Konjuca e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konjucë e Epërme
Горње Коњувце
Fshat
Vendndodhja
Konjucë e Epërme is located in Serbia
Konjucë e Epërme
Konjucë e Epërme

Koordinatat: 43°3′14″V 21°40′51″L / 43.05389°V 21.68083°L / 43.05389; 21.68083

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Bojnik
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 311 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 3′ 14″ Veri

21° 40′ 51″ Lindje

Konjucë e Epërme (serbisht: Горње Коњувце/Gornje Konjuvce) është fshat në komunën e Bojnikut, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konjuca, së bashku me Konjucën e Poshtme e bëjnë fshatin më të madh të Pustarekës. Fshatin e përmend, në udhëpërshkrimin e shqiptarësh, por thonë serbët se këtë fakt duhet marrur me "rezervë", thënjën e Fon Hanit sepse aty jetonin edhe 2 shtëpi serbësh që llogaritën si banues të vjetër.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1017 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 520. Tij “Prej Beogradit në Selanik, albanologu Fon Han me 1858 kur thot se aty ishin 17 shtëpi.

Thënjën e Fon Hanit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]