Kantoni Bais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bais
Canton de Bais
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Bais

Jublains.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Mayenne
Arrondissement Mayenne
Kryeqëndra Bais
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°15′00″V 0°21′56″P / 48.25°V 0.3656°P / 48.25; -0.3656 (Kantoni Bais)Koordinatat: 48°15′00″V 0°21′56″P / 48.25°V 0.3656°P / 48.25; -0.3656 (Kantoni Bais)
Lartësia 104 - 354 m (n.n.d)
Sipërfaqja 220,96 km2
Popullsia 4.894 banorë (2014)
Dendësia 22
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0243
Kodi Postar 53160
Kodi statistikor INSEE 5303
Vendndodhja
Kantoni Bais – harta_foto

Kantoni Bais (frëngjisht: Canton de Bais) ishte një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Bais. Ka sipërfaqe 220,96km2 dhe popullsi 4894 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Villaines-la-Juhel në veri-lindje, kantoni Le Horps në veri, kantoni Mayenne-Est në veri-perëndim, kantoni Montsûrs në jug-perëndim, kantoni Évron në jug dhe kantoni Sillé-le-Guillaume në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bais aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bais 1.264 (2013) 26,23 48 ban./km² 53016 53160
Champgenéteux 539 (2013) 25,11 21 ban./km² 53053 53160
Hambers 636 (2013) 25,93 25 ban./km² 53113 53160
Izé 484 (2013) 28,15 17 ban./km² 53120 53160
Jublains 716 (2013) 36,01 20 ban./km² 53122 53160
Saint-Martin-de-Connée 411 (2013) 19,49 21 ban./km² 53239 53160
Saint-Pierre-sur-Orthe 459 (2013) 31,66 14 ban./km² 53249 53160
Saint-Thomas-de-Courceriers 202 (2013) 12,95 16 ban./km² 53256 53160
Trans 228 (2013) 15,43 15 ban./km² 53266 53160

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179312.238—    
187614.921+21.9%
19627.057−52.7%
19686.389−9.5%
19755.680−11.1%
19825.441−4.2%
19905.306−2.5%
19995.200−2.0%
20065.010−3.7%
20075.010+0.0%
20085.002−0.2%
20095.004+0.0%
20104.963−0.8%
20114.972+0.2%
20124.944−0.6%
20134.939−0.1%
20144.894−0.9%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]