Konxheli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konxhel
Fshat

Konxhel (serbisht: Конџељ/Kondželj) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 356 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 180.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin Konxhel kan jetuar shqiptaret deri ne vitin 1876 pastaj nga terrori serb qe bente mbi shqiptaret qe jetonin ne fshatin Konxhel per ti ua marr pronat e tyre dhe ata ne vitin 1876 i ndjeken nga fshati i tyre te cilin kishin trasheguar nga te paret e tyre per tu shperngulur ne kosov si ne (prishtin, teqe afer Janjeves, Lipjan, Prizren e shum vende te tjera).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]