Kërruçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kërruçi
Kruče
Fshat
Plazhi i Kërruçit
Plazhi i Kërruçit
Popullsia
 • Total133
TargaUL

Kërruçi (malazezisht: Круче/Kruče), i njohur edhe si Krruçi, është vendbanim në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi.

Kërruçi është një vendbanim, kryesisht turistik, i cili zë një sipërfaqe prej 73 ha dhe gjendet pranë rrugës magjistrale M-2.4, e cila vazhdon për në Tivar. Vlerësohet se në Kërruç gjenden rreth 1016 objekte banimi prej të cilëve 928 (ose rreh 91%) janë objekte turistike ose pushimi. Vetëm 50% e banorëve janë nga territori i Komunës së Ulqinit, ndërsa 30% janë të ardhur nga pjesët e tjera të Malit të Zi dhe rreth 20% janë të ardhur nga vendet e tjera.[1]

Përveç një shitoreje, e cila gjendet pranë rrugës magjistrale, dhe xhamisë nuk ka objekte të tjera shoqërore, ndërsa infrastruktura është e zhvilluar dobët. Në këtë vendbanim gjendet edhe Lokaliteti arkeologjik Kërruç, i cili daton që nga periudha antike.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimi të popullsisë së vitit 2011, ky vendbanim ka 142 banorë. Diçka më pak se gjysma e popullsisë (rreth 48%) janë shqiptarë, ndërsa 60% e popullsisë janë myslimanë.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]