Lista e tregolshëve në FIFA Kupën e Botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë me të gjithë tregolshëshat e shënuar gjatë Kupave të Botës ndër vite; gjë që ndodh kur, një futbollistë shënon tre ose më shumë gola në një ndeshje të finaleve të Kupës së Botës (nuk përfshihen ndeshjet kualifikuese). Të shënosh një tregolësh në Kupën e Botës është me të vërtetë një gjë e rrallë; vetëm 49 tregolëësha janë shënuar në më shumë se 700 ndeshje në 19 edicione të Kupës së Botës. FIFA, si organi zyrtar i qeverisjes së futbollit, ka vendosur se quhet tregolësh nqs një lojtar shënon tre ose më shumë gola në një ndeshje të vetme.

Tregolëshi i parë u shënua nga Bert Patenaude i Shteteve të Bashkuara, në ndeshjen kundër Paraguajit1930 FIFA Kupën e Botës; tregolëshi më i fundit është shënuar nga Thomas Muller në ndeshjen kundër Portugalisë2014 FIFA Kupën e Botës.

Turnamenti i fundit që nuk ka patur të paktën një hat-trick ka qënë 2006 FIFA Kupa e BotësGjermani. Numri rekord i tregolshave të shënuar në një turnament të vetëm është tetë, që janë shënuar 1954 FIFA Kupën e BotësZvicër. Gjarmania (përfshirë Gjermaninë Perëndimore) është shteti me më shumë tregolësha të shënuar (7), ndjekur nga Argjentina dhe Hungaria, 4 secila.

Tregolshat më të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bert Patenaude ishte lojtari i parë që shënoi një hat-trick në një ndeshje të Kupës së Botës, më 17 korrik 1930 kundër Paraguajit. Megjithatë, deri më 10 nëntor 2006, i pari hat-trick që FIFA pranoi ishte shënuar nga Guillermo Stábile i Argjentinës, dy ditë pas Patenaudes. Në vitin 2006 FIFA njoftoi se Patenaude pretendoi se ai ishte lojtari i parë që kishte shënuar hat-trick, pasi Goli i Tom Florie i'u dha atij.
 • Katër lojtarë kanë dy hat-trick në ndeshjet e Kupës së Botës; Sándor Kocsis (të dy në 1954); Just Fontaine (të dy në 1958); Gerd Müller (të dy në 1970); dhe Gabriel Batistuta (1994 dhe 1998). Batistuta është lojtari i vetëm të shënojë hat-trick në dy Kupa Bote. Ai ka një tjetër rekord unik të shënimit të hat-trickëve, pasi të dy i ka shënuar më 21 qershor, kundër debutuesve (Greqisë dhe Xhamajkës), dhe në çdo rast Goli i tretë ka qënë penallti [1].
 • Oleg Salenko është lojtari i parë në historinë e Kupës së Botës që ka shënuar pesë Gola në një ndeshje të vetme. Ai e bëri këtë gjë në Kupën e Botës 1994 me Rusinë në ndeshjen kundër Kamerunit.
 • Lojtari i vetëm që ka shënuar një hat-trick në debutimin e tij ndërkombëtarë: Guillermo Stábile (1930).
 • Lojtari i vetëm që ka shënuar katër Gola për skuadrën humbëse: Ernest Wilimowski (5–6, 1938).
 • Dy lojtarët e vetëm që kanë shënuar hat-trick për skuadrën humbëse: Josef Hügi (5–7, 1954); dhe Igor Belanov (3–4, 1986).
 • Ka qënë vetëm tre raste ku janë shënuar dy hat-trick në të njëjtën ndeshje: Dy raste gjatë Kupës së Botës 1938: kur Suedia mposhti Kubën, Gustav Wetterström dhe Harry Andersson, të dy duke luajtur për Suedinë, shënuan tre Gola, të dy shënuan hat-trick në pjesën e parë. Në ndeshjen Brazil vs Poloni, Leônidas shënoi hat-trick për Brazilin kurse Ernest Wilimowski për Poloninë. Një rast gjatë 1954 FIFA Kupa e Botës: kur Austria mposhti Zvicrën, Theodor Wagner dhe Josef Hügi shënuan hat-trick respektivisht për Austrinë dhe Zvicrën.
