Konxheli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konxhel
Конџељ
Fshat
Vendndodhja
Konxhel is located in Serbia
Konxhel
Konxhel

Koordinatat: 43°14′25″V 21°25′44″L / 43.24028°V 21.42889°L / 43.24028; 21.42889

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Prokuplë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 271 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 14′ 25″ Veri

21° 25′ 44″ Lindje

Konxhel (serbisht: Конџељ/Kondželj) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 356 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 180.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin Konxhel kan jetuar shqiptaret deri ne vitin 1876 pastaj nga terrori serb qe bente mbi shqiptaret qe jetonin ne fshatin Konxhel per ti ua marr pronat e tyre dhe ata ne vitin 1876 i ndjeken nga fshati i tyre te cilin kishin trasheguar nga te paret e tyre per tu shperngulur ne kosov si ne (prishtin, teqe afer Janjeves, Lipjan, Prizren e shum vende te tjera).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]