Komuna e Prokuplës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komuna e Prokuplës (serbisht: Општина Прокупље/Opština Prokuplje) është komunë në qarkun Toplicë në jug të Serbisë. Komuna gjithashtu kufizohet me Kosovën dhe komunën e Besianës. Selia e komunës është qyteti Prokuplë. Sipas regjistrimit të vitit 2011, komuna e Prokuplës kishte 43.631 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Prokuplës ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit ... në komunën e Prokuplës jetojnë banorë nga të cilët x % janë ...


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Prokuplës më së shumti merret me ...

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]