Kllezna e Naltë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kllezna e Naltë
Gornja Klezna  (mal.)
Fshat
Kllezna e Naltë is located in Earth
Kllezna e Naltë (Earth)
Koordinatat: 41°59′54″N 19°15′43″E / 41.99833°N 19.26194°E / 41.99833; 19.26194
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej165
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Kllezna e Naltë (malazezisht: Горња Клезна/Gornja Klezna), e njohur edhe si Kllezna e Sipërme ose e Epërme, është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kllezna e Naltë i takon krahinës etnografike të Anës së Malit.[1] Gjender pranë rrugës magjistrale M-1 që, mes tjerash, lidh Ulqinin me pikën kufitare Sukobin-Muriqan. Në Klleznën e Naltë gjedet Xhamia e Klleznës dhe Kisha e Shna Prendës.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Këllezë të Naltë jetonin 165 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[3]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
229 248 244 283 252 241 164 165

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimi të popullsisë së vitit 2003, ky vendbanim ka pasur 259 banorë. Të gjith banorët janë të përkatësisë shqiptare.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xholi, Zija; Vejsiu, Ylli (2008). Fjalor enciklopedik shqiptar (bot. Botim i ri.). Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. ISBN 978-99956-10-27-2.
  2. ^ Gjonaj, Gjekë. "Kllezna dje dhe sot". www.buzuku.info. Marrë më 2022-09-11.
  3. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  4. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.
  5. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]