Godanca e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Godancë e Poshtme
Godon i Poshtëm
Fshat
Vendndodhja
Godancë e Poshtme is located in Kosova
Godancë e Poshtme
Godancë e Poshtme
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Shtime
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 544 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 29″ Veri

21° 2′ 51″ Lindje

Godancë e Poshtme është një vendbanim në komunën e Shtimes, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Godon i Poshtëm.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Godancë e Poshtme është në veri të Shtimes. Territori është kryesisht i rrafësht, pak ka pjesë kodrinore malor. Përafersish i ka 500 Hektar tokë bujqësore dhe e kualiteti të lartë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka mbi 1500 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e fshatit kryesisht mirren me bujqësi dhe pak blegëtori dhe pëmtari.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka shkollë fillore quajtur Hasan Prishtina.

Xhamia fillim të fshatit.

Ka qendra e mjekësore familjare.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]