 • Lojtari i vetëm që ka shënuar hat-trick në finalen e një Kupe Bote. Geoff Hurst shënoi tre Gola për Anglinë kundër Gjermanisëfinalen e Kupës së Botës 1966. Ky është gjithashtu hat-tricku që është dashur më shumë minuta për t'u realizuar. Goli i parë u shënua në miuntën e 10 kurse dy të tjerët u shënuan në minutat 98 dhe 120 të kohës shtesë.
 • Hat-tricku më i shpejtë i përket Erich Probst pasi ai shënoi tre Gola në 24 minuta në Kupën e Botës 1954, pasi shënoi Golin e parë në minutën e 4 dhe të dytin në 21.
 • Briefest hat-trick është koha më e shkurtër ndërmjet Golit të parë dhe të tretë. Këtë gjë e ka realizuar László Kiss1982 kundër El Salvador. Ai shënoi në minutat 69, 72 dhe 76, duke e vendosur kohën ndërmjet Golit të parë dhe të tretë në 7 minuta. Ky është gjithashtu hat-trick i parë dhe i fundit i shënuar nga një zëvëndësim.
 • Lojtari i vetëm që ka shënuar tre Gola me gjuajtjet me kokë ka qënë Tomáš Skuhravý1990 dhe Miroslav Klose2002.
 • Lojtari më i ri që ka shënuar hat-trick është Pelé në moshën 17 vjeçare dhe 244 ditëshe.

Lista e tregolëshave në Kupën e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rregullat
4 Lojtarët që kanë katër Gola
5 Lojtarët që kanë pesë Gola
Hat-trickët e Kupës së Botës
Nr Lojtari Koha e Golave Për Rezultati Kundër Turnamenti Raundi Data Ref
1. Bert Patenaude 10', 15', 50' Flamuri Shba 3–0 Flamuri Paraguaji 1930, Uruguaji Raundi i parë 17 korrik [2]
2. Guillermo Stábile 8', 17', 80' Flamuri Argjentina 6–3 Flamuri Meksika 1930, Uruguaji Raundi i parë 19 korrik [3]
3. Pedro Cea 18', 67', 72' Flamuri Uruguaji 6–1 Flamuri Jugosllavia 1930, Uruguaji Gjysmë–finalja 27 korrik [4]
4. Angelo Schiavio 18', 29', 64' Flamuri Italia 7–1 Flamuri Shba 1934, Itali Raundi i parë 27 maj [5]
5. Edmund Conen 66', 70', 87' Flamuri Gjermania 5–2 Flamuri Belgjika 1934, Itali Raundi i parë 27 maj [6]
6. Oldřich Nejedlý 19', 71', 80' Flamuri Çekosllovakia 3–1 Flamuri Gjermania 1934, Itali Gjysmë–finale 3 qershor [7]
7. Ernest Wilimowski4 53', 59', 89', 118' Flamuri Polonia 5–6 aet Flamuri Brazili 1938, Francëe Raundi i parë 5 qershor [8]
8. Leônidas da Silva 18', 93', 104' Flamuri Brazili 6–5 aet Flamuri Polonia 1938, Francëe Raundi i parë 5 qershor [8]
9. Gustav Wetterström 32', 37', 44' Flamuri Suedia 8–0 Flamuri Kuba 1938, Francëe Çerek–finale 12 qershor [9]
10. Harry Andersson 9', 81', 89' Flamuri Suedia 8–0 Flamuri Kuba 1938, Francëe Çerek–finale 12 qershor [9]
11. Oscar Míguez 14', 45', 56' Flamuri Uruguaji 8–0 Flamuri Bolivia 1950, Brazil Raundi i parë 2 korrik [10]
12. Ademir4 17', 36', 52', 58' Flamuri Brazili 7–1 Flamuri Suedia 1950, Brazil Raundi final 9 korrik [11]
13. Sándor Kocsis 24', 36', 50' Flamuri Hungaria 9–0 Flamuri Koreja e Jugut 1954, Zvicër Raundi i parë 17 qershor [12]
14. Erich Probst 4', 21', 24' Flamuri Austria 5–0 Flamuri Çekosllovakia 1954, Zvicër Raundi i parë 19 qershor [13]
15. Carlos Borges 17', 47', 57' Flamuri Uruguaji 7–0 Flamuri Skocia 1954, Zvicër Raundi i parë 19 qershor [14]
16. Sándor Kocsis4 3', 21', 67', 78' Flamuri Hungaria 8–3 Flamuri Gjermania 1954, Zvicër Raundi i parë 20 qershor [15]
17. Burhan Sargın 37', 64', 70' Flamuri Turqia 7–0 Flamuri Koreja e Jugut 1954, Zvicër Raundi i parë 20 qershor [16]
18. Max Morlock 30', 60', 77' Flamuri Gjermania 7–2 Flamuri Turqia 1954, Zvicër Raundi i parë 23 qershor [17]
19. Theodor Wagner 25', 27', 53' Flamuri Austria 7–5 Flamuri Zvicra 1954, Zvicër Çerek–finale 26 qershor [18]
