Careci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Carec
Qarr
Fshat
Vendndodhja
Carec is located in Kosova
Carec
Carec
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 775 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 36′ 33″ Veri

21° 29′ 1″ Lindje

Carec është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qarr.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Carec ndeshen familje të nacionalitetit serb. Më parë këtu e ndeshëm edhe një vëllazëri muhaxhire Buca të Jabllanicës dhe i përkasin fisit Sop. Mirëpo, tani sipas regjistrimit të fundit nuk figurojnë banorë të tjerë, përveç atyre serbë, pra asnjë familje tjetër shqiptare-muhaxhire.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]