Jump to content

Rödåsel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rödåsel është një vendbanim i vogël në Umeå i cili ndodhet në jug të daljes së lumit Rödån në Vindelälven.Qendrat më të afërta të popullsisë janë Tavelsjö (10 km), Vindeln (21 km), Vännäs (26 km) dhe Umeå (38 km). Popullsia në Rödåsel është rreth 100 njerëz. Ruga 363 e qarkkut kalon jashtë fshatit. Rödåsel është përfshirë në Rödåbygden që përmban fshatrat Blomdal, Rödåliden, Rödånäs, Västra Överrödå, Älglund, dhe Överrödå. Në Rödåsel ka një shkollë fillore, një stacion karburanti, një qendër për komunitet, një dyqan antikash, mobileri, disa biznese të vogla dhe disa ferma. Pragjet e lumit Holmforsen në Vindelälven në Rödåsel vlerësohen nga lundruesit me kaike. Fshati ka gjithashtu një shteg vrapimi dhe skijimi në natyrë me drita elektrike që fillojnë afër stacionit të karburantit. Zonat e banjave janë në Hundsjön (2 km në jug të fshatit) dhe në Sandvika (në anën lindore të lumit, 1 km në jug të urës).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]