Lista e skulptorëve shqiptarë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emri Mbiemri Lindja Vdekja
Vendlindja
Shënime
Andrea Aleksi 1425 1505 Durrës
Zeqir Alizoti 1950 Vlorë
Idriz Balani 1953 oct-3 Konispoli jeton në Durrës
Avni Behluli 1960 Breznicë
Dhimiter Çani 1904 (14/09) 1990 Korçë
Agim Çavdarbasha
Perikli Çuli - Tirana?
Muntaz Dhrami 1936 (10/11) Gjirokaster
Hektor Dule -
Fatos Kola - Mat skulptor dhe pedagog
Fuat Dushku
Muharrem Fejzo 1933 (24/5) Kolonjë regjizor dhe skenarist
Pjetër Frroku 1967 Shkodra jeton në Kretë, Greqia Greqia.
Dhimo Gogollari
Shaban Hadëri 1928 (28 /3) 2010 (14/1) Palavli, Sarandë
Genc Hajdari -
Uran Hajdari -
Dhimitër Harallambi 19--
Gëzim Hidri -
Kolë Idromeno 1860 (15/8) 1939 (12/12) Shkodra
Naim Iseni 1966 Kumanovë jeton në Flag of Canada.svg Kanadaja
Sadik Kaceli 1912 2000 Tirana Studioi në Paris, Franca Franca, en:
Ilmi Kasemi Jeton në Italia Italia
Kristina Koljaka 1916 Kavajë
Ksenofon Kostaqi 19--
Kristo Krisiko - poçar, profesor në Tirana[1]
Pjerin Kolnikaj - Shkodra
Sotir Kosta 1936 (6/6) Buhal , Përmet
Vladimir Llakaj 1967 (6/5) Gramsh profesor në Akademinë e Arteve, Tiranë
Andrea Mana -
Luan Mulliqi 1953 - Gjakovë jeton në Flag of the United States.svg SHBA [2]
Leon Kurshumliu 2006 Mitrovicë Jeton në Kosove pronar i Alfa park Mitrovice.
Genc Mulliqi 1966 (21/1) Fier Drejtori i Galerisë Kombëtare dhe
profesor në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë
Hevzi Nuhiu 1956 (24/2) Carevajkë ,Preshevë
Janaq Paço 1914 1989 Konicë , Permet
Stefan Papamihali 19--
Odhise Paskali 1903 (22/12) 1985 (13/09) Kozani
Artan Peqini 1966 (27/7) Tirana
Gavril Priftuli 1938 Hoçisht , Devoll piktor, skulptor, pronar galerie dhe restaurues.
Kristaq Rama 1932 1998 Durrës
Adem Rusinovci 1967 Pristina
Sadik Spahija - poçar, profesor në Shkodër dhe Tiranë[1]
Genti Tavanxhiu 1973 Shkodra jeton në Italia Italia
Niko Thana - poçar, profesor në Tirana[1]
Thoma Thomai - Profesor i qeramikës në Tiranë[1]
Murat Toptani 1867 (13/7)
Sabri Tuçi 1916 1992 Krujë
Pjeter Vukaj -
Kreshnik Xhiku - jeton në Flag of the United States.svg SHBA
Ilirian Xhixha 1964- Durrës
Helidon Xhixha 1970 - dic Durrës
Nexhmedin Zajmi 1916 (4/3) 1991 (19/5) Trebisht Peshkopi
Adolf Mejdi Sarande
Orges Shijaku 1972 Tirane Skulptor, profesor ne Liceun artistik Jordan Misja

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d qeramika.keminethost.com[lidhje e vdekur], consultado el 14/6/2009
  2. ^ Faqja ersonale e Luan Mulliqitluanmulliqi.com Arkivuar 6 qershor 2013 tek Wayback Machine

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]