Kërruçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kërruçi
Kruče  (mal.)
Fshat
Plazhi i Kërruçit
Plazhi i Kërruçit
Kërruçi is located in Mali i Zi
Kërruçi
Kërruçi
Koordinatat: 41°58′48″N 19°10′27″E / 41.98000°N 19.17417°E / 41.98000; 19.17417
ShtetiFlag of Montenegro.svg Mali i Zi
KomunaFlag of Ulcinj.svg Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej142
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Kërruçi (malazezisht: Круче/Kruče), i njohur edhe si Krruçi, është vendbanim në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi.

Kërruçi është një vendbanim, kryesisht turistik, i cili zë një sipërfaqe prej 73 ha dhe gjendet pranë rrugës magjistrale M-2.4, e cila vazhdon për në Tivar. Vlerësohet se në Kërruç gjenden rreth 1016 objekte banimi prej të cilëve 928 (ose rreh 91%) janë objekte turistike ose pushimi. Vetëm 50% e banorëve janë nga territori i Komunës së Ulqinit, ndërsa 30% janë të ardhur nga pjesët e tjera të Malit të Zi dhe rreth 20% janë të ardhur nga vendet e tjera.[1]

Përveç një shitoreje, e cila gjendet pranë rrugës magjistrale, dhe xhamisë nuk ka objekte të tjera shoqërore, ndërsa infrastruktura është e zhvilluar dobët. Në këtë vendbanim gjendet edhe Lokaliteti arkeologjik Kërruç, i cili daton që nga periudha antike.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Kërruç jetonin 142 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[2]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
244 219 219 196 226 190 161 142

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diçka më pak se gjysma e popullsisë (rreth 48%) janë shqiptarë.[3]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Prostorno urbanisticki plan opstine Ulcinjmrt.gov
  2. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  3. ^ Stanovništvo prema nacinalnoj odnosno etničkoj pripadnosti po naseljimamonstat.org
  4. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.
  5. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]