20. Josef Hügi 17', 19', 58' Flamuri Zvicra 7–5 Flamuri Austria 1954, Zvicër Çerek–finale 26 qershor [18]
21. Just Fontaine 24', 30', 67' Flamuri Franca 7–3 Flamuri Paraguaji 1958, Suedi Raundi i parë 8 qershor [19]
22. Pelé 52', 64', 75' Flamuri Brazili 5–2 Flamuri Franca 1958, Suedi Gjysmë–finale 24 qershor [20]
23. Just Fontaine4 16', 36', 78', 89' Flamuri Franca 6–3 Flamuri Gjermania 1958, Suedi Për vendin e tretë 28 qershor [21]
24. Flórián Albert, Sr. 1', 6', 53' Flamuri Hungaria 6–1 Flamuri Bullgaria 1962, Kili Raundi i parë 3 qershor [22]
25. Eusébio4 27', 43' pen., 56', 59' pen. Flamuri Portugalia 5–3 Flamuri Koreja e Veriut 1966, Angli Çerek–finale 23 korrik [23]
26. Geoff Hurst 18', 98', 120' Flamuri Anglia 4–2 aet Flamuri Gjermania 1966, Angli Finale 30 korrik [24]
27. Gerd Müller 27', 52' pen., 88' Flamuri Gjermania 5–2 Flamuri Bullgaria 1970, Meksikë Raundi i parë 7 qershor [25]
28. Gerd Müller 19', 26', 39' Flamuri Gjermania 3–1 Flamuri Peruja 1970, Meksikë Raundi i parë 10 qershor [26]
29. Bajević, DušanDušan Bajević 8', 30', 81 Flamuri Jugosllavia 9–0 Flamuri Zaire 1974, Gjermani Raundi i parë 18 qershor [27]
30. Andrzej Szarmach 30', 34', 50' Flamuri Polonia 7–0 Flamuri Haiti 1974, Gjermani Raundi i parë 19 qershor [28]
31. Rob Rensenbrink 40' pen., 62', 79' pen. Flamuri Hollanda 3–0 Flamuri Irani 1978, Argjentinë Raundi i parë 3 qershor [29]
32. Teófilo Cubillas 36' pen., 39' pen., 79' Flamuri Peruja 4–1 Flamuri Irani 1978, Argjentinë Raundi i parë 11 qershor [30]
33. László Kiss 69', 72', 76' Flamuri Hungaria 10–1 Flag of El Salvador.svg El Salvador 1982, Spanjë Raundi i parë 15 qershor [31]
34. Karl-Heinz Rummenigge 9', 57', 66' Flamuri Gjermania 4–1 Flamuri Kili 1982, Spanjë Raundi i parë 20 qershor [32]
35. Zbigniew Boniek 4', 26', 53' Flamuri Polonia 3–0 Flamuri Belgjika 1982, Spanjë Raundi i dytë 28 qershor [33]
36. Rossi, PaoloPaolo Rossi 5', 25', 74 Flamuri Italia 3–2 Flamuri Brazili 1982, Spanjë Raundi i dytë 5 korrik [34]
37. Preben Elkjær Larsen 11', 67', 80' Flamuri Danimarka 6–1 Flamuri 1986, Meksikë Raundi i parë 8 qershor [35]
38. Gary Lineker 9', 14', 34' Flamuri Anglia 3–0 Flamuri Polonia 1986, Meksikë Raundi i parë 11 qershor [36]
39. Igor Belanov 27', 70', 111' pen. Flamuri Bashkimi Sovjetik 3–4 aet Flamuri Belgjika 1986, Meksikë Raundi i dytë 15 qershor [37]
40. Emilio Butragueño4 43', 56', 80', 88' pen. Flamuri Spanja 5–1 Flamuri Danimarka 1986, Meksikë Raundi i dytë 18 qershor [38]
41. Michel 22', 61', 81' Flamuri Spanja 3–1 Flamuri Koreja e Jugut 1990, Itali Raundi i parë 17 qershor [39]
42. Tomáš Skuhravý 12', 63', 82' Flamuri Çekosllovakia 4–1 Flamuri Kosta Rika 1990, Itali Raundi i dytë 23 qershor [40]
43. Gabriel Batistuta 2', 44', 89' pen. Flamuri Argjentina 4–0 Flamuri Greqia 1994, Shba Raundi i parë 21 qershor [41]
44. Oleg Salenko5 14', 41', 44' pen., 72', 75' Flamuri Rusia 6–1 Flamuri Kameruni 1994, Shba Raundi i parë 28 qershor [42]
45. Gabriel Batistuta 72', 80', 82' pen. Flamuri Argjentina 5–0 Flamuri Xhamajka 1998, Franca Raundi i parë 21 qershor [43]
46. Miroslav Klose 20', 25', 70' Flamuri Gjermania 8–0 Flamuri Arabia 2002, Koreja e Jugut/Japoni Raundi i parë 1 qershor [44]
47. Pauleta 14', 65', 77' Flamuri Portugalia 4–0 Flamuri Polonia 2002, Koreja e Jugut/Japoni Raundi i parë 10 qershor [45]
48. Gonzalo Higuaín 33', 76', 80' Flamuri Argjentina 4–1 Flamuri Koreja e Jugut 2010, Afrika e Jugut Raundi i parë 17 qershor [46]
