Lufta Osmano-Venedikase (1570-1573)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta e katërt osmano-venedikase
Pjesë e the Luftërat osmano-venedikase
Lepanto
Beteja e Lepantit
Data27 qershor 1570 – 7 mars 1573
Vendodhja
Pasoja Osmanët fitojnë
Ndryshimet
territoriale
Qiproja nën sundimin osman
Palët pjesëmarrëse

Lidhja e Shenjtë:

Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Republika e Venecias Marco Antonio Bragadin(u ekzekutua)
Republika e Venecias Alvise Martinengo
Republika e Venecias Sebastiano Venier
Spanja Gjoni i Austrisë
Marcantonio Colonna
Giovanni Andrea Doria
Republika e Venecias Jacopo Soranzo
Selimi II
Sokollu Mehmed Pasha
Piali Pasha
Lala Mustafa Pasha
Myezinzade Ali Pasha 
Occhiali

Lufta e katërt osmano-venedikase gjithashtu i njohur si Lufta e Qipros (Italisht: Guerra di Cipro) u luftua midis viteve 1570 dhe 1573. U bë midis Perandorisë Osmane dhe Republikës së Venedikut, kësaj të fundit iu bashkua Lidhja e Shenjtë, një koalicion i shteteve të krishtera të formuara nën kujdesin e Papës, i cili përfshinte Spanjën (me Napolin dhe Siçilinë), Republikën e Gjenovës, Dukatin e Savojës, Kalorësit e Maltës, Dukatin e Madh të Toskanës dhe shtete të tjera italiane.

Lufta filloi me pushtimin osman në ishullin e Qipros të mbajtur nga Venediku. Kryeqyteti Nikosia dhe disa qytete të tjera ra shpejt në ushtrinë dukshëm superiore osmane, duke lënë vetëm Famagusta në duart venedikëve. Përforcimet e krishtera u vonuan dhe Famagusta përfundimisht ra në gusht 1571 pas një rrethimi 11 muajsh. Dy muaj më vonë, në Betejën e Lepantos, flota e bashkuar e krishterë shkatërroi flotën osmane, por nuk ishte në gjendje të përfitonte nga kjo fitore. Osmanët shpejt rindërtuan forcat e tyre detare dhe Venediku u detyrua të negociojë një paqe të veçantë, duke iu dhënë Qipros qëndrime osmane dhe duke paguar një haraç prej 300,000 dukatesh.

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli i madh dhe i pasur i Qipros kishte qenë nën sundimin venedikas që nga viti 1489. Së bashku me Kretën, ajo ishte një nga zotërimet kryesore të huaja të Republikës, me popullsinë autoktone greke të vlerësuar në 160,000 në mesin e shekullit të 16-të.[1] Përveç vendndodhjes së tij, e cila lejonte kontrollin e tregtisë Levantine, ishulli posedonte një prodhim fitimprurës pambuku dhe sheqeri.[2] Për të mbrojtur koloninë e tyre më të largët, venedikasit paguanin një haraç vjetor prej 8,000 dukatesh ndaj Sulltanatit të Mamlukut të Egjiptit, dhe pas pushtimit të tyre nga osmanët në vitin 1517, marrëveshja u rinovua me Porten e Lartë.[3][4] Sidoqoftë, vendndodhja strategjike e ishullit në Mesdheun Lindor, midis zemrës osmane të Anadollit dhe krahinave të fituara rishtas të Levantit dhe Egjiptit, e bëri atë një objektiv tërheqës për zgjerimin e ardhshëm osman.[5][6] Për më tepër, mbrojtja e ofruar nga autoritetet lokale venedikase për korrespondentët që ngacmonin transportin osman, përfshirë pelegrinët myslimanë për në Mekë, u rendit me udhëheqjen osmane.[7][8]

Një vendim i Divanit që i drejtohet kadiut të Uskudarit në lidhje me racionet para shpërthimit të luftës.

