Tullara (Artanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tullarë
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Tullarë është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Tullarë është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.