Buçinca (Prokuplë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buçincë
Бучинце
Fshat
Vendndodhja
Buçincë is located in Serbia
Buçincë
Buçincë

Koordinatat: 43°9′13″V 21°35′35″L / 43.15361°V 21.59306°L / 43.15361; 21.59306

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Prokuplë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 9′ 13″ Veri

21° 35′ 35″ Lindje

Buçincë (serbisht: Бучинце/Bučince) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 254 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 12.

Ky fshat deri në vitin 1878 është banuar 100% nga shqiptarët autoktonë.

Të përndjekur nga horrdhitë serbe, shqipatarët kan ikur për në Kosovë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]