Kantoni Le Horps

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Horps
Canton du Horps
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Mayenne
Arrondissement Mayenne
Kryeqëndra Le Horps
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°22′22″V 0°26′31″P / 48.3727°V 0.4419°P / 48.3727; -0.4419 (Kantoni Le Horps)Koordinatat: 48°22′22″V 0°26′31″P / 48.3727°V 0.4419°P / 48.3727; -0.4419 (Kantoni Le Horps)
Lartësia 114 - 327 m (n.n.d)
Sipërfaqja 149,79 km2
Popullsia 3.816 banorë (2014)
Dendësia 26
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0243
Kodi statistikor INSEE 5314
Kantoni Le Horps – harta_foto

Kantoni Le Horps (frëngjisht: Canton du Horps) ishte një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Horps. Ka sipërfaqe 149,79km2 dhe popullsi 3816 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Couptrain në veri-lindje, kantoni Lassay-les-Châteaux në veri, kantoni Ambrières-les-Vallées në veri-perëndim, kantoni Mayenne-Est në jug-perëndim, kantoni Bais në jug dhe kantoni Villaines-la-Juhel në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Horps aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Champéon 581 (2013) 21,15 27 ban./km² 53051 53640
La Chapelle-au-Riboul 513 (2013) 13,10 39 ban./km² 53057 53440
Charchigné 501 (2013) 14,91 34 ban./km² 53061 53250
Le Ham 419 (2013) 25,28 17 ban./km² 53112 53250
Hardanges 196 (2013) 18,48 11 ban./km² 53114 53640
Le Horps 767 (2013) 23,27 33 ban./km² 53116 53640
Montreuil-Poulay 399 (2013) 16,24 25 ban./km² 53160 53640
Le Ribay 458 (2013) 17,36 26 ban./km² 53190 53640

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17938.902—    
18769.546+7.2%
19624.745−50.3%
19684.259−10.2%
19753.861−9.3%
19823.618−6.3%
19903.515−2.8%
19993.644+3.7%
20063.880+6.5%
20073.904+0.6%
20083.907+0.1%
20093.900−0.2%
20103.896−0.1%
20113.894−0.1%
20123.866−0.7%
20133.834−0.8%
20143.816−0.5%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]