Pasi përfunduan një luftë të zgjatur në Hungari me Hapsburgët në vitin 1568, osmanët ishin të lirë të tërhiqnin vëmendjen e tyre drejt Qipros.[9] Sulltan Selimi II e kishte bërë pushtimin e ishullit përparësinë e tij të parë tashmë para pranimit të tij në vitin 1566, duke shpërndarë ndihmën osmane në Kryengritjen e Morisco kundër Spanjës dhe sulmet kundër veprimtarive portugeze në Oqeanin Indian në një përparësi dytësore.[10] Jo për çudi për një sundimtar të mbiquajtur "Sot", legjenda popullore ia atribuoi këtë vendosmëri dashurisë së tij për verërat qipriote,[11] por nxitësja kryesore politike e konfliktit, sipas raporteve bashkëkohore, ishte Joseph Nasi, një hebre portugez që ishte bërë një mik i afërt i Sulltanit, dhe i cili ishte emëruar tashmë në postin e Dukes së Naxos pas pranimit të Selimit. Nasi kishte pakënaqësi ndaj Venecias dhe shpresonte në emërimin e tij si mbret të Qipros pas pushtimit të tij - ai tashmë kishte një kurorë dhe një flamur mbretëror të bërë për këtë qëllim.[12]

Megjithë traktatin ekzistues të paqes me Venedikun, i ripërtërirë që në vitin 1567,[8][13] dhe kundërshtimi i një partie paqeje rreth vizierin e madh Sokollu Mehmed Pasha, partia e luftës në gjykatën osmane mbizotëroi.[7] Një mendim i favorshëm juridik nga Shejh el-Islam, i cili deklaroi se shkelja e traktatit ishte e justifikuar pasi Qipro ishte një "tokë e mëparshëm Islame" (shkurtimisht në shekullin e 7-të) dhe duhej të zmbrapset.[8][14][15] Paratë për fushatën u grumbulluan nga konfiskimi dhe rishitja e manastireve dhe kishave të Kishës Ortodokse Greke.[16] Tutori i vjetër i Sulltanit, Lala Mustafa Pasha, u emërua si komandant i forcave tokësore të ekspeditës.[17] Myezinzade Ali Pasha u emërua si Kapudan Pasha; duke qenë krejtësisht i papërvojë në çështjet detare, ai caktoi Piali Pasha të aftë dhe me përvojë si ndihmësin e tij kryesor.[18]

Në anën venedikase, synimet osmane kishin qenë të qarta dhe një sulm kundër Qipros ishte parashikuar për ca kohë. Një frikë lufte ishte shpërthyer më 1564-1565, kur osmanët përfundimisht lundruan për në Maltë dhe u shqetësuan përsëri në fund të vitit 1567 dhe në fillim të vitit 1568, pasi shkalla e ngritjes detare osmane u bë e dukshme.[19] Autoritetet venedikase u alarmuan më tej kur flota osmane vizitoi Qipron në shtator 1568 me Nasi në tërheqje, gjoja për një vizitë të vullnetit të mirë, por në realitet në një përpjekje jo shumë të fshehur për të spiunuar mbrojtjet e ishullit.[20] Mbrojtjet e Qipros, Kretës, Korfuzit dhe zotërimeve të tjera venedikase u përmirësuan në vitet 1560, duke përdorur shërbimet e inxhinierit të përmendur ushtarak Sforza Pallavicini. Garnizonet e tyre u rritën dhe u bënë përpjekje që pronat e izoluara të Kretës dhe Qipros të bëheshin më të vetë-mjaftueshme me ndërtimin e shkritoreve dhe mullinjve të barutit.[21] Sidoqoftë, u pranua gjerësisht që Qiproja nuk mund të mbajë një kohë të gjatë pa u mbështetur.[9] Vendndodhja e saj e ekspozuar dhe e izoluar deri tani nga Venediku, e rrethuar nga territori osman, e vendosi atë "në gojën e ujkut" siç shkruante një historian bashkëkohor.[22] Në këtë rast, mungesa e furnizimeve dhe madje edhe barutit do të luanin një rol kritik në rënien e kalatë veneciane për osmanët.[22] Venediku gjithashtu nuk mund të mbështetet në ndihmën e fuqisë madhore të krishterë të Mesdheut, Spanjës Hapsburge, e cila u përfshi në shtypjen e kryengritjes holandeze dhe në vend kundër Moriscos.[23] Një problem tjetër për venedikët ishte qëndrimi i popullatës së ishullit. Trajtimi i ashpër dhe taksimi shtypës i popullatës lokale greke ortodokse nga venedikasit katolikë kishin shkaktuar pakënaqësi të madhe, kështu që simpatitë e tyre përgjithësisht ishin me osmanët.[24]

