Kantoni Craon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Craon
Canton de Craon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Mayenne
Arrondissement Château-Gontier
Kryeqëndra Craon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 213,66 km2
Popullsia 9.897 banorë 2009
Dendësia 46,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5309

Kantoni Craon (frëngjisht: Canton de Craon) është një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Craon. Ka sipërfaqe 213.66km2 dhe popullsi 9897 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Craon aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Camille Besnier

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]