Arbanashka (Prokuplë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arbanashkë
Арбанашка
Fshat
Vendndodhja
Arbanashkë is located in Serbia
Arbanashkë
Arbanashkë

Koordinatat: 43°4′44″V 21°26′18″L / 43.07889°V 21.43833°L / 43.07889; 21.43833

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Prokuplë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 4′ 44″ Veri

21° 26′ 18″ Lindje

Arbanashkë (serbisht: Арбанашка/Arbanaška) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 ky vendbanim i ka pasur vetëm 51 banor. Në vitin 1991 ka pasur njëherë më shumë pra 105. Ndërsa në vitin 1953, kur edhe ka pasur më së shumti, 511 banorë. Në vitin 1948 kish 474 banorë.

Është karakteristikë e këtij vebndbanimi është vjetërsia e banorëve e cila arrinë 59,2 vite ( mosha mesatare), nga 51 banorë sa ka vetëm nji është i moshës jomadhore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]