Lista e trajnerëve të F.C. Internazionale Milano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Football Club Internazionale Milano është një klub italian futbolli me seli në Milano, Lombardi.[1] Klubi u krijua më 9 mars 1908 me qëllimin për të lejuar lojtarët e huaj për të luajtur në Itali. Interi luajti ndeshjen e parë zyrtare më 10 janar 1910 kundër ekipit rival të qytetit Milan, duke humbur 3–2.[2] Klubi fitoi titullin e parë në histori në vitin 1910 – Kampionatin Italian të Futbollit 1909–10. Gjithsej, klubi ka fituar 18 kampionate, 7 kupa dhe pesë superkupa. Ata gjithashtu janë kurorëzuar kampionë të Evropës në tre raste duke fituar Kupën Evropiane dy herë rresht në vitet 1964 dhe 1965 dhe UEFA Ligën e Kampioneve një herë në vitin 2010. Klubi përjetoi periudhën më të suksesshme të historisë nga viti 2006 e deri në vitin 2010, duke fituar pesë kampionate rresht, gjë që barazoi edhe rekordin e të gjitha kohërave për kampionate të fituar rresht në atë kohë;[3] këtij suksesi ju shtuan edhe tre kupa, tre superkupa, Liga e Kampioneve dhe FIFA Kupa e Botës për Klube. Gjatë sezonit 2009–10, Interi u bë ekipi i parë dhe i vetëm italian që realizon tripletën dhe ekipi i dytë në histori që fiton pesë tituj në një vit kalendarik.[4]

Helenio Herrera dhe Roberto Mancini janë dy trajnerët më të suksesshëm në historinë e klubit për sa i përket numrit të trofeve të fituar. Herrera fitoi tre tituj të Serie A, dy Kupa Evropiane dhe dy Kupa Ndërkontinentale. Ai është gjithashtu trajneri më jetë gjatë në klub, duke qëndruar për nëntë sezone. Mancini fitoi tre tituj të Serie A, dy kupa dhe dy superkupa.

Lista e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Virgilio Fossati ishte trajneri i parë në historinë e klubit.
Pas tërheqjes si futbollist, Giuseppe Meazza drejtoi ekipin në tre periudha si trajner.
Roberto Mancini udhëhoqi ekipin drejt tre titujtve rresht në Serie A.
José Mourinho, trajneri i tripletës historike në sezonin 2009–10.
 
Emri Kombësia Periudha
Virgilio Fossati Flamuri 1909–1915
Nino Resegotti
Francesco Mauro
Flamuri 1919–1920
Bob Spotishwood Flamuri 1922–1924
Paolo Schiedler Flamuri 1924–1926
Árpád Weisz Flamuri 1926–1928
József Viola Flamuri 1928–1929
Árpád Weisz Flamuri 1929–1931
István Tóth Flamuri 1931–1932
Árpád Weisz Flamuri 1932–1934
Gyula Feldmann Flamuri 1934–1936
Albino Carraro Flamuri 1936
Armando Castellazzi Flamuri 1936–1938
Tony Cargnelli Flamuri 1938–1940
Giuseppe Peruchetti Flamuri 1940
Italo Zamberletti Flamuri 1941
Ivo Fiorentini Flamuri 1941–1942
Giovanni Ferrari Flamuri 1942–1945
Carlo Carcano Flamuri 1945–1946
Nino Nutrizio Flamuri 1946
Giuseppe Meazza Flamuri 1947–1948
Carlo Carcano Flamuri 1948
Dai Astley Flag of Wales.svg 1948
Giulio Cappelli Flamuri 1949–1950
Aldo Olivieri Flamuri 1950–1952
Alfredo Foni Flamuri 1952–1955
Aldo Campatelli Flamuri 1955
Giuseppe Meazza Flamuri 1955–1956
Annibale Frossi Flamuri 1956
Luigi Ferrero Flamuri 1957
Giuseppe Meazza Flamuri 1957
Jesse Carver Flamuri 1957–1958
Giuseppe Bigogno Flamuri 1958
Aldo Campatelli Flamuri 1959–1960
Camillo Achilli Flamuri 1960
Giulio Cappelli Flamuri 1960
Helenio Herrera Flamuri 1960–1968
Alfredo Foni Flamuri 1968–1969
Heriberto Herrera Flamuri 1969–1971
Giovanni Invernizzi Flamuri 1971–1973
Enea Masiero Flamuri 1973
Helenio Herrera Flamuri 1973
 
