumë Gola: 6 Gola:
  • Bolton 3–3 Manchester City
  • Chelsea 3–3 Everton
  • Hull City 3–3 West Ham
  • Manchester City 3–3 Burnley

Golashënuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

Renditja Shënuesi Klubi Gola[14]
1 Flamuri Didier Drogba Chelsea 29
2 Flamuri Wayne Rooney Manchester United 26
3 Flamuri Darren Bent Sunderland 24
4 Flamuri Carlos Tévez Manchester City 23
5 Flamuri Frank Lampard Chelsea 22
6 Flamuri Fernando Torres Liverpool 18
Flamuri Jermain Defoe Tottenham Hotspur 18
8 Flamuri Cesc Fàbregas Arsenal 15
9 Flamuri Emmanuel Adebayor Manchester City 14
10 Flamuri Gabriel Agbonlahor Aston Villa 13
Flamuri Louis Saha Everton 13

Asistuesit më të mirë[redakto | redakto tekstin burimor]

Radhitja Lojtari Ekipi Asistime
1 Frank Lampard Chelsea 17
2 Francesc Fabregas Arsenal 15
3 Didier Drogba Chelsea 13
4 James Milner Aston Villa 12
5 Ryan Giggs Man Utd 11

Statistika të përgjithshme[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Chelsea dhe Manchester United (27)
 • Më së paku fitore : Hull City (6)
 • Më së shumti humbje : Porsmuth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (6)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (103)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (32)
 • Më së shumti gola të pranuara : Burnley (82)
 • Më së paku gola të pranuara : Man Utd (28)
 • Diferenca më e mirë e golave : Chelsea (+71)
 • Diferenca më e dobët e golave : Wigan Athletic (-42)

Ndeshjet në shtëpi[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Chelsea (17)
 • Më së paku fitore : Portsmouth dhe Wolverhampton Wanderers (5)
 • Më së shumti humbje : Portsmouth (11)
 • Më së paku humbje : Chelsea (1)
 • Më së shumti gola të shënuara : Chelsea (68)
 • Më së paku gola të shënuara : Wolverhampton Wanderers (13)
 • Më së shumti gola të pranuara : Portsmouth (32)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United dhe Tottenham Hotspur (12)

Ndeshjet Jashtë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Më së shumti fitore : Manchester United (11)
 • Më së paku fitore : Hull City (0)
 • Më së shumti humbje : Burnley (17)
 • Më së paku humbje : Manchester City (4)
 • Më së shumti gola të shënuara : Arsenal dhe Chelsea (35)
 • Më së paku gola të shënuara : Portsmouth dhe Stoke City (10)
 • Më së shumti gola të pranuara : Wigan Athletic (55)
 • Më së paku gola të pranuara : Manchester United (16)

Rekordet[redakto | redakto tekstin burimor]

Chelsea theu Rekordin për më së shumti gola të shënuara në një sezon, gjithsej shënoi 103 gola dhe theu rekordin që mbante Manchester United prej 97 golave në sezonin 1999-2000. "Të kaltrit" poashtu thyen rekordin e diferencës më të mirë të golave në sezon me +71 gola. Rekordi i kaluar ishte në sezonin 2006-07 nga Manchester United prej +58 gola. Quditërisht Man Utd e ka barazuar rekordin e vet në këtë sezon (2009-10).

Wigan Athletic - u bë ekipi i parë që humbi 2 ndeshje në sezon me diferencë prej 8 golave, nga Tottenhami dhe Chelsea. Chelsea poashtu shënoi më shumë se 7 gola në 4 ndeshje të ligës, dhe poashtu në 2 ndeshjet e fundit të ligës kishte golaverazh prej 15-0.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Chelsea 2 – 1 Hull BBC Sport, 15 gusht 2009
 2. ^ Stevenson, Jonathan (12 shtator 2009). "Sunderland 2–0 Man Utd". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 2 nëntor 2009.  Check date values in: |access-date= (help)
 3. ^ Hassan, Nabil (10 prill 2010). "Hull 4–1 Burnley". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 12 prill 2010. Marrë më 10 prill 2010. 
 4. ^ Scrivener, Peter (15 gusht 2009). "Stoke 2–0 Burnley". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 16 gusht 2009. 
 5. ^ Lyon, Sam (19 gusht 2009). "Hull 1–5 Tottenham". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 20 gusht 2009. Marrë më 19 gusht 2009. 
 6. ^ a b c Fletcher, Paul (22 nëntor 2009). "Tottenham 9–1 Wigan". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 23 November 2009. Marrë më 22 nëntor 2009.  Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 7. ^ McNulty, Phil (21 shtator 2009). "Man Utd 4–3 Man City". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 2 nëntor 2009.  Check date values in: |access-date= (help)
 8. ^ McNulty, Phil (28 November 2009). "West Ham 5–3 Burnley". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 30 nëntor 2009. Marrë më 29 nëntor 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 9. ^ Dawkes, Phil (19 dhjetor 2009). "Man City 4–3 Sunderland". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 21 dhjetor 2009. Marrë më 19 dhjetor 2009. 
 10. ^ McNulty, Phil (31 tetor 2009). "Arsenal 3–0 Tottenham". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 2 nëntor 2009. Marrë më 2 nëntor 2009.  Check date values in: |access-date=, |archive-date= (help)
 11. ^ Hughes, Ian (6 shkurt 2010). "Man Utd 5–0 Portsmouth". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga orgjinali më 13 shkurt 2010. Marrë më 19 shkurt 2010. 
 12. ^ "Everton 1–0 Portsmouth". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 9 maj 2010. Arkivuar nga orgjinali më 10 maj 2010. Marrë më 9 maj 2010. 
 13. ^ a b Barclays Premier League 2010–2011 Season – Fail to Score Table Football365.com
 14. ^ "Statistics". Arkivuar nga orgjinali më 30 dhjetor 2010. Marrë më 23 dhjetor 2010.