Vllasalia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vllasali
Vllasaj
Fshat
Vendndodhja
Vllasali is located in Kosova
Vllasali
Vllasali
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 37′ 11″ Veri

21° 23′ 48″ Lindje

Vllasali është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Vllasaj.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toponimi Vllasali është i lidhur me termin Vllah, një fjalë e përdorur për arumunët (vlleh).[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]