Emri Kombësia Periudha
Enea Masiero Flamuri 1974
Luis Suárez Flamuri 1974–1975
Giuseppe Chiappella Flamuri 1976–1977
Eugenio Bersellini Flamuri 1977–1982
Rino Marchesi Flamuri 1982–1983
Luigi Radice Flamuri 1983–1984
Ilario Castagner Flamuri 1984–1986
Mario Corso Flamuri 1986
Giovanni Trapattoni Flamuri 1986–1991
Corrado Orrico Flamuri 1991
Luis Suárez Flamuri 1992
Osvaldo Bagnoli Flamuri 1992–1994
Giampiero Marini Flamuri 1994
Ottavio Bianchi Flamuri 1994–1995
Luis Suárez Flamuri 1995
Roy Hodgson Flamuri 1995–1997
Luciano Castellini Flamuri 1997
Luigi Simoni Flamuri 1997–1998
Mircea Lucescu Flamuri 1998–1999
Luciano Castellini Flamuri 1999
Roy Hodgson Flamuri 1999
Marcello Lippi Flamuri 1999–2000
Marco Tardelli Flamuri 2000–2001
Héctor Cúper Flamuri 2001–2003
Corrado Verdelli Flamuri 2003
Alberto Zaccheroni Flamuri 2003–2004
Roberto Mancini Flamuri 2004–2008
José Mourinho Flamuri 2008–2010
Rafael Benítez Flamuri 2010
Leonardo Flamuri 2010–2011
Gian Piero Gasperini Flamuri 2011
Claudio Ranieri Flamuri 2011–2012
Andrea Stramaccioni Flamuri 2012–2013
Walter Mazzarri Flamuri 2013–2014
Roberto Mancini Flamuri 2014–2016
Frank de Boer Flamuri 2016
Stefano Vecchi Flamuri 2016
Stefano Pioli Flamuri 2016–2017
Stefano Vecchi Flamuri 2017
Luciano Spalletti Flamuri 2017–2019
Antonio Conte Flamuri 2019–