Nga fillimi i vitit 1570, përgatitjet osmane dhe paralajmërimet e dërguara nga bailo venedikase në Kostandinopojë, Marco Antonio Barbaro, kishin bindur Signoria se lufta ishte e afërt. Përforcimet dhe paratë u dërguan pas ngutjes në Kretë dhe Qipro.[25] Në mars të vitit 1570, një i dërguar osman u dërgua në Venedikë, duke mbajtur një ultimatum që kërkoi heqjen e menjëhershme të Qipros.[9] Megjithëse u ngritën disa zëra në Singoria venedikase që mbronin lëshimin e ishullit në këmbim të tokës në Dalmaci dhe privilegje të mëtejshme të tregtimit, shpresa e ndihmës nga shtetet e tjera të krishtera ngurtësoi vendosmërinë e Republikës dhe ultimatumi u refuzua kategorikisht.[26]

Pushtimi osman i Qipros[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Rrethimit të Nikosisë nga Giovanni Camoccio, 1574

Më 27 qershor, forca pushtuese, rreth 350-400 anije dhe 60,000-100,000 burra, nisën lundrimin për në Qipro. Ai u ul i paprekur në Salines, afër Larnaka në bregun jugor të ishullit më 3 korrik dhe marshoi drejt kryeqytetit, Nikosia.[11][23] Venedikasit kishin debatuar për të kundërshtuar zbarkimin, por përballë artilerisë superiore otomane dhe faktit që një humbje do të thoshte asgjësimin e forcës mbrojtëse të ishullit, u vendos që të tërhiqeshin në kalatë dhe të mbaheshin jashtë derisa të mbërrinin përforcimet. Rrethimi i Nikosisë filloi më 22 korrik dhe zgjati shtatë javë, deri më 9 shtator.[11] Trace italienne me gjurmë të ndërtuara rishtas të qytetit të mbushur, i rezistuan mirë bombardimeve osmane. Osmanët, nën Lala Mustafa Pashës, gërmuan llogore drejt mureve dhe gradualisht mbushnin gropën përreth, ndërsa vëllime të vazhdueshme të zjarrit të arkebusit mbulonin punën e sappers.[27] Më në fund, pas rreth 45 ditësh rrethimi, më 9 shtator, sulmi i 15-të arriti të shkelë muret[28] pasi mbrojtësit kishin shteruar municionet e tyre. Pasoi një masakër e 20,000 banorëve të qytetit.[29] Edhe derrat e qytetit, të konsideruar si të papastër nga myslimanët, u vranë, dhe vetëm gratë dhe djemtë që u kapën për t’u shitur si skllevër u kursyen.[27] Një flotë e krishterë e kombinuar me 200 anije, e përbërë nga skuadrone venedikase (nën Girolamo Zane), Papale (nën Marcantonio Colonna) dhe napolitane / gjenueze / spanjolle (nën Giovanni Andrea Doria) që ishin mbledhur me vonesë në Kretë (Gjiriti) dhe po lundronte drejt Qipros, u kthye mbrapa kur mori lajmin për rënien e Nikosisë.[26][30]

