Makreshi i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Makresh i Poshtëm
Fshat
Vendndodhja
Makresh i Poshtëm is located in Kosova
Makresh i Poshtëm
Makresh i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 43″ Veri

21° 28′ 50″ Lindje

Makresh i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studiuesit kanë sugjeruar tre etimologjitë për toponimin Makresh. E para që rrjedh nga një fjalë bizantine Makër "i madh", e dyta se është një hidronim sllav Mokra me kuptimin "vend me lagështi" dhe i treti që ajo është me origjinë arumune nga fjala Macris domethënë "lëpjetë, uthull".[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100-101.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]