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Conte është trajneri aktual

Redaktuar më 12 shkurt 2020
Emri Kombësia Sezone Ndeshje Fitore Barazime Humbje % fitoreve
Camillo Achilli Italia Italia 1 30 11 10 9 36.66%
Dai Astley Britania e Madhe Anglia 1 25 12 8 5 48.00%
Osvaldo Bagnoli Italia Italia 2 74 36 24 14 48.64%
Rafael Benítez Spanja Spanja 1 25 12 6 7 48.00%
Eugenio Bersellini Italia Italia 5 207 92 80 35 44.44%
Ottavio Bianchi Italia Italia 2 48 21 12 15 43.75%
Giuseppe Bigogno Italia Italia 1 27 16 6 5 59.25%
Aldo Campatelli Italia Italia 3 53 26 11 16 49.05%
Giulio Cappelli Italia Italia 3 59 35 14 10 59.32%
Carlo Carcano Italia Italia 3 74 31 16 27 41.89%
Tony Cargnelli Austria Austria 2 69 40 14 15 57.97%
Albino Carraro Italia Italia 1 21 13 5 3 61.90%
Jesse Carver Britania e Madhe Anglia 1 40 13 13 14 32.50%
Ilario Castagner Italia Italia 2 70 37 20 13 52.85%
Armando Castellazzi Italia Italia 2 72 33 23 16 45.83%
Luciano Castellini Italia Italia 2 6 2 2 2 33.33%
Giuseppe Chiappella Italia Italia 2 83 38 27 18 45.78%
Antonio Conte Italia Italia 1 32 20 7 5 62.50%
Mario Corso Italia Italia 1 30 13 7 10 43.33%
Hector Cuper Argjentina Argjentina 3 110 57 31 22 51.81%
Frank De Boer Holanda Holanda 1 14 5 2 7 35.71%
Gyula Feldmann Hungaria Hungaria 2 59 28 20 11 47.45%
Giovanni Ferrari Italia Italia 1 31 15 4 12 48.38%
Luigi Ferrero Italia Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Ivo Fiorentini Italia Italia 1 31 7 12 12 22.58%
Alfredo Foni Italia Italia 4 135 66 41 28 48.88%
Virgilio Fossati Italia Italia 6 110 69 9 32 62.72%
Annibale Frossi Italia Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Gian Piero Gasperini Italia Italia 1 5 0 1 4 0.00%
Heriberto Herrera  Paraguai 2 56 27 15 14 48.21%
Helenio Herrera Argjentina Argjentina 9 366 205 93 68 56.01%
Roy Hodgson Britania e Madhe Anglia 3 89 40 26 23 44.94%
Giovanni Invernizzi Italia Italia 3 100 54 26 20 54.00%
Leonardo Flag of Brazil.svg Brazili 1 32 22 3 7 68.75%
Marcello Lippi Italia Italia 2 50 25 11 14 50.00%
Mircea Lucescu Rumania Rumania 1 22 7 5 10 31.81%
Roberto Mancini Italia Italia 6 303 176 78 49 58.08%
Rino Marchesi Italia Italia 1 47 20 17 10 42.55%
Giampiero Marini Italia Italia 1 18 6 2 10 33.33%
Enea Masiero Italia Italia 2 32 15 9 8 46.87%
Francesco Mauro Italia Italia 1 23 17 5 1 73.91%
Walter Mazzarri Italia Italia 2 58 25 21 12 43.10%
Giuseppe Meazza Italia Italia 4 82 37 15 30 45.12%
José Mourinho flamuri Portugalia 2 108 68 25 15 62.96%
Nino Nutrizio Italia Italia 1 19 10 3 6 52.63%
Aldo Olivieri Italia Italia 2 76 48 13 15 63.15%
Corrado Orrico Italia Italia 1 23 8 11 4 34.78%
Giuseppe Peruchetti Italia Italia 1 31 14 7 10 45.16%
Stefano Pioli Italia Italia 1 27 14 3 10 51.85%
Luigi Radice Italia Italia 1 41 16 13 12 39.02%
Claudio Ranieri Italia Italia 1 35 17 5 13 48.57%
Nino Resegotti Italia Italia 1 23 17 5 1 73.91%
Paolo Schiedler Italia Italia 2 44 22 6 16 50.00%
Luigi Simoni Italia Italia 2 73 45 12 16 61.64%
Luciano Spalletti Italia Italia 2 90 45 26 19 50.00%
Bob Spottiswood Britania e Madhe Anglia 2 47 21 11 15 44.68%
Andrea Stramaccioni Italia Italia 2 65 31 11 23 47.69%
Luis Suárez Spanja Spanja 3 76 31 24 21 40.78%
Marco Tardelli Italia Italia 1 40 15 13 12 37.50%
Istvan Toth Hungaria Hungaria 1 34 15 8 11 44.11%
Giovanni Trapattoni Italia Italia 5 230 126 59 45 54.78%
Stefano Vecchi Italia Italia 1 5 3 0 2 60.00%
Corrado Verdelli Italia Italia 1 1 0 0 1 0.00%
József Viola Hungaria Hungaria 1 25 12 3 10 48.00%
Árpád Weisz Hungaria Hungaria 6 212 110 47 55 51.88%
Alberto Zaccheroni Italia Italia 1 43 18 14 11 41.86%
Italo Zamberletti Italia Italia 1 31 14 7 10 45.16%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Something special? Commemorative 105 patch". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 10 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2017. Marrë më 15 prill 2020.
  2. ^ "La storia dell'Internazionale" [Historia e Internazionales]. enciclopediadelcalcio.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2017. Marrë më 25 qershor 2017.
  3. ^ "18° Scudetto: tutti i record dell'Inter" [Scudetto e 18të: të gjitha rekordet e Interit]. inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 17 maj 2010. Marrë më 25 qershor 2017.
  4. ^ "Inter join exclusive treble club" [Interi i bashkohet klubit eksluziv të tripletës] (në anglisht). UEFA. 22 maj 2010. Marrë më 7 qershor 2017.