Statoci i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Statoc i Epërm
Горњи Статовац
Fshat
Vendndodhja
Statoc i Epërm is located in Serbia
Statoc i Epërm
Statoc i Epërm

Koordinatat: 43°4′56″V 21°29′37″L / 43.08222°V 21.49361°L / 43.08222; 21.49361

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Prokuplë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 580 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 4′ 56″ Veri

21° 29′ 37″ Lindje

Statoc i Epërm (serbisht: Горњи Статовац/Gornji Statovci) është fshat në komunën e Prokuplës, Serbi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Statoci i Epërm ishte i banuar me shqiptarë. Banoret e shpërngulur dhunshëm nga Cetniket serb tani banojnë në Kosovën e sotme dhe quhen Muhaxhere. Tani jetojnë në fshatin Batllavë disa familje janë vendosur ne Ternave, Prugovc, etj.

Ky dëbim është bërë gjatë krijimit të principatës serbe në territorin e Pashallëkut të Beogradit e cila në fillim kishte për qëllim krijimin e principatës brenda kufinjëve të pashallëkut por me mbështetjen e fuqive të kohës i rrit aspirata dhe pushton edhe territore të viseve e racave tjera që po ashtu ishin të okupuar nga Perandoria Osmane.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]