Kantoni Ambrières-les-Vallées

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Ambrières-les-Vallées
kanton
Popullsia
 • Gjithsej5.317

Kantoni Ambrières-les-Vallées (frëngjisht: Canton d'Ambrières-les-Vallées) ishte një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Ambrières-les-Vallées. Ka sipërfaqe 125,78km2 dhe popullsi 5317 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Juvigny-sous-Andaine në veri-lindje, kantoni Domfront në veri, kantoni Passais në veri-perëndim, kantoni Gorron në perëndim, kantoni Mayenne-Ouest në jug-perëndim, kantoni Mayenne-Est në jug-lindje dhe kantoni Le Horps dhe kantoni Lassay-les-Châteaux në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ambrières-les-Vallées aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Ambrières-les-Vallées 2.784 (2013) 38,78 72 ban./km² 53003 53300
Chantrigné 608 (2013) 18,62 33 ban./km² 53055 53300
Couesmes-Vaucé 396 (2013) 19,13 21 ban./km² 53079 53300
La Haie-Traversaine 485 (2013) 10,70 45 ban./km² 53111 53300
Le Pas 529 (2013) 21,90 24 ban./km² 53176 53300
Saint-Loup-du-Gast 359 (2013) 9,98 36 ban./km² 53234 53300
Soucé 172 (2013) 6,67 26 ban./km² 53261 53300

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945-1959 - Yves Branchereau (MRP)
  • 1959-1973 - René Tézé (Te djathtët e Ndryshëm)
  • 1973-1992 - Victor Jousset (Te djathtët e Ndryshëm)
  • 1992-2004 - Louis Derouault (Te djathtët e Ndryshëm)
  • 2004-2011 - Dominique Collet (Te djathtët e Ndryshëm)
  • 2011-2015 - Guy Ménard (Te djathtët e Ndryshëm)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.783—    
187611.290−4.2%
19625.594−50.5%
19685.569−0.4%
19755.403−3.0%
19825.229−3.2%
19905.336+2.0%
19995.294−0.8%
20065.318+0.5%
20075.342+0.5%
20085.370+0.5%
20095.366−0.1%
20105.353−0.2%
20115.356+0.1%
20125.358+0.0%
20135.333−0.5%
20145.317−0.3%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]