Gjeografia e Emirateve të Bashkuara Arabe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjeografia e Emirateve të Bashkuara Arabe ( arab:الإمارات العربيّة المتّحد ) është shtet i cili shtrihet në juglindje të gadishllit Arabik.

flamuri
vendndodhja

Relievi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkretëtirat ranore pëfshijnë pjesën më të madhe të teritorit, me male në verilindje ( me majën më të lartë me Yibir në Hajarin e lartë, 1.527 m). Përgjat bregdetit shtrihen fushat e njelmëta (sabkah).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e Emirateve të Bashkuara Aarabe është e nxehtë dhe e thatë gjatë tërë vitit, pak më e lagësht rreth bregdetit. Erërat e forta sezonale shkaktojnë kohë pas kohe dëme të konsiderushme.

Vegjetacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]