Pasjaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pasjak
Muhaxheraj
Fshat
Vendndodhja
Pasjak is located in Kosova
Pasjak
Pasjak
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 884 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 38″ Veri

21° 24′ 37″ Lindje

Pasjak është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Muhaxheraj.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasjaku është i vendosur në periferi të qytetit të Gjilanit, pranë rrugës Gjilan-Prishtinë, në perëndim të qytetit. Ky vendbanim është krijuar në vitin 1881 nga refugjatët (muhaxhirët) prej Statoci, Cërkvica, Konjuca, Dubova, Llapatinca, Kostanica, Xhigoli i Jabllanicës (Leskoci, Prokupla).

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 138. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]