49. Thomas Müller 12' pen., 45', 78' Flamuri Gjermania 4–0 Flamuri Portugalia 2014, Brazil Raundi i parë 16 qershor [47]
50. Xherdan Shaqiri 6', 31', 71' Flamuri Zvicra 3–0 Flamuri Hondurasi 2014, Brazil Raundi i parë 25 qershor [48]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA World Cup" (PDF). FIFA.com. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "1930 FIFA World Cup Uruguay - USA 3:0 Paraguay". FIFA Official Website. 17 korrik 1930. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "1930 FIFA World Cup Uruguay - Argentina 6:3 Mexico". FIFA Official Website. 19 korrik 1930. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "1930 FIFA World Cup Uruguay - Uruguay 6:1 Yugoslavia". FIFA Official Website. 27 korrik 1930. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "1934 FIFA World Cup Italy - Italy 7:1 USA". FIFA Official Website. 27 maj 1934. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "1934 FIFA World Cup Italy - Germany 5:2 Belgium". FIFA Official Website. 27 maj 1934. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "1934 FIFA World Cup Italy - Czechoslovakia 3:1 Germany". FIFA Official Website. 3 qershor 1934. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "1938 FIFA World Cup France - Brazil 6:5 Poland a.e.t." FIFA Official Website. 5 qershor 1938. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "1938 FIFA World Cup France - Sweden 8:0 Cuba". FIFA Official Website. 12 qershor 1938. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "1950 FIFA World Cup Brazil - Uruguay 8:0 Bolivia". FIFA Official Website. 2 korrik 1950. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "1950 FIFA World Cup Brazil - Brazil 7:1 Sweden". FIFA Official Website. 9 korrik 1950. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Hungary 9:0 Korea Republic". FIFA Official Website. 17 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Austria 5:0 Czechoslovakia". FIFA Official Website. 19 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Uruguay 7:0 Scotland". FIFA Official Website. 19 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Hungary 7:0 Fermany FR". FIFA Official Website. 20 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Turkey 7:0 Korea Republic". FIFA Official Website. 20 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "1954 FIFA World Cup Switzerland - Germany FR 7:2 Turkey". FIFA Official Website. 23 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b "1954 FIFA World Cup Switzerland - Austria 7:5 Switzerland". FIFA Official Website. 26 qershor 1954. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "1958 FIFA World Cup Sweden - France 7:3 Paraguay". FIFA Official Website. 8 qershor 1958. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "1958 FIFA World Cup Sweden - Brazil 5:2 France". FIFA Official Website. 24 qershor 1958. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "1958 FIFA World Cup Sweden - France 6:3 Germany FR". FIFA Official Website. 28 qershor 1958. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "1962 FIFA World Cup Chile - Hungary 6:1 Bulgaria". FIFA Official Website. 3 qershor 1962. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "1966 FIFA World Cup England - Portugal 5:3 Korea DPR". FIFA Official Website. 23 korrik 1966. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "1966 FIFA World Cup England - England 4:2 Germany FR". FIFA Official Website. 30 korrik 1966. