Misto Treska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Misto Treska

Misto Treska (19 prill 191423 qershor 1993) ishte një personalitet i letrave shqipe, përkthyes shqiptar i veprave të Hygoit, Mopasanit, Stendalit, Didëroit, Aragonit, Elyuarit, Rolanit etj. Ai ka shërbyer gjithashtu në diplomacinë shqiptare, veçanërisht në shkëmbimet e marrëdhënieve kulturore të Shqipërisë me vendet e huaja, ku ka spikatur me rolin e tij si Ambasador në Paris (1978-1981), si dhe Kryetar i Komitetit Shqiptar për Marrëdhëniet Kulturore dhe Miqësore me Botën e Jashtme (1957-1974).

Personalitet i shquar me kontribute të çmuara, atdhetar, partizan gjatë Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare kundër pushtuesit Nazi-Fashist, ndër themeluesit e Partisë së Punës së Shqipërisë, diplomat karriere, përkthyes i nderuar me çmime të shumta gjatë jetës dhe pas vdekjes. Qytetar Nderi në qytetet franceze dhe në qytetin e tij të lindjes, Korçë. Ndër themeluesit e Lidhjes së Shkrimtarëve të Shqipërisë, vlerësuar me një ceremoni të posaçme në Bibliotekën Kombëtare me rastin e 100-vjetorit të lindjes së tij (Prill 2014). Në 1945 ai ishte një ndër prokurorët e ngarkuar në procesin[1], ku gjykata speciale vendosi dënimin me vdekje për tre anëtarë të Regjencës (Maliq Bushati, Lef Nosi, at Anton Harapi).[2][3]

Fillimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Misto Treska u lind në TreskëKorçës, më 19 prill të vitit 1914, në një familje atdhetare shqiptare. Ai ndoqi studimet në Liceun Francez të Korçës së bashku me emra të tjerë të shquar si Pandi Geço, Vedat Kokona e Mahir Domi. Që në fillimet e tij, dallohet për ndihmesë aktive në jetën kulturore dhe artistike të qytetit. Botoi rregullisht shkrime dhe përkthime në revistat letrare të kohës me karakter politiko-shoqëror “Rilindja” dhe “Bota e Re”, nën pseudonimin Mitre S. Toska,[4] përkrah penave të njohura të asaj kohe, si Sterjo Spasse, Migjeni, Petro Marko, Nonda Bulka etj.[5] Gjithashtu, Treska vuri në skenë pjesët teatrale “Fshatari Zotni” të Ludvig Holberg, “Armiku i Popullit''” të Ibsenit dhe pjesë të Molierit, Rasinit e Viktor Eftimiut, duke qenë njëkohësisht edhe aktor.[6] Në vitet e mëvonshme, ai do të punonte për fjalorin Enciklopedik Shqiptar, ku kontriboi në seksionin mbi periudhën 1920-1930.

Vitet e luftës[redakto | redakto tekstin burimor]

Misto Treska mori pjesë në organizimet e para antifashiste të qytetit të Korçës. Në prill të 1939-s ai u arrestua për rezistencë ndaj pushtuesve italianë dhe u transferua në burgun e Durrësit, në Zvërnec të Vlorës, në Krujë dhe që aty në Mesina të Italisë për dy vjet. Pas lirimit nga burgu, ai u radhit në Brigadën XX ku u zgjodh edhe komisar i saj. Teksti i këngës së kësaj brigade do të mbante firmën e tij. Gjatë gjithë kësaj periudhe, Misto Treska vazhdoi kontributin në jetën letrare të vendit si publicist, ku ndihet në mënyrë të veçantë pena e tij e fortë kundër pushtuesit fashist. Ai mori pjesë në Konferencën e Beratit më 1944 dhe ishte një prej delegatëve shqiptarë në Konferencën e Paqes në Paris më 1946. Duke qenë edhe anëtar i Kryesisë së Lidhjes së Shkrimtarëve, ai dorëzoi për botim novelat e Gorkit, “Malva” dhe “Lindja e një Njeriu”, që u pritën ngrohtësisht nga lexuesit. Krahas frëngjishtes dhe italishtes, të cilat i përsosi që në krye të herës përgjatë kohës së Liceut, ai përvetësoi edhe gjuhët anglisht, rusisht e spanjisht.

Paslufta[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 1945 ai ishte një ndër prokurorët e ngarkuar në procesin, ku gjykata speciale vendosi dënimin me vdekje për tre anëtarë të Regjencës (Maliq Bushatit, Lef Nosit, at Anton Harapit[2][3]).

