Kantoni Argentré

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Argentré
Canton d'Argentré
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Argentré

Argentré.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Mayenne
Arrondissement Laval
Kryeqëndra Argentré
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°05′24″V 0°40′47″P / 48.09°V 0.6796°P / 48.09; -0.6796 (Kantoni Argentré)Koordinatat: 48°05′24″V 0°40′47″P / 48.09°V 0.6796°P / 48.09; -0.6796 (Kantoni Argentré)
Lartësia 38 - 152 m (n.n.d)
Sipërfaqja 163,58 km2
Popullsia 18.045 banorë (2014)
Dendësia 110
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0243
Kodi statistikor INSEE 5302
Vendndodhja
Kantoni Argentré – harta_foto

Kantoni Argentré (frëngjisht: Canton d'Argentré) ishte një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Argentré. Ka sipërfaqe 163,58km2 dhe popullsi 18045 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Mayenne-Est në veri, kantoni Chailland në veri-perëndim, kantoni Laval-Nord-Est, kantoni Laval-Est dhe kantoni Laval-Saint-Nicolas në perëndim, kantoni Meslay-du-Maine në jug-lindje dhe kantoni Montsûrs në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Argentré aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Argentré 2.717 (2013) 36,77 74 ban./km² 53007 53210
Bonchamp-lès-Laval 5.829 (2013) 27,51 212 ban./km² 53034 53960
Châlons-du-Maine 700 (2013) 9,66 72 ban./km² 53049 53470
La Chapelle-Anthenaise 939 (2013) 19,89 47 ban./km² 53056 53950
Forcé 975 (2013) 4,94 197 ban./km² 53099 53260
Louverné 4.034 (2013) 20,58 196 ban./km² 53140 53950
Louvigné 1.109 (2013) 12,56 88 ban./km² 53141 53210
Montflours 252 (2013) 7,93 32 ban./km² 53156 53240
Parné-sur-Roc 1.292 (2013) 23,74 54 ban./km² 53175 53260

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17937.660—    
18768.465+10.5%
19625.273−37.7%
19685.922+12.3%
19757.853+32.6%
198210.809+37.6%
199012.188+12.8%
199913.789+13.1%
200616.009+16.1%
200716.496+3.0%
200816.974+2.9%
200917.272+1.8%
201017.600+1.9%
201117.677+0.4%
201217.698+0.1%
201317.847+0.8%
201418.045+1.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]