Stanishori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stanishor
Fshat
Vendndodhja
Stanishor is located in Kosova
Stanishor
Stanishor
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 522 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 29′ 36″ Veri

21° 27′ 49″ Lindje

Stanishor është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Stanishor është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]