Xhigoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhigol
Џигољ
Fshat
Vendndodhja
Xhigol is located in Serbia
Xhigol
Xhigol

Koordinatat: 43°20′8″V 21°33′38″L / 43.33556°V 21.56056°L / 43.33556; 21.56056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Prokuplë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 20′ 8″ Veri

21° 33′ 38″ Lindje

Xhigol (serbisht: Џигољ/Džigolj) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 568 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 276.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]