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "1970 FIFA World Cup Mexico - Germany FR 5:2 Bulgaria". FIFA Official Website. 7 qershor 1970. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "1970 FIFA World Cup Mexico - Germany FR 3:1 Peru". FIFA Official Website. 10 qershor 1970. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "1974 FIFA World Cup Germany - Yugoslavia 9:0 Zaire". FIFA Official Website. 18 qershor 1974. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "1974 FIFA World Cup Germany - Haiti 0:7 Poland". FIFA Official Website. 19 qershor 1974. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "1978 FIFA World Cup Argentina - Netherlands 3:0 Iran". FIFA Official Website. 3 qershor 1978. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "1978 FIFA World Cup Argentina - Peru 4:1 Iran". FIFA Official Website. 11 qershor 1978. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "1982 FIFA World Cup Spain - Hungary 10:1 El Salvador". FIFA Official Website. 15 qershor 1982. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "1982 FIFA World Cup Spain - Germany FR 4:1 Chile". FIFA Official Website. 20 qershor 1982. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "1982 FIFA World Cup Spain - Poland 3:0 Belgium". FIFA Official Website. 28 qershor 1982. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "1982 FIFA World Cup Spain - Italy 3:2 Brazil". FIFA Official Website. 5 korrik 1982. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "1986 FIFA World Cup Mexico - Denmark 6:1 Uruguay". FIFA Official Website. 8 qershor 1986. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "1986 FIFA World Cup Mexico - England 3:0 Poland". FIFA Official Website. 11 qershor 1986. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "1986 FIFA World Cup Mexico - Soviet Union 3:4 Belgium a.e.t." FIFA Official Website. 15 qershor 1986. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "1986 FIFA World Cup Mexico - Denmark 1:5 Spain". FIFA Official Website. 18 qershor 1986. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "1990 FIFA World Cup Italy - Korea Republic 1:3 Spain". FIFA Official Website. 17 qershor 1990. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "1990 FIFA World Cup Italy - Czechoslovakia 4:1 Costa Rica". FIFA Official Website. 23 qershor 1990. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "1994 FIFA World Cup USA - Argentina 4:0 Greece". FIFA Official Website. 21 qershor 1994. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "1994 FIFA World Cup USA - Russia 6:1 Cameroon". FIFA Official Website. 28 qershor 1994. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "1998 FIFA World Cup France - Argentina 5:0 Jamaica". FIFA Official Website. 21 qershor 1998. Marrë më 21 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "2002 FIFA World Cup Korea/Japan - Germany 8:0 Saudi Arabia". FIFA Official Website. 1 qershor 2002. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "2002 FIFA World Cup Korea/Japan - Portugal 4:0 Poland". FIFA Official Website. 10 qershor 2002. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "2010 FIFA World Cup South Africa - Argentina 4:1 Korea Republic". FIFA Official Website. 17 qershor 2010. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil - Germany 4:0 Portugal". FIFA Official Website. 16 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil - Honduras 0:3 Switzerland". FIFA Official Website. 25 qershor 2014. Marrë më 25 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)