Pas rënies së Nikosisë, kalaja e Kyrenia në veri u dorëzua pa rezistencë, dhe më 15 shtator, kalorësia turke u shfaq para fortesës së fundit venedikase, Famagusta. Në këtë pikë tashmë, humbjet e përgjithshme venedikase (përfshirë popullsinë lokale) u vlerësuan nga bashkëkohësit në 56,000 të vrarë ose të burgosur.[31] Mbrojtësit venedikas të Famagustës numëruan rreth 8,500 burra me 90 pjesë artilerie dhe u komanduan nga Marco Antonio Bragadin. Ata do të qëndronin për 11 muaj kundër një force që do të arrinte në 200,000 burra, me 145 armë,[32] duke siguruar kohën e nevojshme nga Papa për të grumbulluar së bashku një ligë antiosmane nga shtetet e krishtera evropiane.[33] Osmanët vendosën armët e tyre më 1 shtator.[29] Gjatë muajve në vijim, ata filluan të gërmojnë një rrjet të madh llogore kryqëzimi për një thellësi prej tre milje rreth kalasë, e cila siguroi strehim për trupat osmane. Ndërsa llogoret e rrethimit afruan kështjellën dhe u futën brenda diapazonit të mureve, u ngritën dhjetë kalatë druri dhe toka e mbushur dhe balena pambuku.[34] Osmanët megjithatë kishin mungesë të forcës detare për të bllokuar plotësisht qytetin nga deti, dhe venedikasit ishin në gjendje ta rigjenin atë dhe të sillnin përforcime. Pasi që lajmet për një rifillim të tillë në janar arritën te Sulltani, ai kujtoi Piyale Pasha dhe la Lala Mustafën vetëm në krye të rrethimit.[35] Në të njëjtën kohë, një iniciativë e Sokollu Mehmed Pasha për të arritur një paqe të veçantë me Venecian, themeluese. Grand Vizier ofroi të lëshojë një stacion tregtar në Famagusta nëse Republika do të heqë dorë nga ishulli, por venedikasit, të inkurajuar nga kapja e tyre e fundit e DurazzoShqipëri dhe negociatat e vazhdueshme për formimin e një ligë të krishterë (shih më poshtë), nuk pranuan.[23][36] Kështu, më 12 maj 1571, filloi bombardimi intensiv i fortifikimeve të Famagustës, dhe më 1 gusht, me municion dhe furnizime të rraskapitura, garnizoni u dorëzua në qytet.[34] Rrethimi i Famagustës u kushtoi osmanëve rreth 50,000 viktima.[37] Osmanët i lejuan banorët e krishterë dhe ushtarët e mbijetuar venedikas të linin paqësisht Famagustën por kur Lala Mustafa mësoi se disa të burgosur myslimanë ishin vrarë gjatë rrethimit, ai Bragadin e gjymtoi dhe flakëroi i gjallë, ndërsa shokët e tij u ekzekutuan. Lëkura e Bragadin u shëtit më pas rreth ishullit, përpara se të dërgohej në Kostandinopojë.[38]

Lidhja e Shenjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ushtria osmane bëri fushatë në Qipro, Venediku u përpoq të gjente aleatë. Perandori i Shenjtë Romak, sapo kishte përfunduar paqen me osmanët, nuk ishte i prirur ta prishte atë. Franca ishte tradicionalisht në kushte miqësore me osmanët dhe armiqësor ndaj spanjollëve, dhe polakët u shqetësuan nga Muscovy.[39] Hapsburgët spanjollë, fuqia më e madhe e krishterë në Mesdhe, fillimisht nuk ishin të interesuar të ndihmojnë Republikën dhe të pakënaqur për refuzimin e Venedikut për të dërguar ndihmë gjatë rrethimit të Maltës në vitin 1565.[9][40] Përveç kësaj, Filipi II i Spanjës dëshironte të përqendronte forcën e tij kundër shteteve barbareAfrikës së Veriut. Dëshira spanjolle për tu angazhuar në anën e Republikës, së bashku me hezitimin e Doria për të rrezikuar flotën e tij, tashmë kishte vonuar në mënyrë katastrofike përpjekjen e përbashkët detare në 1570.[31] Sidoqoftë, me ndërmjetësimin energjik të Papës Piu V, një aleancë kundër osmanëve, etj. "Lidhja e Shenjtë", u përmbyll më 15 maj 1571, e cila përcaktonte montimin e një flote me 200 galione, 100 anije furnizimi dhe një forcë prej 50,000 burrash. Për të siguruar pëlqimin Spanjoll, traktati përfshinte gjithashtu një premtim venecian për të ndihmuar Spanjën në Afrikën e Veriut.[9][26][41]