Misto Treska ka qenë një nga themeluesit e Lidhjes së Shkrimtarëve të Shqipërisë. Opusi i përkthimeve të tij është i gjerë dhe shumëplanësh, jo vetëm si përkthyes proze por edhe si përkthyes poezish. Është dekoruar me medalje të ndryshme dhe është vlerësuar disa herë me çmime si përkthyes. Ai i pasuroi përkthimet e tij me parathëniet përkatëse, në të cilat përcjell shpjegime për kohën dhe idetë e autorit.[7] Treska përktheu kryevepra të mëdha: “Të mjerët" dhe "Viti 93" nga Hygoi, "Murgesha" nga Dëni Didroi, "Lysien Lëven" nga Stendali, "''Bel Ami''" nga Mopasani, "Kola Brenjon" nga Romen Rolani, "Gjëri i vogël" nga Alfons Dode, poezitë e Aragonit e Pol Elyarit etj.[8]

Përkthimi i epopesë “Të Mjerët” pa dritën në shqip rreth një shekull pasi Sami Frashëri e kishte përkthyer në turqisht. Regjimi i asaj kohe nuk do të lejonte botimin e plotë të këtij romani, për të cilin Misto Treska nuk pranoi të hiqej qoftë edhe një pjesë e vogël. “Më mirë të mos botohej, se sa të shkonte te lexuesi i sakatuar” - këmbëngulte ai.[8] Për këtë arsye, kjo vepër mbeti në sirtar për rreth 18 vjet. Përkthimet e Treskës gjenden në Muzeun e Hygoit në Paris, bashkë me përkushtimin e tij “Të përkthesh Hygoin do të thotë të përkthesh Francën”.[8]

Gjatë viteve 1957-1974, Misto Treska shërbeu si Kryetar i Komitetit Shqiptar për Marrëdhëniet Kulturore dhe Miqësore me Botën e Jashtme. Në periudhën 1978-1981, caktohet dhe i shërben atdheut si Ambasador Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm në Francë, Belgjikë, Hollandë, Luksemburg (rezident në Paris). Më 24 janar 1981, shpallet qytetar nderi në Rubelles të Francës. Treska ishte mik me shumë personalitete të shquara franceze në fushën e politikës dhe kulturës, si dhe ndër të tjerë, me gjeniun e letrave shqipe, Ismail Kadare.

Më vonë, Misto Treska është shpallur edhe qytetar nderi i Korçës (2004), si dhe është nderuar me "Emblemën e Artë" të këtij qyteti (Tetor 2017). Me vendim të Këshillit Bashkiak të Tiranës, emrin e tij e mbajnë Biblioteka Nr.5, si dhe një rrugë e kryeqytetit shqiptar.

Më 20 Mars 2018, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Frankofonisë, Misto Treskës iu akordua në shenjë mirënjohjeje prej Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, “Diploma e Nderit” për kontributin e tij të çmuar dhe angazhimin aktiv në promovimin e vlerave dhe të kulturës frënge.

Vepra të përkthyera[redakto | redakto tekstin burimor]

[9]

Pas vdekjes[redakto | redakto tekstin burimor]

I jepet Çmimi i Parë për kontributin në marrëdhëniet Francë-Shqipëri. U nderua me titullin “Qytetar Nderi i Korçës” (2004), si dhe me "Emblemën e Artë" të këtij qyteti (Tetor 2017) .[7] Me vendim të Këshillit Bashkiak të Tiranës, në vitin 2006, biblotekës Nr.5 në kryeqytet i jepet emri Misto A. Treska.[8] Në vitin 2010, një prej rrugëve të Tiranës mori emrin Misto Treska në shenjë mirënjohje dhe respekti ndaj punës dhe veprës së tij.

Më 20 Mars 2018, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Frankofonisë, Misto Treskës iu akordua në shenjë mirënjohjeje prej Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, “Diploma e Nderit” për kontributin e tij të çmuar dhe angazhimin aktiv në promovimin e vlerave dhe të kulturës frënge.

Referenca të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kujtim Hysenaj, Diplomati, Shtëpia Botuese Dudaj, 2005, ISBN 99943-33-31-3
 • Valbona Nathanaili, Ambasadorët tanë: Pikëtakime të diplomacisë me krijimtarinë, Shtëpia Botuese UET, 2014, ISBN 978-9928-190-06-2

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Albspirit dossier. Zbardhet gjyqi i Lef Nosit, momentet e tij të fundit. Marrë më 13 March 2018. Trupi gjykues kryesohej nga major Irakli Bozgo, pati në përbërje: major Gjon Banushi, major Tonin Jakova dhe prokuror major Misto Treska. 
 2. ^ a b Owen Pearson (15 April 2007). Albania in the Twentieth Century, A History: Volume III: Albania as Dictatorship and Democracy, 1945-99. I.B.Tauris. p. 13. ISBN 978-1-84511-105-2. Marrë më 26 December 2012. 
 3. ^ a b Radovani, Fritz (8 January 2018). At Anton Harapi fjalet e fundit ne gjyq. Panorama. Marrë më 13 March 2018. 
 4. ^ Shënim nga përpunuesi i faqes. "Shtesë". Disa nga artikujt e tij janë “Fajdexhiu”, “Spiuni”, “Liria e shtypit dhe njerëzit në fuqi”, “Është grekoman!… është turk!” (Rilindja nr 32), “Në bashkëfjalim me një të vdekur” (idem Nr.27). 
 5. ^ Editorial (shkurt–mars 1993). "Nr 17". Nektari i Korçës: fq 1. 
 6. ^ Omari, Donika (korrik 1998). Treska ose sjellësi i perlave në shqip. Koha Jonë. 
 7. ^ Lubonja, Guri N. (shkurt 2007). "Misto Treska, ky prijës i diturisë dhe përparimit". Tradita: fq 3. 
 8. ^ a b c Zeqo, Moikom (2 korrik 1993). Syri shpirtëror mbeti i hapur. Rilindja. 
 9. ^ Biblioteka Kombëtare Shqiptare, Skedarët online.