Sipas kushteve të aleancës së re, gjatë fundit të verës, flota e krishterë u mblodh në Mesina, nën komandën e Don Gjonit të Austrisë, i cili arriti më 23 gusht. Megjithatë, deri në atë kohë, Famagusta kishte rënë, dhe çdo përpjekje për të shpëtuar Qipron ishte e pakuptimtë.[26] Para se të lundronte për në lindje, Don Gjonit iu desh të merrej me mosbesimin dhe armiqësinë e ndërsjellë midis kontigjentëve të ndryshëm, veçanërisht midis venedikasëve dhe gjenuezëve. Admirali spanjoll e trajtoi problemin duke thyer kontigjentë të ndryshëm lart dhe duke përzier anije nga shtete të ndryshme. Doria mori përsipër komandën e krahut të djathtë, Don Juan mbajti qendrën, venedikasi Agostino Barbarigo mori të majtën, dhe spanjolli Álvaro de Bazán rezervën.[42] Në dijeni të fatit të Famagustës, flota aleate u largua nga Mesina më 16 shtator, dhe dhjetë ditë më vonë mbërriti në Korfuz, ku mësoi për fitoren osmane. Flota osmane, e komanduar nga Myezinzade Ali Pasha, ishte ankoruar në Lepant (Epahtoi), afër hyrjes së Gjirit të Korintit.[43][44]

Beteja e Lepantit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ McEvedy & Jones (1978), p. 119
 2. ^ Faroqhi (2004), p. 140
 3. ^ Finkel (2006), pp. 113, 158
 4. ^ Cook (1976), p. 77
 5. ^ Setton (1984), p. 200
 6. ^ Goffman (2002), p. 155
 7. ^ a b Finkel (2006), p. 158
 8. ^ a b c Cook (1976), p. 108
 9. ^ a b c d e Finkel (2006), p. 160
 10. ^ Faroqhi (2004), pp. 38, 48
 11. ^ a b c Turnbull (2003), p. 57
 12. ^ Abulafia (2012), pp. 444–446
 13. ^ Setton (1984), p. 923
 14. ^ Finkel (2006), pp. 158–159
 15. ^ Abulafia (2012), pp. 446–447
 16. ^ Finkel (2006), p. 159
 17. ^ Goffman (2002), p. 156
 18. ^ Finkel (2006), pp. 159–160
 19. ^ Setton (1984), pp. 925–931
 20. ^ Abulafia (2012), p. 446
 21. ^ Setton (1984), pp. 907–908
 22. ^ a b Setton (1984), p. 908
 23. ^ a b c Abulafia (2012), p. 447
 24. ^ Goffman (2002), pp. 155–156
 25. ^ Setton (1984), pp. 945–946, 950
 26. ^ a b c d Cook (1976), p. 109
 27. ^ a b Turnbull (2003), p. 58
 28. ^ Setton (1976), p.995
 29. ^ a b Hopkins (2007), p. 82
 30. ^ Setton (1984), pp. 981–985
 31. ^ a b Setton (1984), p. 990
 32. ^ Turnbull (2003), pp. 58–59
 33. ^ Hopkins (2007), pp. 87–89
 34. ^ a b Turnbull (2003), pp. 59–60
 35. ^ Hopkins (2007), pp. 82–83
 36. ^ Hopkins (2007), pp. 83–84
 37. ^ Goffman (2002), p. 158
 38. ^ Abulafia (2012), pp. 448–449
 39. ^ Setton (1984), p. 963
 40. ^ Setton (1984), pp. 941–943
 41. ^ Hopkins (2007), pp. 84–85
 42. ^ Guilmartin (2002), pp. 138–140
 43. ^ Turnbull (2003), p. 60
 44. ^ Guilmartin (2002), pp. 140–141